Oszuści podszywają się pod alerty RCB. Jak nie dać się oszukać? "Zachowaj ostrożność!"

Osoba sprawdzająca SMS
Oszuści podszywają się pod alerty RCB. Jak nie dać się oszukać? "Zachowaj ostrożność!"
Źródło: Aleksandr Zubkov/Getty Images/RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny komunikat, w którym informuje o oszustach. Rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które podszywają się pod alert RCB. Na co uważać? Jak wyglądają fałszywe wiadomości? Czym różnią się od prawdziwych?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Jak nie dać się oszukać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach

Oszuści wykorzystują tragiczną sytuację

Oszuści wykorzystują każdą możliwą sytuację. Tym razem nie jest inaczej - podszywają się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) i rozsyłają fałszywe alerty, w których są linki przekierowujące na niebezpieczne strony.

- Otrzymaliśmy informacje, że rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki. Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie w odnośnik - podano w komunikacie.

Fałszywe ostrzeżenia wysyłane przez oszustów

W związku z licznymi alertami rozsyłanymi w ostatnim czasie ze względu na tragiczną sytuację powodziową, oszuści mają niejako ułatwione zadanie. Stres nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, na czym właśnie żerują cyberprzestępcy. Co zatem robić?

- Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość. Zachowaj ostrożność! - apeluje RCB.

Jak sprawdzić, czy alert jest prawdziwy?

Jeśli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość, warto sprawdzić, czy jest ona prawdziwa. Aby upewnić się, że otrzymany alert jest prawdziwy, można to sprawdzić poprzez oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (kliknij tutaj) lub na profilach w mediach społecznościowych, np. na x.com (dawniej twitter).

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości