W kierunku Ziemi leci pokaźnych rozmiarów planetoida. Zdaniem specjalistów w pobliżu naszej planety znajdzie się już za kilka dni. Co wiadomo o tym obiekcie i czy są powody do niepokoju?
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Planetoida nazwana przez badaczy 2024 ON pojawi się w pobliżu Ziemi już we wtorek, 17 września, około godziny 12:19.
Planetoida zbliża się do Ziemi. Czy jest niebezpieczna?
W ocenie specjalistów obiekt porusza się z prędkość około 32 tysięcy kilometrów na godzinę. Przemieszcza się w odległości niemal miliona kilometrów, czyli około dwa i pół razy dalej, niż znajduje się Księżyc. Tym samym nie może być mowy o jakiejkolwiek kolizji z naszą planetą.
Mimo że pobliżu Ziemi co jakiś czas "przelatują" różnego rodzaju obiekty, to ten zasługuje na szczególną uwagę. Planetoida 2024 ON jest wyjątkowo duża. Eksperci szacują, że jej średnica wynosi 210 do 470 metrów. Oznacza to, że jest jednym z największych obiektów, które do tej pory minęły Ziemię.
Jakie obiekty mogą jeszcze pojawić się w pobliżu Ziemi?
W ocenie Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) w tym roku do naszej planety nie "zbliży się" już żaden tak duży obiekt. Jedynie ok. 12 października obok Ziemi przeleci planetoida o podobnych rozmiarach. Będzie się ona znajdowała w odległości 3,5 miliona kilometrów o Ziemi.
Planetoida (2024 ON) zaliczana jest do obiektów bliskich Ziemi (NEO) oraz potencjalnie niebezpiecznych. Ponownie zbliży się do naszej planety w latach: 2035, 2052, 2063, 2072, 2109, 2111 i 2120, ale będą to już znacznie dalsze dystanse. Aby okrążyć Słońce obiekt potrzebuje 3,7 roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe odkrycie na Marsie. NASA: "Jak znalezienie oazy na pustyni"
- Kobiety znoszą loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni? "Duży stres dla organizmu"
- Dzień polarny, czyli doba bez nocy. "Nie czujemy żadnej mobilizacji, żeby iść spać i to jest kłopot"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: buradaki/Getty Images