Udar u dziecka. Historia Krzysztofa
Rodzice Krzysztofa dokładnie pamiętają dzień, w którym ich syn doznał wylewu. - Przed tym zdarzeniem oglądałem mecz. To był ósmy marca, Dzień Kobiet. W przerwie postanowiliśmy zadzwonić właśnie do kobiet. W czasie tej rozmowy małżonka pytała się, gdzie jest Krzyś. (...) Wszedłem na górę do pokoju. No i zobaczyłem właśnie Krzysia leżącego w wymiocinach - wspominał Artur Budziszewski.
Chłopak miał funkcje życiowe, ale zupełnie nie reagował na polecenia. Po hospitalizacji lekarz prowadzący nie dawał mu dużych szans na poprawę. - Zaczął mi mówić, że Krzysztof może się nigdy nie wybudzić. Ma bardzo duże uszkodzenia lewej półkuli mózgu i prawdopodobnie może nas nie rozumieć i z nami już nie rozmawiać - mówiła Mariola Budziszewska. Na szczęście wstępne przypuszczenia lekarza okazały się nietrafione.
Krzysztof przyznał, że pamięta dzień, w którym doszło do wylewu, ale bez konkretnych szczegółów. Obecnie chłopak ma problem z używaniem czasowników, ale wraz z rehabilitacją wypowiada się coraz płynniej. Lekarze stwierdzili, że Krzysztof ma bardzo głęboką afazję, czyli nie potrafi logicznie mówić, bo jego mózg nie pamięta słów. Jak wygląda jego leczenie? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Dlaczego dzieci przechodzą udary?
W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z neurochirurgiem Łukaszem Rakaszem. Specjalista odpowiedział na pytanie o najczęstsze powody występowania udarów u dzieci.
- Na szczęście występuje rzadko u dzieci taki udar, jaki wystąpił u Krzysztofa. Dużo częściej występują udary związane z urazami głowy u dzieci i to w tej chwili robi się plagą, ze względu na chociażby to, że dzieci nie używają kasków na skuterach, które jeżdżą z coraz większymi prędkościami - mówił specjalista.
Urazy głowy mogą prowadzić do krwawień i, w rezultacie, udaru.
- To jest to, że krew nie dopływa do danej części mózgu lub tkanki i tlen i substancje odżywcze nie odżywiają tej tkanki. To może wystąpić w warunkach, że zostanie przerwany dopływ, bo zablokuje się naczynie, albo wystąpi krwiak i przez ten krwiak dana tkanka jest zniszczona - tłumaczył nasz gość.
Przyczyny udaru u dorosłych są powszechnie znane. W przypadku dzieci są to, poza urazami mechanicznymi, najczęściej uwarunkowania genetyczne.
Jak rozpoznać objawy udaru u dziecka? Sprawdź w wideo poniżej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dziecko musi chorować? Patenty Pana Tabletki na wzmocnienie odporności
- Bruno ma dystrofię mięśniową Duchenne'a. Aby dać mu szansę na normalne życie, rodzice potrzebują 16 mln złotych
- Szereg uchybień w szpitalu, w którym doszło do tragicznej śmierci 11-miesięcznej dziewczynki. Co wykazała kontrola?
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Arkadiusz Gdula