Zmiany klimatyczne uderzają w Polskę. Rzeki pokazują swoje brutalne oblicze. "Rozpacz"

Zmiany klimatyczne uderzają w Polskę. Rzeki pokazują swoje brutalne oblicze. "Rozpacz"
Powodzie i susze – czy jesteśmy skazani na kataklizmy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wisła, zwana królową polskich rzek, coraz częściej pokazuje swoje dno, a rekordowo niski poziom wody jest wynikiem suszy, która nawiedza nasz kraj. Z drugiej strony, na południu Polski mamy do czynienia z katastrofalnymi powodziami. Czy jesteśmy gotowi na nową rzeczywistość związaną ze zmianami klimatu?

Wisła odsłania swoje tajemnice

Od dłuższego czasu susza, która dręczy nasz kraj, odsłania dno Wisły. Poziom wody w rzekach często dochodzi do zaledwie kilku centymetrów. To jest coś, do czego powoli musimy się przyzwyczajać. Choć pływanie po takiej Wiśle jest możliwe, to jednak jest to trudne i wymaga szczególnej uwagi.

- Trzeba zaznaczyć, że Wisła nie wszędzie ma te dwadzieścia trzy centymetry. Wisła jest dużą rzeką i to, że w jednym miejscu ma dwadzieścia centymetrów nie oznacza, że tak jest wszędzie. Kawałek dalej mogą być trzy metry albo dwa metry, więc trzeba mieć to na uwadze - podkreślał Mateusz Donart, warszawski kajakarz.

Od suszy do powodzi - nowa rzeczywistość?

Na południu Polski mamy do czynienia z katastrofalnymi powodziami. Zjawisko to jest kolejnym skutkiem zmian klimatycznych. Woda przelewa się w sposób niekontrolowany, niszcząc wszystko na swojej drodze. Ludzie tracą dobytek, a wielu z nich nie chce już wracać do swoich domów.

- Niestety trzeba się liczyć właśnie z tym, że tak ta rzeczywistość będzie wyglądała. Przelewa się woda w sposób niekontrolowany, niszczący. Ludzie tracą dobytek. No być może właśnie tak ma wyglądać ta rzeczywistość w wielu miejscach w górach. Ja wiem, że to jest bardzo brutalne, ale z drugiej strony, jeżeli się powtarzają w tych samych miejscach wciąż te same problemy, to najwyraźniej sposób myślenia po prostu jest inny niż to, co może zaoferować natura. Trochę jak w przysłowiu, że jak robisz wciąż to samo, to nie możesz liczyć na zmiany - wskazał prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Rozpacz. Tutaj dużo ludzi już nie chce tutaj mieszkać, bo to jest już drugi raz jak ich zalało i nie dają rady - podsumowała Joanna Grajek, mieszkanka zalanego Kłodzka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości