Nowy serwis ruszy 29 marca. Wtedy też poznamy jego dokładny adres oraz nazwę. Co znajdzie się na stronie?
Jak przygotować się do wojny? - Nowy portal z instrukcjami
W nowym portalu stworzonym przez RCB zamieszczone będą informacje dotyczące zagrożeń z grupy CBRNE. Należą do nich zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne i związane z eksplozjami. Oprócz kompleksowych informacji związanych z tym tematem, wchodząc na stronę będzie można znaleźć również porady dotyczące radzenia sobie z tego typu niebezpieczeństwami oraz przygotowaniem się na ich nadejście.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Według informacji podanych przez rp.pl, w serwisie dostępna będzie także zakładka "Bądź gotowy", zawierająca porady na temat: co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.
Już dwa lata temu RCB wydało podręcznik "Bądź gotowy. Poradnik na czas kryzysu i wojny", w którym przedstawiono m.in. wskazówki dotyczące zachowania w różnych sytuacjach zagrożenia. Informowano w nim na przykład, jak zabezpieczyć dom, jak zachować się będąc zakładnikiem, jak poradzić sobie bez jedzenia i energii elektrycznej itp.
Prace nad ruszającym niedługo portalem rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Jest on częściowo finansowany ze środków z Funduszu Norweskiego (dofinansowanie wyniosło 6,1 mln zł, a cały koszt 7,2 mln zł).
RCB - co to jest?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w skrócie RCB, to instytucja pełniąca funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Na jego czele stoi dyrektor powołany przez Prezesa Rady Ministrów. Pracują tam eksperci cywilni, funkcjonariusze służb i żołnierze Wojska Polskiego.
RCB koordynuje proces zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia również proces minimalizacji ich skutków. Centrum zajmuje się też oceną ryzyka zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. W razie wystąpienie niebezpieczeństw wysyła obywatelom ostrzeżenia SMS-owe, czyli tak zwane alerty RCB.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- RCB ostrzega przed atakami z Rosji i Białorusi. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
- Powstawanie alertów RCB. "Są wydawane wtedy, kiedy sytuacja naprawdę jest bardzo groźna"
- "Zabezpiecz dobytek" w alertach RCB. Czy Polacy naprawdę stosują się do tego ostrzeżenia?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: gov.pl, rp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafal Olkis/GettyImages