Święto Wojskowej Służby zdrowia obchodzone jest 4 kwietnia. W tym dniu warto złożyć życzenia i pamiętać o tych, którzy nie tylko ratują ludzkie życie, ale gotowi są stanąć w obronie ojczyzny. Co to za święto? Jakie są obowiązki Wojskowej Służby Zdrowia?
4 kwietnia - Święto Wojskowej Służby Zdrowia
4 Kwietnia obchodzone jest Święto Wojskowej Służby Zdrowia. To służba, która zajmuje się całokształtem spraw medyczno-sanitarnych w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Ludzie pracujący w niej czuwają nad zdrowiem i bezpieczeństwem żołnierzy i cywili, zwłaszcza w niespokojnych czasach i w trakcie wojny. Jest to również najstarszy rodzaj służb w Wojsku Polskim. Jej misją jest ratowanie zdrowia i życia ludzi, dbanie o zdrowie żołnierzy nie tylko w czasie kryzysu lub działań bojowych, ale też w trakcie pokoju.
Dalsza część artykułu pod materiałów wideo
Prawa człowieka
Prawa człowieka
Wojskowa Służba Zdrowia pomaga w walce z pandemią SARS-CoV-2 od 2020 roku. Żołnierze wspierają nie tylko administrację publiczną, ale również cywilną służbę zdrowia. W wielu punktach, w których pobierano próbki do testów na koronawirusa, pomagały właśnie jednostki z Wojskowej Służby Zdrowia.
Zadania Wojskowej Służby Zdrowia
Do głównych zadań wojskowej służby zdrowia w trakcie pokoju należą:
- zabezpieczanie sanitarno-higieniczne i przeciwepidemiczne wojsk poprzez nadzór nad higieną: żywienia, pracy, zakwaterowania oraz izolowania chorych, a także prowadzenie oświaty sanitarnej,
- utrzymanie i wzmacnianie stanu zdrowotnego składu osobowego Sił Zbrojnych,
- prowadzenie szkoleń sanitarnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia medycznego personelu pod względem fachowym i wojskowo-medycznym, a także szkolenie umiejętności działania w warunkach polowych,
- prowadzenie prac naukowo-badawczych mających na celu znalezienie najlepszych metod zabezpieczania medycznego wojsk zarówno w czasie pokoju, jak i wojny,
- przygotowanie Sił Zbrojnych pod względem materiałowym i mobilizacyjnym na wypadek wojny.
Z kolei w warunkach współczesnej wojny Wojskowa Służba Zdrowia ma za zadanie utrzymać przy życiu jak największą liczbę rannych i chorych, przywrócić im jak najszybciej zdolności bojowe lub zdolność do pracy, a także ograniczenie do minimum inwalidztwa. Ponadto do obowiązków tej służby należy utrzymanie na najwyższym poziomie zdolności bojowej wojsk oraz zabezpieczenie medyczne działań bojowych.
Zobacz także:
- Od szmat nasączanych moczem po profesjonalny sprzęt chroniący przed atakami bronią chemiczną. Jak działa maska przeciwgazowa?
- Metody bandażowania - jak je wykonywać? Jak dobrać opatrunek?
- Komisja wojskowa – przebieg, kategorie i badania. Czy jest się czego obawiać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: BimKal
Źródło zdjęcia głównego: djedzura/Getty Images