Każdemu z nas zdarza się chorować i wziąć zwolnienie lekarskie. Niestety cześć pacjentów nie wykorzystuje tego czasu na rekonwalescencję czy powrót do zdrowia. Zdarzają się sytuacje, gdy "chory" w czasie L4 wyjeżdża na wakacje lub robi remont.
"Zero szacunku. Łzy stanęły mi w oczach".
W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się pytanie, na co może pozwolić sobie kobieta w ciąży, która jest na zwolnieniu lekarskim? Czy może pojechać na wakacje, weekend za miastem, pójść na spacer czy do sklepu? Wszelkie wątpliwości rozwiała dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, radczyni prawna, kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Podziękowanie za współpracę świadczy o klasie odchodzącego pracownika. Warto więc zastanowić się, jak powinno ono wyglądać. Znaczenie ma między innymi osoba, do której chcemy je skierować, np. szef, współpracownik czy cała firma.
Sprawą zajmie się policja.
Podczas gdy jedni rodzice nie widzą powodu, by ich dziecko bezpodstawnie opuszczało szkołę, ta młoda mama wypracowała w swoim domu nieco inne zasady. Jak się okazuje, raz w miesiącu pozwala swojej córce na nieobecność na lekcjach. W tym czasie zabiera ją m.in. na zakupy.
Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim powinny odpoczywać i wracać do zdrowia po chorobie. Tyle teorii. Praktyka pokazuje, że nie brakuje "pacjentów", którzy ten czas spędzają na zagranicznych wakacjach lub poświecili go na remont mieszkania. Od przyszłego roku ZUS, aby ukrócić te praktyki, zapyta naszego sąsiada, co tak naprawdę robiliśmy podczas L4. Czy to dobre rozwiązanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Małgorzatą Pisanko, adwokatem.
Do nietypowej sytuacji doszło w jednej z mazowieckich firm. Podczas walnego zgromadzenia odwołano prezesa firmy, któremu zarzucano mobbing i zaległości w wypłatach. Ten jednak "odbił" stanowisko z pomocą armii ochroniarzy i tak zaczęła się batalia, gdzie wszelkie chwyty są dozwolone. Sprawę poruszono w programie Uwaga! TVN.
Kiedy jesteśmy chorzy i nie możemy pójść do pracy, lekarz wystawia nam zwolnienie. Od pewnego czasu medyk, u którego szukamy pomocy może wypisać nam tzw. wsteczne zwolnienie. Co to takiego i kiedy korzysta się z takiej możliwości? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mecenasem Rafałem Wyzińskim.
Zwolnienie dyscyplinarne za podróż za granicę w czasie pandemii - taką decyzję podjął pewien pracodawca. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał mu rację. Z radcą prawnym, Pawłem Jancem rozmawiamy o prawach pracowników i pracodawców.
Kryzys związany z pandemią bardzo mocno uderzył w rynek pracy. Wiele osób już straciło swoje stanowiska, a pozostali obawiają się najgorszego scenariusza. O co zadbać, gdy otrzymamy wypowiedzenie oraz jak długo obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne? O tym opowiedziała nam Alicja Dettlaff, doradca zawodowy.
W czasie pandemii wiele osób straciło pracę, firmy obniżyły swoim pracownikom pensje lub przestały wywiązywać się z ustalonych terminów wypłat. Istnieją branże, w których kryzys gospodarczy może powodować zatory, jednak część pracodawców wykorzystuje epidemię, by po prostu zaoszczędzić. Co zrobić, gdy pracodawca zalega nam z wypłatami albo nie płaci w terminie? Na pytania odpowiedzieli nam Małgorzata Marczulewska, założycielka Stowarzyszenia "Stop nieuczciwym pracodawcom oraz radca prawny Mateusz Galikowski.
W dobie koronawirusa zaszło wiele zmian dotyczących warunków pracy oraz form zwolnień, a w sieci natychmiast pojawiło się mnóstwo informacji, które nie do końca zostały potwierdzone. Czy pracodawca faktycznie może nas zwolnić drogą mailową? O obowiązujących przepisach opowiedział nam radca prawny, Przemysław Ligęzowski.
Jakiś czas temu pewien 18-latek rzucił pracę w sklepie spożywczym nie informując o tym nikogo. Jednocześnie, chłopak zabierał ze sobą całą wypłatę, która według niego mu się należała. Z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o tym, w jaki sposób Polacy rzucają pracę. Robią to w sposób przemyślany czy w afekcie? Jak odejść z pracy, by nie palić za sobą mostów?
Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.
Agnieszka Jastrzębska był na otwarciu wystawy zdjęć, których bohaterką jest aktorka Ewa Kasprzyk. Czy to prawda, że Andrzej Nejman, dyrektor teatru, w którym gra Ewa Ksprzyk powiedział, że jeżeli Ewa nie przestanie brać udziału w rozbieranych sesjach, to zwolni ją z pracy? Jak córka Ewy Kasprzyk, Małgorzata Bernatowicz, zareagowała na udział mamy w rozbieranej sesji? Kto rozebrał Ewę Ksprzyk?
30 proc. Polaków przyznaje się do romansów w miejscu pracy. Mimo, iż Kodeks Pracy nie zabrania tego typu zachowań pracodawcy często patrzą na związki w firmie niezbyt przychylnie. O tym, jak romans w pracy wpływa na pracownika i czy może grozić zwolnieniem rozmawialiśmy z Moniką Cieślak, ekspertem HR i prawnikiem, Olafem Żyliczem, psychologiem i coachem w biznesie oraz Anną Zejdler-Ibisz, redaktorem naczelnym magazynu Joy.