medycyna

  medycyna

  Marzy o studiach na Politechnice, uwielbia sport, pięć razy w tygodniu trenuje pływanie. Wszystko zmieniło się, gdy razem ze znajomymi wybrał się na rowerową przejażdżkę. W wyniku wypadku chłopak złamał ręce. Niestety uraz okazał się na tyle poważny, że potrzebna była operacja. Dzięki technologii i pomocy cenionego lekarza 17-latek odzyskał radość życia.

  Każdy, kto poważnie myśli o zawodzie lekarza, powinien zacząć przygotowywać się do studiów na tym kierunku już w szkole średniej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego profilu klasy, a następnie koncentracja na jak najlepszym zdaniu matury z biologii i chemii. Co roku liczba kandydatów na studia medyczne znacząco przekracza liczbę miejsc. Czas trwania studiów medycznych i początkowo niskie zarobki nie zniechęcają potencjalnych kandydatów.

  Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

  Papierowe skierowania przechodzą do lamusa. Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań: Co z pacjentami, którzy nie założyli Internetowego Konta Pacjenta? Jak długo takie skierowanie będzie ważne? Nasz gość prof. dr hab. Katarzyna Kokocińska krok po kroku skrupulatnie odpowiedziała na każde z nich w naszym programie.

  Znamy już laureatów Nagród Nobla 2020 w dziedzinach fizjologia i medycyna oraz fizyka. Pierwsza trafiła do odkrywców wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C, druga natomiast przyznana została fizykom za badania dotyczące czarnych dziur.

  Obecnie mówimy o zagrożeniu SARS-CoV-2 i to wirus przyciąga naszą uwagę, tymczasem zapominamy, że bez przerwy w skryty sposób najbardziej zagrażają nam nowotwory. 15 września obchodziliśmy Europejski Dzień Prostaty, który ustanowiło Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Ważne jest, by zwiększać świadomość na temat chorób gruczołu krokowego i zachęcać mężczyzn do profilaktyki.

  Studenci i wykładowcy uczelni medycznych nie wyobrażają sobie nauki anatomii i ćwiczeń z zakresu wykonywania zabiegów chirurgicznych bez użycia fantomów. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan odwiedził zakład, w którym wykonuje się takie modele. Zobaczcie, jak powstają fantomy.

  Blizny mogą być źródłem kompleksów. W jaki sposób można zmniejszyć ich widoczność? Czy maści dostępne w aptekach są pod tym względem skuteczne? Dlaczego u jednych powstają blizny po trądziku lub ospie, a u innych nie? Czy świeże blizny można opalać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Bartłomieja Kwieka.

  W Gdańsku odbywa się kurs dla akupunkturzystów z mało znanej w Polsce metody doktora Yoshio Manaki. Do Trójmiasta wysłaliśmy reporterkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Jaroszyńską, aby sprawdziła, na czym polega ta metoda i w przypadku jakich schorzeń ona pomaga.

  Kiedy Steve Liebich miał 14 lat, wydano jego pierwszą książkę, a zaraz potem dostał się na Akademię Medyczną. Kiedy zakochał się w medycynie? Jak został przyjęty przez studentów i wykładowców? Często musiał udowadniać, że zasługuje na to, aby w tak młodym wieku już studiować? Z jakiego swojego osiągnięcia naukowego jest najbardziej dumny? Ze Stevem i jego mamą - Mirosławą Tomasik rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Mimo ogromnego postępu medycyny, są choroby, wobec których lekarze są póki co bezradni. Fakt ten wykorzystują znachorzy i namawiają chorych - często skutecznie - do korzystania ze swoich usług. Niestety wiele osób, które decydują się na pomoc uzdrowicieli kończy tragicznie. Dlaczego mimo to nadal wierzymy w moc uzdrawiania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.

  Robert Mróz na co dzień jest pulmonologiem. Drugą pasją profesora jest muzyka, do której miłość odziedziczył po matce - nauczycielce muzyki. Jak mówi Pan Robert, medycyna jest zaborcza, wiec muzyka musiała na pewien czas zejść do podziemia. Przez lata pisał piosenki do szuflady. Do nagrania płyty kilka lat temu namówił go syn. Kiedy album ujrzy światło dzienne? Co Pan Robert czuje, gdy stoi na scenie? Czy myśli o rezygnacji z medycyny? O swoich dwóch pasjach Robert Mróz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.