Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Światowy Dzień Udaru Mózgu
Światowy Dzień Udaru Mózgu
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Najnowsze badania pokazują, że liczba osób, u których on wystąpi, będzie rosła. Co gorsza, schorzenie coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jak objawia się udar mózgu i jak go leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli prof. Bartosz Karaszewski, neurolog, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK w Gdańsku oraz Marta Krawczyk, pacjentka, która przeszła udar mózgu.

Udar mózgu. Jak często występuje?

Raport opublikowany w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Lancet Neurology" podaje, że udar mózgu będzie zabijał dwa razy częściej. Szacuje się, że do 2050 roku z jego powodu rocznie może umierać nie 6 milionów ludzi, jak obecnie, a 10 milionów. Co gorsza, udar coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jedną z takich osób jest Marta Krawczyk, która przeszła udar mózgu, mając niecałe 32 lat.

Kobieta tamtego dnia wysłała męża i dzieci na spacer, ponieważ chciała posprzątać. Podczas porządków w pewnym momencie przewróciła się i nie mogła podnieść. - Wtedy nie byłam świadoma tego, czemu ja nie mogę się podnieść, nie byłam świadoma, że cała lewa strona mojego ciała była niewładna. Ja myślałam, że się potknęłam, poobijałam i nie mogę się podnieść - powiedziała w Dzień Dobry TVN pani Marta. Na szczęście kobiecie udało się skontaktować z mężem, który po powrocie do domu od razu wezwał pomoc.

Udar mózgu - jakie daje objawy?

Jeszcze do niedawna udar mózgu był traktowany jako choroba osób starszych. - Odsetek pacjentów młodych poniżej 45. roku życia rośnie - powiedział prof. Bartosz Karaszewski, neurolog, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK w Gdańsku i dodał, że faktycznie pacjentów z udarami będzie coraz więcej. - Dotyczy to trendu ogólnoświatowego. Natomiast w krajach o wysokim rozwoju społeczno-ekonomicznym, [...], w Unii Europejskiej, w Australii, w Stanach Zjednoczonych ten trend nie jest aż tak szybki, powiedziałbym, że jest stabilny. Zachorowalność na udary mózgu nie rośnie, co nie zmienia faktu, że jest to jeden z największych problemów w medycynie w ogóle - tłumaczył nasz rozmówca.

Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu należą objawy stronne, niedowład połowiczy. - Osłabienie siły mięśniowej twarzy, ręki, nogi po jednej stronie. Niedoczulica połowicza, zaburzenia czucia albo drętwienia po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy - tłumaczył prof. Bartosz Karaszewski, neurolog, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK w Gdańsku.

Dlaczego w przypadku udaru kluczowe znaczenie ma czas? Jak wygląda leczenie udaru? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana