Z przedszkoli znikną smartfony? Ministra edukacji tłumaczy

dzieci w przedszkolu, Barbara Nowacka
Zakaz oglądania bajek w przedszkolu? Ministra edukacji komentuje
Źródło: Maskot/Getty Images, Paweł Wodzyński/East News
Dzieci już od najmłodszych lat są przebodźcowane zewnętrznymi wpływami elektroniki, co negatywnie oddziałuje na ich samoakceptację czy relacje z rówieśnikami. Ministra edukacji Barbara Nowacka szuka rozwiązań tego problemu. Czy wprowadzenie zakazu oglądania bajek w przedszkolach to dobry pomysł?

Zakaz smartfonów w przedszkolach

Temat smartfonów w szkołach generuje ostatnio sporo emocji. Ministra edukacji narodowej przyznaje, że przeciwko zakazowi tych urządzeń bardzo często są sami rodzice. Barbara Nowacka twierdzi, że niektóre z placówek powinny pozostać analogowe.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20240926_Przedszkole_REP_napisy
Zaprzyjaźnij się z przedszkolem - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby w przedszkolach dzieci w ogóle miały kontakt z jakąkolwiek elektroniką, łącznie z telewizorem, z którego się puszcza bajki. Przedszkole powinno być po prostu analogowe. To samo powinno dotyczyć klas 1-3. Natomiast później, oczywiście, wykorzystanie, szczególnie w starszych klasach, czy szkole średniej, smartfonów, jest do celów edukacyjnych - tłumaczyła.

Smartfony i zmiana w systemie edukacji

Dorośli tłumaczą, że ważne jest dla nich, aby mieć kontakt z dziećmi. Barbara Nowacka przyznała, że należy wypracować wspólne stanowisko z rodzicami.

- Nie ma podstaw, żeby powiedzieć, że polskie społeczeństwo, rodzice przede wszystkim, są gotowi na twardy zakaz. Ale są na pewno gotowi, byśmy zawalczyli z problemem uzależnień dzieci. Badania pokazują, że sam wpływ używania smartfona na postępy edukacyjne, jest nieznaczny. Prawdą jest, że wpływ smartfonów jest duży na przemoc rówieśniczą, czy wobec nauczycieli - mówiła Nowacka.

- 
Nie wystarczy tylko powiedzieć "zakażemy smartfonów", ale trzeba podjąć działania i my się do tego przygotowujemy, żeby przypomnieć całemu społeczeństwu, nie tylko zakazami i nakazami, ale programami, wsparcie rówieśnicze, to w tej chwili robimy, poszanowanie drugiego człowieka - zaznaczyła szefowa MEN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości