Jak będą wyglądały miasta przyszłości? "Już powoli to się realizuje"

Jak będą wyglądały miasta przyszłości? "Już powoli to się realizuje"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak będą wyglądać miasta przyszłości?
Jak będą wyglądać miasta przyszłości?
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
W kultowej kreskówce "The Jetsons" duet Hanna-Barbera wyobrażał sobie miasto przyszłości w formie budynków, które unoszą się nad ziemią - Mieli niesamowitą wizję świata - przyznał architekt Karol Pasternak. Teraz już wiemy, że to się nie spełniło i raczej się nie spełni. Jak więc będą wyglądały prawdzie miasta przyszłości?

Miasta przyszłości - jak będą wyglądały?

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że miasta przyszłości będą zakładały, iż wszystkie najważniejsze punkty znajdują się w odległości piętnastominutowego spaceru od domu.

- To jest taka koncepcja, żeby każdy mógł się w 15 minut przemieścić do szkoły, do sklepu i pracy. Ludzie tak mieszkali od zawsze, a teraz mamy problem z dużymi miastami, w których bardzo długo podróżujemy autobusami i samochodami, stąd powrót do miast 15-minutowych - wyjaśnił architekt Karol Pasternak.

Zgodnie z założeniem takich miast, urbaniści powinni tak zmieniać funkcje różnych budynków, żeby każda dzielnica czy duże osiedle mogło funkcjonować odrębnie. Co więcej, już powoli to się realizuje.

Gdzie powstanie miasto przyszłości?

Miasto przyszłości ma powstać na terenie dawnych zakładów produkcji samochodów na warszawskim Żeraniu.

- Bardzo nam zależy, żeby tożsamość tego miejsca została i żeby takie obiekty, jak na przykład ta brama została odnowiona w swojej pierwotnej formie. Ona naprawdę jest piękna, jak zerwie się te wszystkie blachy - powiedziała architektka projektu Marta Sekulska-Wrońska.

Miasto przyszłości ma nie tylko ułatwić nam życie, ale także pozytywnie wpłynąć na środowisko. - Chcemy mieć tutaj stawy retencyjne, które będą zatrzymywać całą wodę deszczową, którą później użyjemy do innych celów, na przykład do podlania roślin - zdradziła liderka projektu z firmy deweloperskiej Anna Watkowska.

- Dodatkowo chcemy troszeczkę wyeliminować też ruch kołowy, choć niezupełnie. Ale przez środek nieruchomości, przez park i wokół nie będzie można się poruszać samochodami - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości