Niezwykłe odkrycie na Marsie. NASA: "Jak znalezienie oazy na pustyni"

łazik na Marsie, siarka
Niezwykłe odkrycie na Marsie. Co znalazł łazik Curiocity?
Źródło: NASA, GettyImages
NASA poinformowała o niezwykłym odkryciu dokonanym przez łazika Curiosity. Na Marsie znalazł on rzecz, której naukowcy zupełnie się tam nie spodziewali. Co to takiego? Jakie znaczenie ma dla dalszej eksploracji kosmosu?

Łazik bada region, w którym dokonano odkrycia, od października 2023 roku. Znalezionego przez niego pierwiastka nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sławosz Uznański
Polak przygotowuje się do lotu w kosmos
Źródło: Dzień Dobry TVN

Siarka na Marsie. Naukowcy NASA zaskoczeni odkryciem

Badany przez łazik od zeszłego roku rejon Marsa bogaty jest w siarczany, czyli sole kwasu siarkowego. Są one jednym z podstawowych składników naturalnych wód gruntowych i powierzchniowych. Dotychczas nie znaleziono tam jednak czystej siarki. Na planecie były jedynie minerały powstałe na bazie tego pierwiastka, innymi słowy substancje złożone również z innych materiałów. Według informacji podanej przez NASA, zmieniło się to 30 maja 2024 roku, kiedy to Curiosity rozłupał jedną ze skał i odkrył w niej kryształki w całości zbudowane z siarki elementarnej.

- Znalezienie pola skał zbudowanych z czystej siarki jest jak znalezienie oazy na pustyni - powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec z NASA. - Nie powinno go tam być, więc teraz musimy to wyjaśnić. Odkrywanie dziwnych i nieoczekiwanych rzeczy sprawia, że eksploracja planet jest tak ekscytująca - dodał.

Jest to jedno z kilku odkryć dokonanych przez Curiosity w rejonie góry Aeolis Mons, na której podstawę wjeżdża od 2014 roku.

Gdzie znaleziono kryształki siarki?

Żółte kryształy siarki znaleziono w kanionie Vallis Gediz, czyli jednym z najbardziej intrygujących pod względem geologicznym punktów Marsa. Naukowcy uważają, że został on wyrzeźbiony przez strumienie ciekłej wody i gruzu. Przypuszczenia te sformułowali na podstawie analizy kształtów rozrzuconych po nim skał. Niektóre były bowiem zaokrąglone, zupełnie jak skały rzeczne, a jeszcze inne miały kanciasty kształt, przywodzący na myśl suche, kamienne lawiny.

Znalezione przez Curiosity siarkowe kryształy okazały się zbyt małe i kruche, by pobrać ich próbki za pomocą wiertła. Naukowcy zdecydowali się jednak na wydobycie takich samych minerałów z pobliskiej skały, gdyż okazało się, że tam również znajduje się czysta siarka.

Więcej na ten temat przeczytasz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, anw,as

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA, GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości