Wraz ze zbliżającym się Wszystkich Świętych częściej myślimy o sprawach ostatecznych. Część z nas zastanawia się, czy sztuczna inteligencja będzie mogła generować odczucia i myśli osoby, która już nie żyje? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Czy sztuczna inteligencja może udawać osoby zmarłe?
Pośmiertny awatar to jest cyfrowa tożsamość w takim ujęciu graficznym.
- Wolę tutaj mówić nie o awatarze, tylko o cyfrowej osobowości. Czy jesteśmy w stanie zamknąć naszą osobowość w sztucznej inteligencji i odtworzyć po naszej śmierci nasz proces decyzyjny - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki. Jak dodał, istnieje teoria, że gdybyśmy nagrywali przez bardzo długi czas czyjeś wrażenia oraz reakcje na bodźce, można by stworzyć awatara.
- Czyli co chwila nagrywasz, mówiąc, jakie masz teraz odczucia, jak oceniasz tę sytuację. Tworzysz ogromną bazę danych własnych odczuć dotyczących rzeczywistości. Ta baza zaczyna w pewnym momencie być na tyle duża, że jesteśmy w stanie tworzyć sztuczną inteligencję, wykorzystując do tego sieci neuronowe, która odzwierciedla twój proces decyzyjny - wyjaśnił ekspert.
Profil zmarłego w mediach społecznościowych
- Jeżeli za życia osoba, która już nie żyje, ustanowiła opiekuna konta, to może nim zarządzać - powiedział dr Maciej Kawecki. Takim opiekunem może być każda osoba fizyczna.
Jeśli go nie ma, korzysta się z procedury "In memoriam". - Gdzie jesteśmy w stanie, wykazując akt zgonu danej osoby i nasz związek z nią, pozyskać status pozwalający nam nadać kontu status "In memoriam" i zarządzać tym kontem po śmierci - wskazał nasz gość.
Jak rozpocząć taką procedurę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest certyfikat ITIL i dlaczego warto go zdobyć?
- Ładujesz telefon w miejscach publicznych? Uważaj na juice jacking
- Elon Musk chce wszczepiać implanty do mózgu. Czym jest Neuralink?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News