Ponad 420 szkół zamknięto z powodu powodzi. "Jesteśmy w sytuacji ogromnego kryzysu"

Ponad 420 szkół zamknięto z powodu powodzi
Szkoły po powodzi (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na południu Polski rozgrywa się dramatyczna sytuacja. Fala powodziowa przetacza się przez kolejne miasta i niszczy nie tylko domy, ale również szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Jak można wesprzeć młode osoby w tej kryzysowej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka, Marcelina Maciąg, pomysłodawczyni akcji "Niebieska Skrzyneczka", Angelika Friedrich, założycielka "Nastoletniego Azylu" oraz Paweł Mrozek, założyciel "Akcji Uczniowskiej".

Sytuacja uczniów w obliczu powodzi

Ministerstwo Edukacji przekazało, że z powodu powodzi zamknięto ponad 420 szkół. Na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie?

- Przewidujemy, że tych zamkniętych szkół może być więcej. Przygotowujemy się do tego, że może być kryzys zdrowia psychicznego. To jest bardzo ważne, bo teraz jesteśmy na tym etapie, kiedy mówimy o przetrwaniu, czyli mówimy o tym, żeby w ogóle się ewakuować, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo, o swoje życie. Przed nami przede wszystkim odbudowanie szkół. To jest bardzo ważne pod kątem organizacyjnym. Z drugiej strony proszę zwrócić uwagę na to, że jak ktoś ma 11 lat, to już doświadczył COVID-u, wojny, która jest w Ukrainie i teraz powodzi. To jest bardzo dużo jak na młodego człowieka, więc jako państwo, ale też jako biuro rzeczniczki praw dziecka przygotowujemy się na to, żeby zabezpieczyć młode osoby pod kątem ich zdrowia psychicznego, bo bardzo się tego obawiamy - powiedziała Monika Horna-Cieślak.

Rzeczniczka praw dziecka jest odpowiedzialna za zespół, który ma się zajmować pomocą niesioną innym.

- Razem z UNICEF Polska powołaliśmy zespół do spraw partycypacji dzieci i młodzieży, ponieważ bardzo mocno to widzimy, że osoby młode nie chcą być obojętne, chcą się angażować. Zaraz oddam głos młodym osobom, które opowiedzą, jak już teraz się angażują w sytuację, która ma miejsce. (...) Myślimy o tym, co będzie za jakiś czas. Wiem, że osoby młode aktywizują się, wspierają swoich znajomych, bo takie wsparcie, rozmowa, to jest niesamowicie ważne, kiedy dopada nas kryzys. Jesteśmy w sytuacji ogromnego kryzysu - podkreśliła Horna-Cieślak.

Zaangażowana młodzież

Paweł Mrozek, założyciel "Akcji Uczniowskiej", opowiedział, jak młodzież wspiera rówieśników z terenów objętych powodzią.

- Przede wszystkim rozmawiamy z nimi. Staramy się wesprzeć nawet słowem. Wielu naszych znajomych tam działa. Młode osoby nie są obojętne, organizują różne akcje. Szukają pomocy, zbierają środki. Wsparcie może być zarówno w postaci przywiezienia, przyniesienia do punktów potrzebnych rzeczy, ale jednocześnie jest też wsparcie finansowe, które naprawdę płynie od naszego społeczeństwa bardzo mocno - podkreślił Mrozek.

Paweł zwrócił również uwagę na bardzo ważną kwestię, jaką jest zdrowie psychiczne nastolatków.

- Wiele młodych osób boi się pójść do psychologa czy chociażby do rówieśnika, rodzica, poprosić o pomoc, a trzeba po prostu powiedzieć, że to nie jest wstyd, że każdy może mieć ten problem. Sztuką jest, żeby odważyć się, pójść z tym problemem do kogoś i znaleźć rozwiązanie. Jako "Akcja Uczniowska" bardzo w tym temacie działamy i zapraszamy wszystkich do współpracy, bo temat zdrowia psychicznego powinien być wspierany ponad wszelkimi podziałami politycznymi i niepolitycznymi. Cieszymy się, że mamy też wsparcie pani rzeczniczki - przyznał założyciel "Akcji Uczniowskiej".

Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości