Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wrześniowa pełnia Księżyca, czyli kukurydziany Księżyc
Wrześniowa pełnia Księżyca, czyli Kukurydziany Księżyc, przypada na dzisiejszą noc - z 17 na 18 września. Jego nazwa pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie kojarzono ten okres ze zbiorami kukurydzy. Inną nazwą jest Księżyc Żniw, któremu blisko do równonocy jesiennej, a który wspomagał pracę rolników po zachodzie słońca, intensywnie oświetlając pola. Pełnia uściśli się o godzinie 2:44, chociaż już od wczesnych godzin wieczornych będzie można podziwiać spektakl.
Wrześniowa superpełnia i zaćmienie Księżyca
Pełnia w tym miesiącu będzie wyjątkowa, bo nie tylko czeka nas Superksiężyc, ale do tego nasz satelita przejdzie przez cień Ziemi. To wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać z Polski i uściśli się o 4:45, chociaż pierwsze obserwacje warto zacząć o 4:13. Cień Ziemi pokryje około 9% powierzchni Księżyca.
Kiedy i jak oglądać Superksiężyc we wrześniu?
Pełnia księżyca jest bardzo widocznym zjawiskiem i nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby móc podziwiać to zjawisko. Niemniej w miejscach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, widowisko może być jeszcze bardziej spektakularne. Dzisiejsza noc szykuje się niemal bezchmurna w wielu miejscach, więc będzie to dobra okazja do oglądania tego zjawiskowego spektaklu.
Czym jest Superksiężyc?
Superksiężyc to potoczna i używana w astrologii nazwa na Księżyc w pełni, który znajduje się w tzw. syzygijnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że jest on najbliżej Ziemi, a dla obserwatorów jest aż 14% większy, a do tego świeci do 30% jaśniej niż w tzw. apogeum (jednym z dwóch skrajnych punktów orbity eliptycznej). Pierwszy raz użył jej astrolog Richard Noelle w 1979 roku. Superksiężyc pojawia się zwykle raz do roku.
Zobacz także:
- Te znaki zodiaku są najsilniejsze psychiczne. Ich nie da się złamać
- One uwielbiają spory, więc lepiej nie daj się wciągnąć. Poznaj najbardziej kłótliwe znaki zodiaku
- Nieskazitelna, silna i ambitna, czyli Katarzyna. Poznaj znaczenie tego imienia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: astronomia24.pl/fakt.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adrienne Elliot / 500px/Getty Images