Startuje największy festiwal technologiczny w Polsce. Odkryj świat cyfryzacji i sztucznej inteligencji

Digital Festival
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Już 1 października wystartuje największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce. Mowa o piątej edycja Digital Festival. Na uczestników wydarzenia czekają konkursy, quizy, webinaria, hackathony, warsztaty i solidna porcja wiedzy na temat sztucznej inteligencji.

#MożeszWięcej

Postęp technologiczny wyraźnie przyśpiesza, a cyfrowe narzędzia stały się ważną częścią naszego życia. Nie tylko ułatwiają nam codzienne obowiązki, ale sprawiają, że możemy rozwijać się zawodowo i wykonywać nasze zadania szybciej i efektywniej. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilkaset nowych trendów, ale to sztuczna inteligencja (AI) ma szansę stać się jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Rozpoznawanie mowy, translatory, wirtualni asystenci, nawigacja, mobilne płatności – z programów i aplikacji opartych na sztucznej inteligencji korzystamy już na każdym kroku. Ta zaawansowana technologia jest obecna w naszym społeczeństwie od dawna, jednak nie każdy ma tego świadomość. Dlatego w tym roku Digital Festival poszerza horyzonty, skupiając się na sztucznej inteligencji.  

- Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w świecie nowych technologii. Rozwój cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji, zmieniają to jak żyjemy, przyswajamy wiedzę, a przede wszystkim jak pracujemy. Jednak dla wielu z nas sztuczna inteligencja to wciąż mało znane hasło, które budzi nieuzasadnione obawy o bezpieczeństwo i utratę pracy. Digital Festival to szansa, aby je przełamać i przekonać się jak za sprawą cyfrowych innowacyjnych narzędzi, rozszerzają się nasze możliwości – słowem #MożeszWięcej - stwierdza Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.  

Badanie zaufania Polaków do AI  

Start Digital Festival zbiega się w czasie z publikacją dorocznego raportu "Technologia w służbie społeczeństwu. Polskie społeczeństwo 5.0". Tym razem raport poszerzony został o unikatowe badanie nastawienia społeczeństwa do sztucznej inteligencji. To pierwszy tak kompleksowy raport #Tech4Society, który prezentuje poziom zaufania Polaków do AI.  

- W epoce, gdy technologiczny rozwój nabrał niespotykanego dotąd tempa, kluczowe jest zrozumienie społecznych oczekiwań wobec innowacji wpływających na naszą codzienność. Tylko dzięki temu będziemy w stanie dostosować nasze usługi do rzeczywistych potrzeb i przewidywać nadchodzące trendy. Sztuczna inteligencja obecna jest w naszym życiu już teraz. To już nie jest abstrakcyjna koncepcja z kinowych ekranów. AI jest wszędzie – w telefonach, autach, domach. W sektorze telekomunikacyjnym dostrzegamy ogromny potencjał AI, nie tylko w udoskonalaniu istniejących usług, ale i tworzeniu nowych możliwości rozwoju – przyznaje Andreas Maierhofer, Prezes, T-Mobile Polska, członek rady nadzorczej Fundacji Digital Poland. 

Akademia SkillUp i Strefa Wiedzy  

Digital Festival stawia niezmiennie na edukację. Niezbędną wiedzę o nowych technologiach, uczestnicy festiwalu znajdą w Akademii SkillUp oraz w Strefie Wiedzy. Akademia to platforma ze starannie wyselekcjonowanymi, bezpłatnymi szkoleniami, które umożliwiają rozwój cyfrowych kompetencji. Każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na stronie można odszukać ponad 100 kursów i wykładów masterclass z zakresu cyberbezpieczeństwa, cyfrowej transformacji, sztucznej inteligencji czy zarządzania projektami. W połączeniu ze Strefą Wiedzy, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania z zakresu cyfryzacji i nowych technologii w postaci artykułów, podcastów i przewodników, uczestnicy otrzymają solidną wiedzę, która pozwoli zrozumieć cyfrowy świat.  

- Dla tych, którzy szukają kompasu w cyfrowej dżungli, Akademia SkillUp stanowi prawdziwą mapę. Wyposaży w wiedzę i wskazówki niezbędne do nawigacji w dynamicznym świecie technologii. Natomiast Strefa Wiedzy, to prawdziwy kompas prowadzący przez labirynt cyfrowych nowinek, trendów i innowacji. Dzięki temu każdy zyska nowe, cyfrowe umiejętności i dowie się jak je wykorzystać zarówno w domu, jak i w pracy – podkreśla Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce i zarazem Prezes Fundacji Digital Poland. 

Digital Fitness Test oraz Test Dojrzałości Cyfrowej  

Pierwszy krok na drodze do technologicznej edukacji będzie można postawić dzięki Digital Fitness Test. To ogólnopolski sprawdzian z umiejętności cyfrowych, dostępny bezpłatnie i dla każdego, który pozwala określić poziom technologicznej wiedzy. Test, który powstał we współpracy z Komisją Europejską przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  

Dla wszystkich przedsiębiorców, Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundacja Digital Poland przygotowała Test Dojrzałości Cyfrowej. Bezpłatne narzędzie w łatwy i szybki sposób pozwala organizacji na sprawdzenie, na jakim poziomie znajduje się w kwestii cyfryzacji i od czego rozpocząć proces ucyfrowienia. Umożliwia on poznanie mocnych i słabych stron swojej firmy oraz zwiększenie świadomości dotyczącej czynników wpływających na cyfryzację przedsiębiorstwa. 

Nowoczesny Senior 

Technologia nie zna wieku i nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. Dlatego w ramach piątej edycji festiwalu 150 Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzyma bezpłatną, drukowaną wersję książki "Nowoczesny senior - przewodnik po cyfrowym świecie". To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z Internetu. Na stronach przewodnika za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera.

Czytelnicy książki dowiadują się, jak krok po kroku skonfigurować nowy smartfon, płacić przez telefon czy zainstalować potrzebne aplikacje. Partnerzy akcji w trakcie trwania festiwalu przeprowadzą wśród studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku szkolenia przygotowane na bazie przewodnika. 

Cyfrowe Historie 

Prawdziwą inspiracją do zmiany są ludzie i ich historie. Podczas Digital Festival nie może zabraknąć nowych rozmów cyklu "Cyfrowe Historie". To wywiady o tym, jak technologia zmienia życie ludzi na lepsze i historie sukcesu w nowej, technologicznej rzeczywistości. Do rozmów zaproszone są gwiazdy, twórcy kanałów w social media, właściciele firm i pracowników, którzy udowadniają, że zdobywanie nowych, cyfrowych kompetencji otwiera drogę do znalezienia lepszej pracy, edukowania, realizowania pasji i pokonywania ograniczeń.

W ubiegłym roku o pierwsze kroki w cyfrowym świecie pytano m.in. Magdę Mołek, Marię Jeleniewską, Katarzynę Miller, Macieja Orłosia czy Roberta Makłowicza. 

Noc Innowacji 

Już od pięciu lat w ramach Digital Festival odbywa się Noc Innowacji. To wyjątkowy dzień, podczas którego dla zwiedzających szeroko otwierają drzwi najbardziej innowacyjne uniwersytety, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości oraz fabryki i przedsiębiorstwa. W trakcie kilkudziesięciu wydarzeń w całej Polsce zwiedzający mają okazję poznać naukowców i twórców technologii, które zmieniają świat. Partnerzy Nocy Innowacji zapraszają 20 października na prezentacje, warsztaty i debaty, które odbędą się zarówno na żywo, jak i w przestrzeni online.  

- Innowacje kształtują naszą rzeczywistość, wpływając na jakość życia, gospodarkę i rozwiązywanie aktualnych wyzwań. To wydarzenie skupia uwagę na tych aspektach, umożliwiając eksplorację, odkrywanie nowych horyzontów i inspirację przyszłością. Technologia i innowacja są nieodłącznymi elementami naszego życia, wpływając na jakość naszego życia i służąc jako narzędzia w pracy i komunikacji. Jednak Noc Innowacji pokazuje, że są one również źródłem kreatywności i potencjału w rozwiązywaniu globalnych problemów – dodaje Artur Sawicki EY GDS Data & Analytics and Intelligent Automation EMEA Regional Leader 

Digital Ars 

Tam, gdzie technologia spotyka sztukę, rodzą się nowe formy. Szansą na ich odkrywanie jest czwarta edycja konkursu Digital Ars. To jedyna w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują sztuczną inteligencję. Uczestnicy mogą przesyłać swoje prace w trzech kategoriach: otwarta, no code, metamorfozy/transformacje. Digital Ars to szansa dla amatorów sztuki, korzystających z rozwiązań AI dostępnych w internecie, zespołów oraz indywidualnych artystów.

Zgłaszać można media artystyczne w postaci obrazu, wideo, dźwięku bądź tekstu napisanego w języku polskim lub angielskim z pomocą AI. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna oraz możliwość udziału w wirtualnej wystawie Digital Ars.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości