Ciąże wysokiego ryzyka
Dzięki postępowi medycyny takie choroby jak nowotwór, cukrzyca czy padaczka nie skreślają możliwości zajścia w ciążę. Prof. Marzena Dębska opowiedziała w naszym programie o jednym z najtrudniejszych przypadków, kiedy to ciąża chorej pacjentki zakończyła się szczęśliwym porodem.
- To była pacjentka z nadciśnieniem płucnym. Nadciśnienie płucne to chora, która jest przeciwwskazaniem do ciąży. Oczywiście, każdy przypadek jest inny. W indywidualnych sytuacjach, jeżeli kobieta naprawdę bardzo chce, jest zdeterminowana i ma jakieś szanse, to staramy się tak zaplanować leczenie i opiekę, żeby jej to umożliwić. Dzięki współpracy ze wspaniałym zespołem kardiologów, odpowiedniemu leczeniu i ogromnej determinacji tej kobiety, która większość ciąży spędziła w szpitalu, przyjęliśmy na świat wcześniaka. Świetnie się rozwijał dzięki pomocy neonatologów. Kilka takich kobiet urodziło dzieci i to się udało, ale też to może się skończyć źle. Trzeba mieć taką świadomość - zaznaczyła specjalistka położnictwa i ginekologii.
Ciężarne zwykle przestrzega się przed zażywaniem leków, nawet tabletek przeciwbólowych, które można kupić bez recepty. Jak więc wielomiesięczne leczenie przewlekle chorej pacjentki, ale będącej pod opieką lekarzy, nie szkodzi dziecku?
- My na wszelki wypadek zabraniamy, to prawda, ponieważ kobieta zazwyczaj nie wie, które leki są bezpieczne w ciąży, a które nie. (...) O dziwo, wiele leków, które wydają się toksyczną trucizną, np. chemioterapia w chorobach nowotworowych, może być względnie bezpieczna dla dziecka i my to często stosujemy. Kiedyś rozpoznanie nowotworu w ciąży to był wyrok dla dziecka, natomiast dzisiaj takie ciąże są kontynuowane. Dzieci się rodzą duże, w donoszonej ciąży - mówiła gościni Dzień Dobry TVN.
Jak przygotować się do ciąży?
Prof. Marzena Dębska podkreśliła, że niezwykle ważne jest to, aby każda kobieta, zarówno ta zupełnie zdrowa, jak i przewlekle chora, odpowiednio przygotowała się do ciąży.
- Kobiety biorą leki, które mogłyby uszkodzić dziecko. Wymagane jest odpowiednie przygotowanie, zmiana leków, żeby mogły bezpiecznie zachodzić w tę ciążę - tłumaczyła ekspertka.
- Miesiąc temu przyszła do mnie kobieta 39-letnia w pierwszej ciąży, która od lat bierze leki przeciwzakrzepowe z powodu bardzo ciężkiego epizodu zatorowości płucnej. W czwartym miesiącu dowiedziała się, że jest w ciąży. Niestety, cały czas brała leki, choć istnieje wersja leków zupełnie bezpieczna. Niestety, ani nie stosowała skutecznej antykoncepcji, ani nie przygotowywała się do ciąży. Po prostu zdała się na ślepy los. Ten ślepy los spowodował, że dziecko ma tak ogromne wady, że ja takie widziałam tylko w książkach - przyznała specjalistka położnictwa i ginekologii. Dlatego chciałaby, aby przyszłe mamy zapamiętały tę jedną kluczową radę.
- Każda kobieta powinna się przygotować do ciąży, a zwłaszcza kobieta z chorobami przewlekłymi. Medycyna daje niezwykłe wsparcie paniom, które kiedyś nie przeżywały, ale muszą myśleć rozsądnie - podsumowała prof. Marzena Dębska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 13-letni Michał ma trzecie serce. "Powiedział: mamusia, pozwól mi umrzeć"
- Dominika Ostałowska przeszła zabieg na sercu. "Dostałam kartę, że w razie czego mam się zgodzić na zgon"
- Rodzice usłyszeli druzgocącą diagnozę swojej córki. "Pierwsze, to jest szok"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News