medycyna

  medycyna

  Ujednolicono tekst rozporządzenia, w którym określa się, jakie czynności może podjąć ratownik medyczny samodzielnie i na zlecenie lekarza. Co zakłada? Jak od tej pory będą wyglądać kompetencje ratowników?

  Google upamiętnia ważne osoby poprzez zmienianie logo swojej wyszukiwarki. Tym razem upamiętniony został Michiaki Takahashi. Kim był mężczyzna i czym się zasłużył?

  Marzy o studiach na Politechnice, uwielbia sport, pięć razy w tygodniu trenuje pływanie. Wszystko zmieniło się, gdy razem ze znajomymi wybrał się na rowerową przejażdżkę. W wyniku wypadku chłopak złamał ręce. Niestety uraz okazał się na tyle poważny, że potrzebna była operacja. Dzięki technologii i pomocy cenionego lekarza 17-latek odzyskał radość życia.

  Każdy, kto poważnie myśli o zawodzie lekarza, powinien zacząć przygotowywać się do studiów na tym kierunku już w szkole średniej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego profilu klasy, a następnie koncentracja na jak najlepszym zdaniu matury z biologii i chemii. Co roku liczba kandydatów na studia medyczne znacząco przekracza liczbę miejsc. Czas trwania studiów medycznych i początkowo niskie zarobki nie zniechęcają potencjalnych kandydatów.

  Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

  Papierowe skierowania przechodzą do lamusa. Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań: Co z pacjentami, którzy nie założyli Internetowego Konta Pacjenta? Jak długo takie skierowanie będzie ważne? Nasz gość prof. dr hab. Katarzyna Kokocińska krok po kroku skrupulatnie odpowiedziała na każde z nich w naszym programie.

  Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.