Medycyna w przyszłości. "Rolą lekarza jako człowieka będzie empatyzowanie z pacjentem"

Jaka będzie przyszłość medycyny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jaka będzie przyszłość medycyny?
Jaka będzie przyszłość medycyny?
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja na co dzień
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Sztuczna inteligencja ramię w ramię z lekarzami
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Czy za 10 lat będą nas leczyć lekarze czy roboty?
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Sztuczna inteligencja kreuje rzeczywistość
Medycyna - m.in. dzięki sztucznej inteligencji - rozwija się bardzo szybko. Jak będzie wyglądała za 10 czy 100 lat? Co z rolą lekarza? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Adam Mirek, doktor inżynierii biomedycznej i popularyzator nauki.

Diagnostyka przy użyciu systemów komputerowych i sztucznej inteligencji

Jednym z systemów, które bardzo wspomagają medycynę, jest sztuczna inteligencja (AI).

- Bardzo możliwe, że jeszcze za naszego życia sztuczna inteligencja wkroczy do rozwiązań medycznych. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że zegarki, opaski, które nosimy, będą nas badać, kiedy jeszcze jesteśmy w domu, a informacje o naszym zdrowiu będą przesyłane do lekarza, który będzie te informacje interpretował. W tym samym czasie kilkoro lekarzy może patrzeć na te nasze wyniki badań - mówił Adam Mirek w Dzień Dobry TVN.

Jak dodał, AI w niedalekiej przyszłości będzie wspierała medyków przy diagnozowaniu chorób. - Sztuczna inteligencja może mieć dostęp do takiej wiedzy, do jakiej żaden lekarz nie może mieć. Zwłaszcza że w tych czasach coraz bardziej wiedza lekarska jest precyzyjna, specjalizacyjna. Rolą lekarza w przyszłości jako człowieka będzie empatyzowanie z pacjentem, tłumaczenie mu, co się dzieje, interpretacja wyników badań zebranych przez sztuczną inteligencję czy jakiś inny system i wdrożenie leczenia, które też będzie zupełnie inaczej wyglądało niż obecnie - zaznaczył doktor inżynierii biomedycznej i popularyzator nauki.

Transplantologia przyszłości

Mówi się, że niedługo z naszych tkanek będzie można "wyprodukować" narządy. - W tym momencie jest to na etapie badań np. w laboratoriach. To, co się robi, to są np. hodowane elementy skóry, czyli takie struktury, które są dużo prostsze niż oko. Z tego, co wiem, to w zeszłym roku albo dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych została przeprowadzona operacja wszczepienia ucha wyhodowanego z chrząstki własnej pacjentki - przyznał nasz gość.

Więcej informacji na temat przyszłości medycyny i biodruku 3D znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości