Na Marsie odkryto wielki pączek z dziurką. Zobacz niezwykłe zdjęcie

Co potrafi krakowski łazik marsjański?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na powierzchni Czerwonej Planety marsjański łazik zrobił zdjęcie skały z okrągłym otworem w środku, który kształtem przypomina ogromnego donuta, czyli pączka z dziurką. Naukowcy mają kilka hipotez dotyczących tego, skąd pochodzi ta skała.

Skała z kosmosu. Skąd pochodzi?

Na Marsie odnaleziono skałę w kształcie pączka z dziurką. Jim Rice z Uniwersytetu Stanowego Arizony, członek zespołu naukowego zajmującego się systemem kamer Mastcam-Z przekazał, że marsjański łazik nie zbliżył się do niej, żeby zbadać jej skład i pochodzenie.

Naukowiec powiedział też: "nie mogę powiedzieć z absolutną pewnością, że nie jest to meteoryt, ale myślę, że to wysoce nieprawdopodobne". Dodał też, że w tym rejonie są też inne skały o podobnym kształcie, a te typowe dla tego obszaru to piaskowce osadowe mające najprawdopodobniej kilka miliardów lat. - Zostały przyniesione przez duży kanał rzeczny Neretva Vallis - tłumaczył. W ten sposób skała mogła zostać przetransportowana z innego regionu. Ma więcej niż 25 centymetrów szerokości, ale dokładne wymiary nie są znane.

Według eksperta z Uniwersytetu Stanowego Arizony dziurka w skale mogła powstać po tym jak inna, mniejsza, która była w niej osadzona uległa erozji. - Z naukowego punktu widzenia to nic szczególnego - wyjaśnił Rice.

Teorii na pochodzenie skały jest więcej

Natomiast planetolog Pascal Lee, który pracuje w Instytucie SETI podkreślił, że skała sfotografowana 23 czerwca może być meteorytem. Jego opinia to wynik wcześniejszych obserwacji meteorytów na Marsie i bliskości planety do pasa asteroid.

Wokół są też mniejsze skały, a to może oznaczać, że "być może jest to meteoryt, który rozpadł się w czasie upadku". Specyficzny kształt mógł powstać w trakcie erozji słabszych części po przedostaniu się do atmosfery Czerwonej Planety. Pracownik Instytutu wskazał też, że skała mogła zostać "wyrzucona z innej części Marsa na skutek uderzenia dużej asteroidy".

To nie pierwsze znalezisko na Marsie. Przez 11 lat łazik odkrył wiele kosmicznych skał. W tym roku znalazł meteoryt, który nazwano kakao. Natomiast w 2014 roku białą skałę z czerwonym wnętrzem. Ta dostała miano pączka z galaretką.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: ps/dd, Daria Pacańska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MARK GARLICK/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości