Fakty i mity na temat sztucznej inteligencji
Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Czy odbierze nam pracę? Takie pytania sobie zadajemy, od kiedy AI trafiła do użytku publicznego i odkryliśmy jej wysoko rozwinięte umiejętności.
- Sztuczna inteligencja stała się słowem 2023 roku we wszystkich językach, we wszystkich mediach na całym świecie. To wynika z tego, że po raz pierwszy w historii miliardy ludzi zaczęły korzystać ze sztucznej inteligencji w sposób aktywny, świadomy. Czegoś takiego wcześniej nie było. Mówię o czacie GPT i innych usługach i programach sztucznej inteligencji, które zmieniają dźwięk, kreują obrazki, zmieniają wideo, tworzą teksty. Według statystyk miliardy ludzi korzysta z tego co miesiąc - powiedział Marcin Sawicki.
Sztuczna inteligencja nie powstała jednak w tym roku. Jej historia jest znacznie dłuższa.
- Niektórzy mówią, że się zaczęła 100 lat temu, a inni, że 70 lat temu. Natomiast wielka zmiana z 2023 roku była taka, że dostaliśmy "do ręki" programy, które pozwoliły nam zobaczyć, jak to działa. Definicja sztucznej inteligencji, której możemy używać, jest taka, że to są programy i systemy komputerowe, które w działaniu przypominają ludzki mózg albo mózg zwierzęcia. Czat GPT, czyli taka poprzednia wersja, miał mózg małej rybki z akwarium, a już potrafił mówić i rymować. To jest historia. A potem mamy rok 2023 i miliardy ludzi zaczynają z tego korzystać. W ciągu 5 dni już milion ludzi zaczęło korzystać z czata GPT. Po miesiącu to już były 152 miliony. Teraz co miesiąc ponad miliard ludzi go sobie włącza - wyjaśnił reporter Dzień Dobry TVN.
Sztuczna inteligencja - co warto o niej wiedzieć?
Na jakie dziedziny AI będzie miała największy wpływ?
- Mówi się od dawna, że przełom będzie w medycynie i edukacji. Bill Gates mówi, że każdy nagle będzie mógł dostać swojego prywatnego korepetytora. W medycynie sztuczna inteligencja będzie służyła do wynajdowania leków, do prowadzenia terapii, do komunikacji z osobami, które są sparaliżowane i nie mogą mówić. Bardzo intensywne prace są nad tym, żeby lekarze, lekarki nie musieli prowadzić biurokracji, wypytywać pacjentów, prowadzić kart, tylko żeby to robiła sztuczna inteligencja, ponieważ średnio na świecie badanie lekarskie trwa 15 minut, z czego aż 7 minut to są czynności biurokratyczne - wyliczał dziennikarz.
Oprócz medycyny i edukacji sztuczna inteligencja będzie oddziaływać m.in. na: wojsko i obronność, bankowość i ubezpieczenia, energetykę, transport, rozrywkę i tzw. branże kreatywne.
AI to nie tylko wspaniałe osiągnięcia naukowe. Niesie ze sobą również wiele zagrożeń.
- Już po roku wiadomo, że nastąpił wysyp pornografii stworzonej przez sztuczną inteligencję. Wysyp deep fake'ów, oszustw i manipulacji w Internecie. Tego obawiał się jeden z ojców sztucznej inteligencji Geoffrey Hinton, który w maju 2023 roku odszedł z firmy Google. Powiedział stop, musimy się zastanowić, czy to nie idzie zbyt szybko. On się tego obawiał, że będzie zalew fake'ów i chyba miał rację - stwierdził Marcin Sawicki.
- Jeśli zapytacie mnie, która szala przeważa, czy pozytywne wpływy, czy negatywne, to w tej chwili jest jednak ostrożny optymizm. Świat w pewnym sensie się obudził. Politycy i polityczki w Ameryce i w Europie spotykają się, debatują, są wprowadzane prawa w Unii Europejskiej. Za chwilę powinna wejść dyrektywa o sztucznej inteligencji, która np. uniemożliwi przyjmowanie i zwalnianie z pracy - dodał nasz gość.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Seniorzy przekazują młodszym pokoleniom cenne rady życiowe. Pobierz ich hasła
- Planujesz zrobić przelew? Lepiej się pospiesz, bo pieniądze mogą nie dotrzeć
- Podwyżki w 2024 roku. W których branżach pensje wzrosną najbardziej?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News