Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie. Gdzie warto studiować?

Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski
Źródło: Stavrida/Getty Images

Absolwenci szkół średnich wkrótce rozpoczną nowy etap w życiu. Ci, którzy nie wybrali jeszcze uczelni, mają szansą zasugerować się Listą Szanghajską. Coroczny ranking wziął pod uwagę także polskie placówki. Gdzie warto wiązać przyszłość z edukacją?

Najlepsza uczelnia świata. Gdzie studiować?

Lista Szanghajska wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie. Zestawienie europejskich placówek otwiera brytyjski University of Cambridge (4. miejsce). To obok University of Oxford (7) jedyne instytucje spoza USA w pierwszej dziesiątce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Tajemnice Uniwersytetu Jagielońskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

W czołówce zestawienia zdecydowanie dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Najlepszą uczelnią świata po raz 22. został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu Academic Ranking of World Universities (ARWU) znalazł się Stanford, na trzecim Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Najlepsze polskie uczelnie

Na Liście Szanghajskiej znalazło się aż osiem polskich uczelni. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. Jak podaje tvn24.pl, kolejna w zestawieniu Politechnika Gdańska znalazła się w dziewiątej setce (801-900).

Swoim miejscem na liście mogą poszczycić się także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Wrocławski Uniwersytet Medyczny (miejsca 901-1000).

Lista Szanghajska - co to jest?

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych rankingów uczelni wyższych na świecie. Po raz pierwszy w 2003 roku opublikował go Shanghai Jiao Tong University, a od 2009 roku przygotowywany jest - na podstawie sześciu obiektywnych wskaźników - przez Shanghai Ranking Consultancy. Autorzy biorą pod uwagę m.in.

  • liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a,
  • liczbę wysoko cytowanych badaczy,
  • liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości