Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej. "Będziemy natychmiast reagować"

powódź
Stan klęski żywiołowej - co oznacza i na czym polega?
Źródło: Gabriel Kuchta/Getty Images
Stan klęski żywiołowej został ogłoszony przez rząd. Ma to związek z dramatyczną powodzią na południu Polski. W poniedziałek odbyło się w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Które województwa obejmuje rozporządzenie? Co to oznacza dla mieszkańców? Wyjaśniamy.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

DD_20240916_Powodz_4_REP
Newsy 4
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - napisał w niedzielę 15 września szef rządu na platformie X.

W poniedziałek 16 września, przed wylotem premiera do Wrocławia, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu.

- Zwołałem to posiedzenie przede wszystkim po to, aby jak najszybciej przyjąć rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - mówił Donald Tusk.

- We Wrocławiu będziemy podawać szczegółowe dane, ponieważ w ostatniej chwili trzeba było dodać powiat lwówecki do listy powiatów objętych stanem klęski żywiołowej. Będziemy w trybie obiegowym natychmiast reagować, kiedy jakaś kolejna gmina lub powiat będą wymagały tego typu specjalnego rozstrzygnięcia. Wyjaśnimy także dokładnie, jakie to rodzi konsekwencje dla miejscowej ludności - dodał.

- Zwróciłem się do ministra finansów i w tej chwili mamy zapewnioną rezerwę na potrzeby miejsc i ludzi ogarniętych powodzią w wysokości miliarda złotych. Minister zapewnił mnie zgodnie z naszym oczekiwaniem, że środków na pomoc bezpośrednią i długofalową nie zabraknie - poinformował szef rządu.

Stan klęski żywiołowej - gdzie można wprowadzić?

Stan klęski żywiołowej to jeden ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych przez Konstytucję RP (z art. 232 Konstytucji RP). Zgodnie z ustawą z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. Nr 62, poz. 558 ze zm.) stan ten może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska żywiołowa, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić skutki tej klęski".

Jak czytamy, "przez klęskę żywiołową rozumie się: katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem".

Stan klęski żywiołowej - ile trwa?

Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. Może on jednak zostać przedłużony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, za zgodą Sejmu.

Stan klęski żywiołowej - co oznacza?

Na terenie objętym stanem klęski żywiołowej istnieje możliwość czasowego ograniczenia wolności oraz praw człowieka i obywatela. Poza tym w czasie stanu klęski żywiołowej nie mogą być zmienione: 

  • Konstytucja, 
  • ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, 
  • ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej,
  • ustawy o stanach nadzwyczajnych.

W czasie stanu klęski żywiołowej oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu:

  • nie może być skrócona kadencja Sejmu, 
  • nie może być przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, 
  • nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości