Nadchodzi wybuch na niebie, który zdarza się raz na 80 lat. "Niespodziewanie, bez ostrzeżenia"

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Niezwykłe Stany Prokopa” – NASA
“Niezwykłe Stany Prokopa” – NASA
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Według naukowców w każdej chwili może wystąpić eksplozja, która zdarza się raz na 80 lat. Dojdzie do wybuchu układu podwójnego T Coronae Borealis, w wyniku czego powstanie szczególna gwiazda, tak zwana nowa. Tego zdarzenia możemy się spodziewać do września.

Kosmiczna eksplozja nadchodzi

Z najnowszego komunikatu NASA wynika, że już niedługo dojdzie do kosmicznej eksplozji. Możemy się jej spodziewać od teraz do września. Naukowcy zapowiadają wybuch układu podwójnego T Coronae Borealis, który każdy będzie mógł zobaczyć.

Układ ten składa się z białego karła, który jest pozostałością po gwieździe i czerwonego olbrzyma, który stanowi gwiazdę w zaawansowanym etapie swojego życia.

Na co dzień jest on zbyt ciemny, aby dało się go dostrzec. Jednak podczas wybuchu może osiągnąć poziom jasności podobny do Gwiazd Polarnej. W szczytowym momencie ma być widoczny przez kilka dni gołym okiem i przez ponad tydzień przez lornetkę.

Wybuch na niebie

Zgodnie z wyjaśnieniem NASA, biały karzeł i czerwony olbrzym krążą tak blisko siebie, że zachodzi między nimi silne oddziaływanie. Gdy temperatura czerwonego olbrzyma wzrasta do odpowiednio wysokiego poziomu, zewnętrzne warstwy są wyrzucane, a ich materia osiada na powierzchni białego karła. W wyniku tego procesu oba obiekty nagrzewają się. W pewnym momencie występuje niekontrolowana reakcja, która prowadzi do powstania gwiazdy wybuchowej, znanej jako nowa.

NASA zaznaczyła, że w przypadku T Coronae Borealis mamy do czynienia z nową powrotną, czyli gwiazdą, której wybuch obserwuje się ponownie. To jedna z dziesięciu tego typu gwiazd w naszej galaktyce. 

- Większość nowych pojawia się niespodziewanie, bez ostrzeżenia - powiedział William J. Cooke z NASA.

Do tego typu eksplozji dochodzi co 80 lat, a ostatnia miała miejsce w 1964 roku.

Zobacz więcej na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana