Przed nami niesamowity spektakl na niebie - Kukurydziany Księżyc i jego zaćmienie

Żółty Księżyc
Niesamowity spektakl na niebie - Kukurydziany Księżyc i jego zaćmienie
Źródło: Adrienne Elliot / 500px/Getty Images
Już za chwilę przepiękne zjawisko pojawi się na naszym niebie. Oto nadchodzi wrześniowa pełnia Księżyca, ale nie byle jaka, bo będziemy mogli podziwiać tzw. Superksiężyc, a do tego jeszcze jedno niesamowite zjawisko - zaćmienie. Gdzie i jak oglądać to widowisko? Czym charakteryzuje się Kukurydziany Księżyc? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

dr Michał Skalski, psychiatra, specjalista zajmujący zaburzeniami snu, Miłosława Krogulska, astrolog
Wpływ księżyca na nasz sen
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wrześniowa pełnia Księżyca, czyli kukurydziany Księżyc

Wrześniowa pełnia Księżyca, czyli Kukurydziany Księżyc, przypada na dzisiejszą noc - z 17 na 18 września. Jego nazwa pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie kojarzono ten okres ze zbiorami kukurydzy. Inną nazwą jest Księżyc Żniw, któremu blisko do równonocy jesiennej, a który wspomagał pracę rolników po zachodzie słońca, intensywnie oświetlając pola. Pełnia uściśli się o godzinie 2:44, chociaż już od wczesnych godzin wieczornych będzie można podziwiać spektakl. 

Wrześniowa superpełnia i zaćmienie Księżyca

Pełnia w tym miesiącu będzie wyjątkowa, bo nie tylko czeka nas Superksiężyc, ale do tego nasz satelita przejdzie przez cień Ziemi. To wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać z Polski i uściśli się o 4:45, chociaż pierwsze obserwacje warto zacząć o 4:13. Cień Ziemi pokryje około 9% powierzchni Księżyca. 

Kiedy i jak oglądać Superksiężyc we wrześniu?

Pełnia księżyca jest bardzo widocznym zjawiskiem i nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby móc podziwiać to zjawisko. Niemniej w miejscach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, widowisko może być jeszcze bardziej spektakularne. Dzisiejsza noc szykuje się niemal bezchmurna w wielu miejscach, więc będzie to dobra okazja do oglądania tego zjawiskowego spektaklu.

Czym jest Superksiężyc?

Superksiężyc to potoczna i używana w astrologii nazwa na Księżyc w pełni, który znajduje się w tzw. syzygijnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że jest on najbliżej Ziemi, a dla obserwatorów jest aż 14% większy, a do tego świeci do 30% jaśniej niż w tzw. apogeum (jednym z dwóch skrajnych punktów orbity eliptycznej). Pierwszy raz użył jej astrolog Richard Noelle w 1979 roku. Superksiężyc pojawia się zwykle raz do roku.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości