przyszłość

  przyszłość

  Przepowiednie mówią nam o rzeczach, które mają się wydarzyć w bliższej lub dalszej przyszłości. W okolicach końca roku szczególnie często wracamy do przepowiedni mówiących o tym, co ma się wydarzyć w danym roku – czy będzie dla nas łaskawy czy wręcz przeciwnie. W tym okresie powracamy również do przepowiedni związanych z końcem świata.

  Inteligentne miasto, czyli smart city, to pomysł na lepsze i wygodniejsze życie w bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Powstaje jako efekt odpowiedniego zarządzania, przy czynnej współpracy mieszkańców z administracją. W smart city szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo mieszkańców, sprawną komunikację, sprawniejsze załatwianie spraw w urzędach czy na działania zmierzające do rozwoju życia kulturalnego. Życie w inteligentnym mieście jest prostsze zarówno dla mieszkańców, jak i osób nim zarządzających.

  Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością opublikowało drugie wydanie raportu sporządzonego na podstawie prognoz dotyczących przyszłości naszego kraju. Dane zostały opracowane na podstawie wyników wyszukiwarki Google. Jak zatem zmieni się Polska w ciągu 100 lat? Ile osób będzie żyło? Czy uderzy w nas asteroida? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Maciej Jagaciak, inżynier i współtwórca raportu.

  Ulepszenie chatbotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły sprawiać wrażenie prawdziwej, zaangażowanej emocjonalnie osoby. Taki pomysł zgłosił do urzędu Patentowego jeden z gigantów technologicznych. Profil rozmówcy ma powstać na podstawie danych, jakie zostawiamy w sieci. Niewykluczone, że chatboty będą w stanie imitować zmarłych. Pomysł brzmi futurystycznie i kontrowersyjnie, ale tak właśnie może wyglądać nasza przyszłość, o której rozmawialiśmy z Pawłem Ellerikiem, specjalistą ds. nowych technologii.

  Najnowszy film Bodo Koxa będzie miał swoją premierę dopiero w 2017 roku, a już otrzymał w Cannes nagrodę za scenariusz. "Człowiek z magicznym pudełkiem" to opowieść o miłości i podróżowaniu w czasie. Na wielkim ekranie będziemy mogli zobaczyć między innymi Sebastiana Stankiewicza, Piotra Polaka i Olgę Bołądź. Na plan filmu wybrała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Sprawdziła jak wyglądać będzie warszawska korporacja w 2030 roku.

  W Dzień Dobry TVN bawiliśmy się w przewidywanie przyszłości. Ale nie za pomocą tarota, tylko nauki. Jakie więc zmiany w klimacie, technologiach i medycynie czekają na nas za 20, 50, 100 lat? Zapytaliśmy o to: geografa i prezentera pogody Tomasza Zubilewicza, fizyka Andrzeja Dragana i redaktora naukowego Jana Stradowskiego. Trzeba przyznać, że nie do końca to wszystko będzie wyglądało kolorowo.

  Studenci Politechniki Łódzkiej jadą do Teksasu! Będą walczyć w finale, ogłoszonego przez Elona Muska, międzynarodowego konkursu na projekt innowacyjnego środka transportu, który ma się przemieszczać z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku! O swoim pomyśle na superszybką kapsułę opowiedzieli nam: Adam Zarzycki, Mateusz Stajuda i Amadeusz Bathelt. Czy obawiają się konfrontacji z pozostałymi uczestnikami?

  W filmie "Powrót do przyszłości" bohaterowie przenieśli się z roku 1989 do 2015. Na potrzeby filmu scenarzyści wymyślili wiele gadżetów, które w przyszłości miały ułatwiać ludziom życie. Ile z nich rzeczywiście udało się zbudować? O nowoczesnych technologiach ale i o zagrożeniach jakie może ze sobą nieść ich rozwój rozmawialiśmy z dr. Tomaszem Rożkiem i psychologiem Igorem Rotbergiem.

  W 1989 roku swoją premierę miał film "Powrót do przyszłości 2". Jego bohaterowie znaleźli się w 2015 roku. Jak twórcy filmu wyobrażali sobie świat w 2015 roku? I jak to się ma do rzeczywistości? Postanowił to sprawdzić dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę. Zapytaliśmy się, co czuł gdy słyszał, że walka z Gołotą to walka dwóch emerytów? Kiedy zakończy karierę boksera oraz jakie ma plany na przyszłość.