Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Umowę o pracę podpiszesz w kilka minut

Aplikacja mObywatel
mObywatel
Źródło: d3sign/GettyImages
Zdalne podpisywanie umów o pracę upowszechniło się w trakcie pandemii. Dotychczas wymagało to wysłania do pracownika kuriera z dokumentami bądź skorzystania z płatnego podpisu kwalifikowanego. Nowa funkcja w aplikacji mObywatel znacznie ułatwi i usprawni ten proces. Na czym polega ta opcja? Czy każdy będzie mógł z niej skorzystać?

Nowe rozwiązanie powstało z myślą o osobach, które nie mają kwalifikowanego podpisu. Pomysłodawcą funkcji jest jedna z polskich agencji zatrudnienia, która nawiązała w tym celu współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji.

Podpisanie umowy o pracę w aplikacji mObywatel

Praca zdalna, która upowszechniła się podczas pandemii koronawirusa, została uregulowana ustawowo w 2023 roku. W związku z tym wiele firm, które wprowadziły tę formę wykonywania zawodowych obowiązków, zaczęło też szukać rozwiązań technologicznych, umożliwiających składanie wniosków i formularzy drogą elektroniczną. Niestety dotychczas nie udało się wypracować sposobu na całkowicie zdalną wymianę dokumentów, zwłaszcza w obszarze HR. Umowy i inne pisma, które są niezbędne w czasie rekrutacji nowych pracowników, wymagają podpisu kwalifikowanego, co generuje dodatkowe koszty.

Dalsza część artykułu po materiałem wideo

Praca i finanse

DD_20240109_Praca_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Sytuacja ta może się jednak zmienić za sprawą pomysłu jednej z agencji pracy, która zaproponowała wykorzystanie w tym celu rządowej aplikacji mObywatel. Aplikacja pozwoli potwierdzić tożsamość osoby podpisującej dokument bezpiecznie i w pełni zdalnie. Całość zajmie jedynie kilka minut i nie będzie wiązała się z kosztami dla rekrutującej firmy. Rozwiązanie zapewni także dużą oszczędność czasu, gdyż nie będzie trzeba czekać na kuriera czy tracić cennych godzin na podróż do siedziby przedsiębiorstwa.

mObywatel - jak działa nowa funkcja?

Pracownik, który będzie podpisywał umowę o pracę przez aplikację mObywatel, otrzyma kod QR wygenerowany przez system informatyczny na swój adres mailowy. Następnie będzie musiał zeskanować kod w aplikacji i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. Po poprawnie przeprowadzonej autoryzacji, wygenerowany zostanie jednorazowy podpis kwalifikowany. Dzięki niemu pracownik będzie mógł podpisać umowę całkowicie online.

Agencja Trenkwalder, która jest pomysłodawcą tego rozwiązania twierdzi, że cały proces podpisywania umowy w ten sposób będzie trwał maksymalnie 12 minut. Warunkiem jest jednak to, by zarówno pracodawca, jak i pracownik byli obecni w tym samym czasie przed komputerem/smartfonem.

Nowa funkcja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich. Na razie mogą z niej korzystać wyłącznie osoby zatrudnione przez agencję, która wymyśliła to rozwiązanie. Jeśli jednak z czasem uzyska ono większą popularność, niewykluczone że będą mogli posługiwać się nią wszyscy ci, którzy mają konto w aplikacji mObywatel. Wymagało to będzie jednakże zespolenia rządowej aplikacji z wewnętrznymi systemami funkcjonującymi w innych firmach.

Nowa funkcja w mObywatel - odpowiedź na potrzeby branży HR

Obecnie wielu pracodawców preferuje pracę zdalną, w związku z czym potrzebują tego typu rozwiązań, by prowadzić swoją działalność szybciej i wygodniej, a w dodatku całkowicie bezpiecznie. Nowa funkcja w mObywatel wydaje się więc być doskonałym rozwiązaniem dla nich. To także odpowiedź na potrzeby pracowników, którym zależy na elastycznym podejściu i szybkim przeprowadzaniu procesów rekrutacyjnych oraz biznesowych przez firmę, do której aplikują. Cyfryzacja dokumentów zapewni też większe bezpieczeństwo danych i pozwoli wyeliminować ryzyko zniszczenia lub zgubienia umów czy innych niezbędnych pism.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości