Błąd oczami uczniów
Agata Zjawińska zapytała uczniów szkoły podstawowej, czym dla nich jest błąd w nauce.
- Chyba odbieram to w taki sposób, że czasami można popełnić błąd typu na papierze, czyli na sprawdzianie, czy w zadaniu domowym - odpowiedziała Aleksandra Kornas, uczennica klasy IV.
- Może to są takie niedociągnięcia w uczeniu się np. jeśli ma się sprawdzian, to danego tematu się nie rozumie - dodała Izabela Erwat z klasy VI.
- Może to być np. błąd ortograficzny albo błąd w jakimś wyniku działania matematycznego. Natomiast błąd w nauce to może być zły sposób uczenia się. Uczenie się na ostatnią chwilę, chociażby na przerwie przed sparawdzianem - zauważyła Marta Kaczyńska, uczennica klasy VI.
Każdy z młodych rozmówców reporterki przyznał, że popełnił błąd na sprawdzianie lub podczas rozwiązywania zadania na tablicy. Ich zdaniem jest to naturalne. - Uważam, że na błędach się uczymy i uważam, że to nie jest nic złego, że ktoś popełnił błąd - mówiła Izabela Erwat.
"Przytul Błęda!", czyli oswajanie błędów w edukacji
Jednak nie każdy tak uważa. Wśród niektórych uczniów słowo "błąd" budzi strach i niepewność. Problem ten dostrzegła Fundacja Szkoła z Klasą i w odpowiedzi uruchomiła kampanię "Przytul Błęda!". Jej celem jest przekonanie, że błędy są nieodłącznym elementem procesu uczenia się. Pomagają one wyciągać wnioski i rozwijać umiejętności.
- Myślę, że chodzi o to, by błąd stał się naturalną częścią rozwoju, funkcjonowania. W rozwoju popełnianie błędów jest naturalnym zjawiskiem. Często to my, dorośli musimy trochę bardziej się zrelaksować i przyjąć perspektywę, że błąd po prostu się zdarza. Tak naprawdę nieważne, co nam się przytrafia, ważne jak zareagujemy - tłumaczył Tomasz Kuźmicz, psycholog.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z porażką? "Na pewno ją poniesiesz, to jest nieuniknione"
- "Ludzie popełniają błędy". Czy można uniknąć gaf językowych?
- Błędy w Internecie - jakie popełniamy najczęściej? "Najważniejsze, żeby nikogo nie piętnować"
Autor: D. Czerniszewska
Reporter: P. Stolc, A. Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN