W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawia się pytanie, na co może pozwolić sobie kobieta w ciąży, która jest na zwolnieniu lekarskim? Czy może pojechać na wakacje, weekend za miastem, pójść na spacer czy do sklepu? Wszelkie wątpliwości rozwiała dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, radczyni prawna, kierownik Katedry Prawa Pracy WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kobieta w ciąży - na co może sobie pozwolić na zwolnieniu lekarskim?
Ciąża nie jest chorobą, tylko stanem biologicznym, ale ten stan każda kobieta znosi zupełnie inaczej. Z tego względu lekarz w każdej chwili może zalecić rezygnację z obowiązków zawodowych, proponując klasyczne zwolnienie lekarskie. Wówczas kobieta może swobodnie wychodzić z domu, spacerować, iść na zakupy, do apteki czy do lekarza. Może nawet wybrać się w podróż, jeśli ta będzie dla niej komfortowa i nie będzie zagrażać ciąży.
- Prawo i orzecznictwo sądowe przy zwolnieniu "chory może chodzić" pozwala na wiele. Są takie wyroki Sądu Najwyższego, że udział we własnym ślubie jest dozwolony podczas zwolnienia lekarskiego. Druga praktyczna sfera wiąże się z tym, żeby nie drażnić pracodawcy - powiedziała dr Monika Gładoch.
O ile z prawnego punktu widzenia wszystkie te czynności są dozwolone, nieco inaczej może patrzeć na nie pracodawca. Podróżowanie można rozumieć dwojako, podważając konieczności urlopu zdrowotnego. I choć przyszła mama chroniona jest przed zwolnieniem, jej losy mogą potoczyć się zupełnie inaczej. Jak przyznaje ekspertka, gdy pracodawca uzna, że pracownica nadużywa urlopu, jaskrawo łamie zasady i w ogóle się z tym nie kryje, może ją zwolnić dyscyplinarnie. W takim przypadku kobieta ma tylko 21 dni kalendarzowych na odwołanie się od dyscyplinarki. W przeciwnym wypadku wszystkie jej roszczenia przepadają. Trzeba jednak pamiętać, że walka z firmą to perspektywa kilkuletniego procesu i kilku lat problemów, a na to zazwyczaj świeżo upieczona mama nie ma ani ochoty, ani siły.
- Kobiety nie podlegają ochronie przed zwolnieniem dyscyplinarnym, chyba że jest organizacja związkowa, która ją reprezentuje. Wtedy ta organizacja wyraża zgodę na zwolnienie. To jest jednak sytuacja rzadka w Polsce. To, że mamy rację. To jest słaba pociecha. Czekają nas dwa, trzy lata procesu i dopiero zobaczymy pieniądze. Przez 270 dni można dostawać zasiłek chorobowy także w związku z ciążą. A co później? – dodała ekspertka.
Wakacje i wyjazdy na zwolnieniu lekarskim
Jedną z najbardziej problematycznych kwestii w dzisiejszych czasach są media społecznościowe. Jak przyznaje ekspertka, nie warto afiszować się w sieci i chwalić, gdzie jesteśmy i co robimy. Zawsze "ktoś życzliwy" może bowiem donieść naszemu pracodawcy swoje spostrzeżenia.
- Pamiętajmy, że w ciągu trzech dni musimy poinformować zakład ubezpieczeń społecznych i swojego pracodawcę, że zmieniamy miejsce pobytu. Nie możemy tego ukrywać. Polecam, żeby za bardzo się nie chwalić swoimi wyjazdami. To zawsze prowokuje pracodawcę – powiedziała.
Co więcej, kobieta w ciąży nie ma specyficznych praw. Rozliczna jest z urlopu zdrowotnego, tak, jak każdy inny pracownik. Podczas zwolnienia nie może więc wykonywać innej pracy zarobkowej i robić czegokolwiek, co osłabia jej zdrowie i wydłuża okres rekonwalescencji.
- Pracodawca może wysłać komisję. Może to jednak zrobić taki pracodawca, który zgłasza powyżej 20 ubezpieczonych. Mikro pracodawcy tego nie mogą robić, ale mogą uprzejmie poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zrobi to za niego – powiedziała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Byłam tym absolutnie zażenowana, zawstydzona". Jakie przeszkody napotykają kobiety z dziećmi?
- Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?
- Co kobiety powinny wiedzieć, zanim zajdą w ciążę? "Medycyna daje niezwykłe wsparcie"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News