Startuje największy festiwal technologiczny w Polsce. Odkryj świat cyfryzacji i sztucznej inteligencji

Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Już 1 października wystartuje największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce. Mowa o piątej edycja Digital Festival. Na uczestników wydarzenia czekają konkursy, quizy, webinaria, hackathony, warsztaty i solidna porcja wiedzy na temat sztucznej inteligencji.

#MożeszWięcej

Postęp technologiczny wyraźnie przyśpiesza, a cyfrowe narzędzia stały się ważną częścią naszego życia. Nie tylko ułatwiają nam codzienne obowiązki, ale sprawiają, że możemy rozwijać się zawodowo i wykonywać nasze zadania szybciej i efektywniej. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilkaset nowych trendów, ale to sztuczna inteligencja (AI) ma szansę stać się jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Rozpoznawanie mowy, translatory, wirtualni asystenci, nawigacja, mobilne płatności – z programów i aplikacji opartych na sztucznej inteligencji korzystamy już na każdym kroku. Ta zaawansowana technologia jest obecna w naszym społeczeństwie od dawna, jednak nie każdy ma tego świadomość. Dlatego w tym roku Digital Festival poszerza horyzonty, skupiając się na sztucznej inteligencji.  

- Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w świecie nowych technologii. Rozwój cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji, zmieniają to jak żyjemy, przyswajamy wiedzę, a przede wszystkim jak pracujemy. Jednak dla wielu z nas sztuczna inteligencja to wciąż mało znane hasło, które budzi nieuzasadnione obawy o bezpieczeństwo i utratę pracy. Digital Festival to szansa, aby je przełamać i przekonać się jak za sprawą cyfrowych innowacyjnych narzędzi, rozszerzają się nasze możliwości – słowem #MożeszWięcej - stwierdza Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.  

Badanie zaufania Polaków do AI  

Start Digital Festival zbiega się w czasie z publikacją dorocznego raportu "Technologia w służbie społeczeństwu. Polskie społeczeństwo 5.0". Tym razem raport poszerzony został o unikatowe badanie nastawienia społeczeństwa do sztucznej inteligencji. To pierwszy tak kompleksowy raport #Tech4Society, który prezentuje poziom zaufania Polaków do AI.  

- W epoce, gdy technologiczny rozwój nabrał niespotykanego dotąd tempa, kluczowe jest zrozumienie społecznych oczekiwań wobec innowacji wpływających na naszą codzienność. Tylko dzięki temu będziemy w stanie dostosować nasze usługi do rzeczywistych potrzeb i przewidywać nadchodzące trendy. Sztuczna inteligencja obecna jest w naszym życiu już teraz. To już nie jest abstrakcyjna koncepcja z kinowych ekranów. AI jest wszędzie – w telefonach, autach, domach. W sektorze telekomunikacyjnym dostrzegamy ogromny potencjał AI, nie tylko w udoskonalaniu istniejących usług, ale i tworzeniu nowych możliwości rozwoju – przyznaje Andreas Maierhofer, Prezes, T-Mobile Polska, członek rady nadzorczej Fundacji Digital Poland. 

Akademia SkillUp i Strefa Wiedzy  

Digital Festival stawia niezmiennie na edukację. Niezbędną wiedzę o nowych technologiach, uczestnicy festiwalu znajdą w Akademii SkillUp oraz w Strefie Wiedzy. Akademia to platforma ze starannie wyselekcjonowanymi, bezpłatnymi szkoleniami, które umożliwiają rozwój cyfrowych kompetencji. Każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na stronie można odszukać ponad 100 kursów i wykładów masterclass z zakresu cyberbezpieczeństwa, cyfrowej transformacji, sztucznej inteligencji czy zarządzania projektami. W połączeniu ze Strefą Wiedzy, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania z zakresu cyfryzacji i nowych technologii w postaci artykułów, podcastów i przewodników, uczestnicy otrzymają solidną wiedzę, która pozwoli zrozumieć cyfrowy świat.  

- Dla tych, którzy szukają kompasu w cyfrowej dżungli, Akademia SkillUp stanowi prawdziwą mapę. Wyposaży w wiedzę i wskazówki niezbędne do nawigacji w dynamicznym świecie technologii. Natomiast Strefa Wiedzy, to prawdziwy kompas prowadzący przez labirynt cyfrowych nowinek, trendów i innowacji. Dzięki temu każdy zyska nowe, cyfrowe umiejętności i dowie się jak je wykorzystać zarówno w domu, jak i w pracy – podkreśla Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce i zarazem Prezes Fundacji Digital Poland. 

Digital Fitness Test oraz Test Dojrzałości Cyfrowej  

Pierwszy krok na drodze do technologicznej edukacji będzie można postawić dzięki Digital Fitness Test. To ogólnopolski sprawdzian z umiejętności cyfrowych, dostępny bezpłatnie i dla każdego, który pozwala określić poziom technologicznej wiedzy. Test, który powstał we współpracy z Komisją Europejską przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  

Dla wszystkich przedsiębiorców, Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundacja Digital Poland przygotowała Test Dojrzałości Cyfrowej. Bezpłatne narzędzie w łatwy i szybki sposób pozwala organizacji na sprawdzenie, na jakim poziomie znajduje się w kwestii cyfryzacji i od czego rozpocząć proces ucyfrowienia. Umożliwia on poznanie mocnych i słabych stron swojej firmy oraz zwiększenie świadomości dotyczącej czynników wpływających na cyfryzację przedsiębiorstwa. 

Nowoczesny Senior 

Technologia nie zna wieku i nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. Dlatego w ramach piątej edycji festiwalu 150 Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzyma bezpłatną, drukowaną wersję książki "Nowoczesny senior - przewodnik po cyfrowym świecie". To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z Internetu. Na stronach przewodnika za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera.

Czytelnicy książki dowiadują się, jak krok po kroku skonfigurować nowy smartfon, płacić przez telefon czy zainstalować potrzebne aplikacje. Partnerzy akcji w trakcie trwania festiwalu przeprowadzą wśród studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku szkolenia przygotowane na bazie przewodnika. 

Cyfrowe Historie 

Prawdziwą inspiracją do zmiany są ludzie i ich historie. Podczas Digital Festival nie może zabraknąć nowych rozmów cyklu "Cyfrowe Historie". To wywiady o tym, jak technologia zmienia życie ludzi na lepsze i historie sukcesu w nowej, technologicznej rzeczywistości. Do rozmów zaproszone są gwiazdy, twórcy kanałów w social media, właściciele firm i pracowników, którzy udowadniają, że zdobywanie nowych, cyfrowych kompetencji otwiera drogę do znalezienia lepszej pracy, edukowania, realizowania pasji i pokonywania ograniczeń.

W ubiegłym roku o pierwsze kroki w cyfrowym świecie pytano m.in. Magdę Mołek, Marię Jeleniewską, Katarzynę Miller, Macieja Orłosia czy Roberta Makłowicza. 

Noc Innowacji 

Już od pięciu lat w ramach Digital Festival odbywa się Noc Innowacji. To wyjątkowy dzień, podczas którego dla zwiedzających szeroko otwierają drzwi najbardziej innowacyjne uniwersytety, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości oraz fabryki i przedsiębiorstwa. W trakcie kilkudziesięciu wydarzeń w całej Polsce zwiedzający mają okazję poznać naukowców i twórców technologii, które zmieniają świat. Partnerzy Nocy Innowacji zapraszają 20 października na prezentacje, warsztaty i debaty, które odbędą się zarówno na żywo, jak i w przestrzeni online.  

- Innowacje kształtują naszą rzeczywistość, wpływając na jakość życia, gospodarkę i rozwiązywanie aktualnych wyzwań. To wydarzenie skupia uwagę na tych aspektach, umożliwiając eksplorację, odkrywanie nowych horyzontów i inspirację przyszłością. Technologia i innowacja są nieodłącznymi elementami naszego życia, wpływając na jakość naszego życia i służąc jako narzędzia w pracy i komunikacji. Jednak Noc Innowacji pokazuje, że są one również źródłem kreatywności i potencjału w rozwiązywaniu globalnych problemów – dodaje Artur Sawicki EY GDS Data & Analytics and Intelligent Automation EMEA Regional Leader 

Digital Ars 

Tam, gdzie technologia spotyka sztukę, rodzą się nowe formy. Szansą na ich odkrywanie jest czwarta edycja konkursu Digital Ars. To jedyna w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują sztuczną inteligencję. Uczestnicy mogą przesyłać swoje prace w trzech kategoriach: otwarta, no code, metamorfozy/transformacje. Digital Ars to szansa dla amatorów sztuki, korzystających z rozwiązań AI dostępnych w internecie, zespołów oraz indywidualnych artystów.

Zgłaszać można media artystyczne w postaci obrazu, wideo, dźwięku bądź tekstu napisanego w języku polskim lub angielskim z pomocą AI. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna oraz możliwość udziału w wirtualnej wystawie Digital Ars.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Teera Konakan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas