Chociaż pomiędzy stażem a praktyką istnieje wiele podobieństw, nie sposób nie zauważyć także różnic. Jedną z podstawowych rozbieżności między praktykami a stażem jest czas trwania oraz ewentualna wypłata. Stażyści i praktykanci podpisują również inne umowy.
Warto też wiedzieć, że choć praktyki i staże kojarzone są z uczniami czy studentami, ich uczestnikami mogą być również osoby z innych grup społecznych. Czym jeszcze różnią się praktyki od stażu? Gdzie szukać ofert i jak ubiegać się o przyjęcie na naukę do firmy?
Staże i praktyki – podobieństwa
Zarówno staże, jak i praktyki polegają na przyjęciu danej osoby do firmy na pewien czas w celu przyuczenia jej do danego zawodu. Najpopularniejsze są zatem praktyki i staże dla studentów, którzy w trakcie bądź tuż po zakończeniu studiów pragną podjąć pracę w wyuczonym zawodzie. W obu przypadkach okres przyuczania kończy się wystawieniem opinii o danej osobie. Co więcej, zarówno w przypadku praktyk, jak i stażu po uzgodnionym okresie pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie ucznia.
Podobne są również korzyści płynące ze stażu i praktyki, czyli praktyczna nauka wybranego zawodu. Początki na rynku pracy bardzo często bywają trudne, dlatego obie opcje mogą być niezwykle korzystne, np. dla świeżo upieczonych absolwentów.
Czym różni się staż od praktyk?
Różnice między stażem a praktykami dotyczą przede wszystkim ustaleń formalnych. Staż jest bowiem stosunkiem pracy, natomiast praktyki zazwyczaj wiążą się z podpisaniem umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło lub zlecenie. Dlatego też staż zazwyczaj wiąże się z wynagrodzeniem, choć zwykle niewielkim. Praktyki najczęściej są bezpłatne, chociaż od tej reguły zdarzają się wyjątki.
Nieco inne są też możliwości aplikowania na praktyki czy staż. Praktykantem można zostać właściwie w każdej firmie, która wyrazi na to zgodę. Znalezienie stażu najczęściej wymaga odnalezienia specjalnej oferty, np. na stronie firmy, targach, w biurze karier czy na portalach internetowych, chociaż najczęściej przyszli stażyści decydują się na propozycje z urzędu pracy. W tym przypadku mają bowiem gwarancję otrzymania pensji na poziomie 120% zasiłku dla bezrobotnych, a często też późniejszego zatrudnienia w danej firmie.
Różnica między praktykami i stażami widoczna jest także w roli, jaką odbywające je osoby odgrywają w danej firmie. Praktykant ma za zadanie wspomagać pracę pozostałych zatrudnionych, poznawać specyfikę pracy w branży oraz ogólny sposób funkcjonowania firmy. Stażysta ma natomiast przydzielone konkretne stanowisko, często samodzielne, i rozliczany jest z wykonanych zadań. Dlatego chociaż wciąż może liczyć na pomoc i doświadczenie innych osób, jego praca jest bardziej odpowiedzialna.
Znaczenie ma także wiek uczestników praktyk i stażu oraz w dużej mierze uzależniony od niego czas trwania współpracy. Praktyki absolwenckie mogą odbywać osoby, które nie ukończyły 30. roku życia, przy czym muszą one mieć skończone przynajmniej gimnazjum. Jedna umowa może być zawarta na maksymalnie 3 miesiące, chociaż można zawrzeć ich kilka po kolei. Zasady odbywania stażu są natomiast nieco bardziej skomplikowane. Do stażu mogą bowiem przystąpić osoby w różnym wieku i różnych okolicznościach życiowych. Do grup wspieranych przez urzędy pracy należą bezrobotni poniżej 25. oraz powyżej 50. roku życia, a także poniżej 27. roku życia, jeżeli szkołę czy studia ukończyli maksymalnie 12 miesięcy temu, dodatkowo osoby niepełnosprawne, samotne matki, a także matki, które nie powróciły do pracy po porodzie. Staże oferowane są też osobom długotrwale bezrobotnym, tym bez wykształcenia średniego czy zawodowego, nieposiadające przy tym doświadczenia zawodowego, byłych więźniów, którzy po wyjściu na wolność nie podjęli zatrudnienia oraz osoby po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego. Staż musi trwać co najmniej 3 miesiące. Maksymalna granica wynosi 12 miesięcy dla osób przed 25. rokiem życia oraz dla tych przed 27. rokiem życia, które zakończyły edukację maksymalnie rok temu. Pozostałym przysługują staże o długości maksymalnie 6 miesięcy.
Różnicę między stażem a praktyką stanowią również ewentualne opłaty w przypadku rezygnacji. Praktykant może po prostu złożyć wypowiedzenie, które realizowane jest po upłynięciu tzw. okresu wypowiedzenia zawartego w umowie. Można również starać się o zakończenie współpracy za porozumieniem stron, nawet ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku stażu jest to nieco bardziej skomplikowane. W wypadku rezygnacji często trzeba bowiem zwrócić pieniądze zainwestowane przez pracodawcę, np. za badania medycyny pracy. Jeżeli staż odbywał się za pośrednictwem urzędu pracy, rezygnujący stażysta musi liczyć się z tym, że straci on też prawo do zasiłku na 120 dni, a w przypadku kolejnych tego typu sytuacji, na 180 i 270 dni.
Zarówno praktyka, jak i staż mogą być bardzo pomocne w rozwoju kariery. Należy jednak zdawać sobie sprawę z różnic między nimi i wybrać najlepszą opcję dla siebie.
Zobacz także:
- Mapa, która pomaga znaleźć pracę bliżej domu. "To jeden z najbardziej innowacyjnych projektów"
- Kobieta w lotnictwie. "Nigdy nie może być nieprzygotowana, kiedy pracuje w środowisku z mężczyznami"
- Jak wybrać dobre studia? "Za pięć lat każdy z nas będzie robił coś innego"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/GettyImages