Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Domowe sposoby
Czy da się osuszyć mieszkanie lub dom po zalaniu?
Osuszanie domu jest jak najbardziej możliwe, chociaż jest to proces długotrwały, a do tego może być drogi. Pierwszym etapem jest ocenianie skali zalania. Następnie usuwa się wodę z budynku, a dopiero potem przystępuje do osuszania obiektu. W przypadku niewielkiego zalania część osób decyduje się na samodzielne prace - w tym celu niezbędne jest jednak wynajęcie właściwych maszyn i narzędzi.
Jak osuszać mieszkanie krok po kroku
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne osuszanie zalanego lokalu, należy podjąć najpierw kroki zabezpieczające. Przede wszystkim należy odłączyć mieszkanie od sieci elektrycznej i gazowej, a następnie usunąć wodę i ewentualne zanieczyszczenia, które ta naniosła podczas powodzi. Warto sporządzić przy tym dokumentację szkód. Jeśli w domu zalegają duże ilości wody - potrzebna będzie pompa. Tę można wypożyczyć, nie ma konieczności kupowania tego urządzenia.
Co ważne - zawsze najpierw należy odłączyć wszelką instalację elektryczną oraz gazową, aby nie doszło do tragedii.
Przy ocenie skali zanieczyszczeń przyda się miernik oporowy. Urządzenie pomoże zmierzyć wilgotność murów. Jeśli wykazuje od 3 do 5% - mamy do czynienia z zawilgoceniem, które nie wymaga osuszania. Jeśli jednak wynosi powyżej 5%, należy je osuszyć. W przypadku elementów drewnianych konstrukcyjnych wartość wynosi do 18%, a wykończeniowych do 10%.
Osuszanie ścian wykonuje się przy użyciu osuszaczy powietrza. Taki tryb mogą mieć klimatyzatory, o ile nie zostały uszkodzone podczas powodzi.
Kolejnym krokiem jest usuwanie wilgoci spod posadzki, co jest już znacznie trudniejszym zadaniem. Konieczne będzie wypożyczenie lub zaopatrzenie się w tzw. osuszacz podposadzkowy. Ten wymaga zrobienia otworów w posadzce, dzięki którym możliwe będzie osuszanie. Kiedy uda się osuszyć całą konstrukcję, można zająć się usuwaniem grzybów i pleśni.
Profesjonalne osuszanie domów i mieszkań po ulewach
Można także skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmą się osuszaniem za nas. Koszt wysuszenia mieszkania zależy nie tylko od tego, co i w jaki sposób zostało zalane, ale również tego, jaką powierzchnię potrzebujemy wysuszyć. Ceny mogą się tutaj wahać od 3 tysięcy do nawet kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na tę cenę ma wpływ także technologia, w jakiej firma będzie działać.
W tak tragicznych sytuacjach warto pamiętać, że ofiarom powodzi przysługuje wsparcie. Gminy mogą wypłacać specjalne dodatki i fundusze pomocowe, niezależnie od naszych przychodów. Dzięki temu można pozyskać środki na profesjonalne osuszanie.
Co się stanie, jeśli nie osuszymy domu po zalaniu?
Woda, która wdziera się do domów i mieszkań może wyrządzić ogromne szkody. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać zmian, to może do nich dochodzić. Struktura budynku nasiąka wodą podczas podtopień. Ta z kolei może powodować rozwój grzybów i pleśni, a w dłuższej perspektywie uszkodzenia tynku i wylewki, co może powodować uszkodzenia całej struktury domu. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie osuszyć lokum.
Zobacz także:
- Kłodzko i Głuchołazy zalane jak w 1997 roku. W miastach zawyły syreny. "Pierwszy stwierdzony zgon"
- Wrocław przygotowuje się na powodzie i podtopienia. Zbliża się deszczowy armagedon
- Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wydało alerty
Autor: Teofila Siewko
Źródło: mermar.pl/ranking-oczyszczaczy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sollina Images/Getty Images