Najczęściej na większe podziękowania za współpracę decydują się osoby, które odchodzą na emeryturę bądź po prostu kończą pracę w miejscu, w którym zatrudnione były bardzo długo. Jak podziękować za współpracę?
Podziękowanie za współpracę: co warto zrobić?
Osoby, dla których odejście z pracy wiąże się ze złożeniem podziękowań za współpracę, najczęściej decydują się na opuszczenie firmy po wieloletnim zatrudnieniu. Nie jest to jednak regułą i coraz częściej nawet po kilku miesiącach pracy w firmie podziękowania są mile widziane. W obu przypadkach jednak samo podziękowanie będzie się nieco różnić.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na panujące w firmie tradycje. Niektóre przedsiębiorstwa mają uniwersalny sposób na miły gest na zakończenie współpracy. Najczęściej polega on na oficjalnych podziękowaniach dla współpracowników i szefa, np. za pośrednictwem maila, a także przygotowaniu drobnego poczęstunku, np. ciasteczek dla kolegów i koleżanek z firmy. W ten sposób zwykle jednak żegnają się osoby, które pracowały w danej firmie dość krótko. Pracownicy z dłuższym stażem zazwyczaj sami uważają, że powinni przygotować coś więcej. Dlatego też często składają oddzielnie podziękowania za współpracę szefowi, np. w formie eleganckiej kartki, a przy tym żegnają się z pozostałymi pracownikami podczas większego spotkania. Jeżeli dany pracownik odchodzi na emeryturę lub po prostu był szczególnie lubiany przez zespół, bardzo często to pozostali zatrudnieni decydują się na wyprawienie mu małego pożegnalnego przyjęcia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zorganizować firmowe wyjście. Niektórzy decydują się po prostu na pożegnanie w pubie czy restauracji, choć zdarzają się również bardziej oryginalne pomysły, np. paintball czy gokarty.
W przypadku, kiedy to szef ma pożegnać podwładnego i złożyć mu podziękowania za lata współpracy, miłym gestem będzie np. wręczenie mu dyplomu. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy dana osoba przechodzi na emeryturę.
Nieco inaczej będą też wyglądać podziękowania za wieloletnią współpracę z klientem. Jeżeli interesy układały się szczególnie dobrze, często nie wystarczy tylko mail z podziękowaniem. Część firm decyduje się również na prezent, w tym np. ten wykonany na zamówienie, jak kryształ czy statuetka z dedykacją.
Czasami zdarza się również, że w danym przedsiębiorstwie trwał konflikt lub nastąpiły inne wydarzenia, które zaburzyły nieco relacje. Jednak również wtedy warto zachować klasę i np. złożyć podziękowania za współpracę dyrektorowi, kierownikowi czy współpracownikowi poprzez zwykły, formalny uścisk dłoni oraz krótkie "dziękuję za współpracę".
Podziękowanie za współpracę w formie kartki lub maila
Oficjalny mail najczęściej będzie dobrym sposobem na podziękowanie za współpracę w większej firmie. W korporacji zazwyczaj nie ma możliwości porozmawiania z każdym z osobna, a już na pewno nie uda się zorganizować przyjęcia dla osób spoza działu. Dlatego warto starannie przemyśleć treść wiadomości i dostosować ją do sytuacji w firmie. Niezależnie od tego, jak w rzeczywistości przebiegała współpraca, a także w jakich okolicznościach pracownik rozstaje się z przedsiębiorstwem, przesyłając podziękowania za współpracę, zawsze należy zachować profesjonalizm. Trzeba przy tym uważać na żarty w wiadomości, która ma zostać wysłana do wszystkich pracowników. W dużej firmie spotkać można ludzi o bardzo różnych charakterach i wrażliwości, dlatego to, co wysyłającemu maila wydaje się zabawne, nie musi takie być dla innych. Jeżeli współpraca w firmie układała się dobrze, mały żart w podziękowaniu za współpracę może być miłym akcentem, powinien być jednak delikatny i ze smakiem.
Podziękowanie za współpracę w formie kartki najczęściej składa się pojedynczym osobom, w tym szefowi oraz najbliższym współpracownikom. Tutaj znacznie łatwiej dobrać treść, ponieważ można zrobić to indywidualnie. Kartka dla szefa powinna być raczej formalna i elegancka. Nawet jeżeli pracownika łączyły z nim dobre, niemal koleżeńskie relacje, wciąż powinno się pamiętać, że ma się do czynienia ze swoim przełożonym. Nieco inaczej mogą wyglądać podziękowania za współpracę dla współpracowników. Wierszyk czy inny zabawny wpis może być miłym gestem na koniec pracy. Oczywiście wiele zależy od charakteru danej osoby, a także sympatii między żegnającymi się pracownikami.
Podziękowanie za współpracę przy odejściu z pracy musi być starannie przemyślane. Jednak już sam gest może pokazać odchodzącego pracownika z jak najlepszej strony i pozostawić niezwykle profesjonalne wrażenie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poprosić szefa o podwyżkę? "To jest częsty konflikt interesów"
- Trudna rozmowa z szefem – jak się dobrze przygotować?
- O co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich pytań lepiej unikać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: RUNSTUDIO/GettyImages