Pokolenie Z chce zmieniać świat. "Ciągle myślimy, że są dziećmi"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zetki - pokolenie, które zmienia świat
Zetki - pokolenie, które zmienia świat
Co czytają Polacy?
Co czytają Polacy?
Książki kolorowe w dotyku
Książki kolorowe w dotyku
Książki, które zmieniają nasze życie
Książki, które zmieniają nasze życie
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Odgracamy regał na książki
Odgracamy regał na książki
Świąteczne książeczki dla dzieci
Świąteczne książeczki dla dzieci
W magicznym świecie książek
W magicznym świecie książek
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Książki podróżnicze dla dzieci
Książki podróżnicze dla dzieci
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla kobiet małych i dużych
Książki dla kobiet małych i dużych
Pokolenie Z, czyli pokolenie zmiany. Zaliczamy do niego osoby urodzone między rokiem 1995 a 2012. Kim są? W co i komu wierzą? Czego się boją i jakiej chcą przyszłości? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z propagatorką zrównoważonej mody Julią Pyzińską, wokalistą i twórcą cyfrowym Adamem Pasierbem oraz dziennikarką i autorką książki "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie" Justyną Suchecką.

Pokolenie Z - kim są i co ich charakteryzuje?

Pokolenie Z to osoby, które wychowały się w dobie Internetu i mediów społecznościowych, uczące się w liceach, rozpoczynające właśnie dorosłe życie i od niedawna funkcjonujące na rynku pracy.

- Ciągle myślimy, że są dziećmi. Tymczasem, jak widać, wcale nie. To są ludzie, którzy urodzili się już w epoce cyfrowej. Dla nich nowe technologie nie są zaskoczeniem, nie są czymś, czego muszą się uczyć, tylko nimi "żyją i oddychają". Równocześnie bardziej martwią się o przyszłość planety, zmiany klimatu, zdrowie psychiczne niż my. To ludzie, którzy potrafią rozmawiać o emocjach, którzy zapytają: "Jakie uczucia budzi w was jakaś sytuacja?" - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Justyna Suchecka.

Zdaniem dziennikarki to pokolenie, które odcina się od przeszłości. - Myślę, że trochę się napatrzyli na pokolenie swoich rodziców, czyli ludzi, którzy w latach 90. bardzo ciężko musieli pracować. Oczywiście Polska była w zupełnie innej sytuacji: trauma powojenna, PRL, kapitalizm, konkurencja, wysokie bezrobocie. [...] Jak człowiek na coś takiego popatrzy, to zastanawia się, czy chce żyć tak samo, powielać te błędy - dodała.

Przedstawiciele pokolenia Z - czego chcą od życia?

Julia Pyzińska - jedna z przedstawicielek pokolenia Z - urodziła się w 2004 roku. Jest tegoroczną maturzystką, a w Dzień Dobry TVN odpowiedziała na pytanie Damiana Michałowskiego, czego chce od życia. - Myślę, że przede wszystkim wolności i niezależności. Chciałabym zwiedzać świat, być częścią tego świata i go zmieniać - mówiła.

Nasza gościni zajmuję się m.in. zrównoważoną modą i fast fashion. - Gdy zajrzałam za kulisy, okazało się, że moda nie jest tak idealna, jak się wydaje. Postanowiłam, że przymiotnik "odpowiedzialny" musi stać przy modzie - podkreśliła.

Adam Pasierb z Tarnobrzega urodził się w 1998 roku. Jest muzykiem i TikTokerem znanym jako "adaś." Jego zdaniem należy do pokolenia, które charakteryzuje się otwartością.

- To osoby poszukujące. Niebojące się trochę wyjść poza ramy takie, że będę sobie dorastał liniowo, tylko chcę znaleźć swoją drogę. To jest też pokolenie mimo wszystko indywidualistów, ale chcących działać razem - skwitował.

Czym Julia Pyzińska się kieruje przy wyborze studiów? Czy pokolenie Z chce mieć dzieci? Czego możemy się spodziewać po lekturze "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie"? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości