Chatboty imitujące zmarłych. Do Urzędu Patentowego zgłoszono kontrowersyjny pomysł

Chatboty z osobowością naszych bliskich

Ulepszenie chatbotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły sprawiać wrażenie prawdziwej, zaangażowanej emocjonalnie osoby. Taki pomysł zgłosił do urzędu Patentowego jeden z gigantów technologicznych. Profil rozmówcy ma powstać na podstawie danych, jakie zostawiamy w sieci. Niewykluczone, że chatboty będą w stanie imitować zmarłych. Pomysł brzmi futurystycznie i kontrowersyjnie, ale tak właśnie może wyglądać nasza przyszłość, o której rozmawialiśmy z Pawłem Ellerikiem, specjalistą ds. nowych technologii.

Komputer będzie zachowywał się jak nasi bliscy?

Chatboty z osobowością naszych bliskich? Chodzi o to, żeby stworzyć komunikatory na podstawie wszystkich informacji, które znajdują się w sieci na temat konkretnych osób.

Tak naprawdę chatboty nie są nowym narzędziem. Spotykamy się z nimi bardzo często, chociażby dzwoniąc na infolinię do banku lub robiąc zakupy online.

- Znaczący rozwój tej technologii obserwujemy w ostatnich latach. On jest powiązany przede wszystkim ze wzrostem mocy obliczeniowej, jaką dysponujemy i z rozwojem sztucznej inteligencji, a więc takich algorytmów, które same są w stanie stawiać sobie tezę - tłumaczy Paweł Ellerik, specjalista ds. nowych technologii.

Futurologiczna przyszłość chatbotów

Zgłoszony patent zakłada, że chatboty będą w stanie zbierać dane na temat konkretnej osoby i się personalizować. Jak to możliwe?

- Dzisiaj zostawiamy ogromne ilości danych w Internecie. Szanuje się, że około 2 proc. z tych danych jest przez nas analizowane i wykorzystywane. 98 proc. to są dane, które odkładają się na serwerach i jeszcze ich nie analizujemy. To są wszystkie nasze rozmowy, zapisy głosowe rozmów, zdjęcia, które publikujemy. Jeden z gigantów technologicznych zgłosił do Urzędu Patentowego pomysł na, jak się komunikujemy, co lubimy, co nas drażni i tak dalej - wyjaśnia specjalista.

W przypadku chatbota stworzonego na podstawie osobowości danej osoby będziemy w stanie się z nim pokłócić. Podobne rozwiązania są wprowadzane już dziś. Niektóre komunikatory zaprogramowane na bazie sztucznej inteligencji mają opcję wejścia w polemikę z internautą. Pula tematów i odpowiedzi jest jednak na razie mocno ograniczona.

Spersonalizowane chatboty są realnym scenariuszem. Takie rozwiązanie wiąże się nie tylko z wieloma szansami, ale również zagrożeniami. Jakimi? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości