Powódź 2024. Wady i zalety wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Jak wyjaśnia w Dzień Dobry TVN prawnik, politolog i specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego prof. dr hab. Marek Chmaj, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na południu Polski ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.
- Z jednej strony jest to dobra decyzja, bo pozwala na wypłatę odszkodowań. Te odszkodowania są wypłacane za naruszenie wolności bądź praw człowieka w czasie trwania klęski osobom, które poniosły z tego tytułu szkody. (...) Ale też ten stan klęski żywiołowej niesie za sobą pewne ograniczenia, którym wszyscy muszą się poddać - podkreślił.
Stan klęski żywiołowej - ograniczenia
Ekspert zaznacza, że zgodnie z Konstytucją wprowadzenie stanu klęski żywiołowej może częściowo pozbawić obywateli wielu praw i wolności, takich jak chociażby swoboda działalności gospodarczej, prawo własności czy prawo do strajku. Rząd zdecydował się jednak na jak największe zminimalizowanie tych ograniczeń i wyznaczył główne cztery, które należy respektować. O jakich mowa?
- Przede wszystkim jest to możliwość nakazania opuszczenia, opróżnienia pomieszczeń bądź lokali. Po drugie, można nas przymusowo ewakuować. (...) Można nam zakazać przebywania w określonych miejscach oraz wprowadzić zakaz przemieszczania się w określony sposób - wymienia gość Dzień Dobry TVN.
Dlaczego w trakcie powodzi, które wystąpiły w poprzednich latach, nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej? Ile może potrwać taki stan? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak weryfikować zbiórki internetowe, żeby nie paść ofiarą oszusta? Na co zwracać uwagę?
- Zbiórki dla powodzian. Sprawdź, jak możesz pomóc
- Tragiczne wieści z Nysy. W powodzi zmarł ceniony lekarz
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN