13-letni Michał ma trzecie serce. "Powiedział: mamusia, pozwól mi umrzeć"

13-letni Michał ma trzecie serce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziecko z trzecim sercem
Dziecko z trzecim sercem
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Michał to wyjątkowe dziecko. Gdy miał 3 latka, zdiagnozowano u niego rzadką chorobę. Przez 10 lat walczył o prawidłowe bicie serca. Przeszedł przeszczep, który niestety się nie przyjął. Teraz żyje z trzecim sercem.

Dziecko z trzecim sercem

Michał był szczęśliwym, małym dzieckiem. Gdy miał 3 lata, zdiagnozowano u niego rzadką chorobę mięśnia sercowego - kardiomiopatrię restrykcyjną.

- Z biegiem lat zaczął mi słabnąć, zaczął się męczyć. Już nie potrafił chodzić na pierwsze piętro bez odpoczynku (...) Przez 9 lat przyjmował leki. Od początku wiedzieliśmy, że choroba będzie postępowała, a jedyną szansą, żeby Misiek żył, jest przeszczep - opowiada Katarzyna Kowalewska, mama Michała.

Półtora roku temu, mając 11 lat, Michał przeszedł pierwszy przeszczep serca. - Przez pierwsze miesiące było naprawdę cudownie. On biegał, chodził, wychodził z domu, już się nie bałam go puszczać, że coś mu się stanie, że serce się zatrzyma. I wtedy końcówka kwietnia, początek maja, źle się poczuł. Bolał go bardzo brzuch i pojechaliśmy do szpitala. Tam podejrzewali u niego wyrostek, jednak się okazało, że to nie był wyrostek, że niewydolność serca tak bardzo postępowała - wspomina mama chłopca.

Jak tłumaczy dr n. med. Szymon Pawlak, kardiochirurg, transplantolog (Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu), przeszczepione serce nie jest zdane raz na zawsze.

- To jest organ, który ulega z biegiem czasu uszkodzeniu. Wiemy, że u tych dzieci, którym wykonujemy przeszczepy, ten czas życia jest ograniczony, to jest kilkanaście lat, 20, a może 25.

- Przeszczepiony narząd genetycznie nie jest identyczny z organizmem biorcy. Pomimo tego, że stosujemy leczenie immunosupresyjne, nadal przez organizm biorcy jest rozpoznawany na pewnym minimalnym poziomie, ale jednak jako obcy - wyjaśnia dr n. med Joanna Śliwka, kardiochirurg, transplantolog (Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu)

- W przypadku Michała zdarzyło się to, że serce, które było przeszczepione, organizm Michała nie tolerował. Jedyną możliwością uratowania, przedłużenia życia, było wymienienie tego serca na nowe - podkreśla dr Szymon Pawlak. 

- Każdego dnia się modliłam, żeby to serce się znalazło jak najszybciej. Widziałam, jak słabnie, nie było dnia, kiedy się nie bałam - wspomina mama chłopca. - A teraz mam nadzieję, że chociaż jedną noc prześpię bez wstawania i sprawdzania, czy Michał oddycha - dodaje.

Ma trzecie serce

Mama Michała nie mogła znieść myśli, że może go stracić. - Tyle się wycierpiał i tak bardzo chciał żyć. Powiedział do mnie: "mamusia, pozwól mi umrzeć. Ja już nie chcę, to boli". I to było naprawdę najgorsze, co mogłam od niego usłyszeć - przyznaje kobieta.

Drugi przeszczep Michała był pierwszą retransplantacją serca u dziecka w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i jedną z pierwszych w Polsce. - Dla nas, chirurgów, dla całego zespołu, jest to dosyć duże wyzwanie, dlatego że w miejscu, gdzie wykonujemy zespolenia naczyniowe, będą blizny, tkanek dostępnych dla nas do zespolenia będzie nieco mniej. Tak że przygotowaliśmy się zarówno technicznie, chirurgicznie, jak i farmakologicznie do tego, żeby przeprowadzić Michała bezpiecznie przez tę procedurę - przywołuje dr Joanna Śliwka.

Operacja przebiegła bardzo dobrze. - Bardzo łagodnie, bez żadnych powikłań - zaznacza dr Szymon Pawlak. 

- Pierwsza transplantacja wykonana u Michała pochodziła od dawcy pediatrycznego. Druga od młodego dorosłego, z racji tego, że Michał już ma gabaryty drobnej osoby dorosłej. Mam nadzieję, że Michał ten dar teraz będzie mieć jeszcze przez długie, długie lata - mówi Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji SCCS w Zabrzu.

Michał - pacjent po dwóch przeszczepach serca

13-latek nie ukrywa radości. - Czuję wdzięczność. Przed przeszczepieniem miałem mniej energii i więcej spałem. A teraz mniej się męczę, powera dostałem takiego - opowiada Michał.

- Po przeszczepie poprawiło mu się, i kondycja psychiczna i fizyczna. Spadł kamień z serca. Myślę, że będzie lżej. Nie będzie tych ograniczeń. Michał będzie mógł trochę więcej, będzie mógł chodzić na spacery z rówieśnikami, a nie tylko uwięziony być w domu - cieszy się Sebastian Kowalewski, tata chłopca.

- Transplantacja jest ratunkiem. I rodzice, którzy się godzą na to, żeby ich dziecko było dawcą, są bohaterami. Dlatego bardzo, ale to bardzo bym chciała im podziękować. Za ich jedno słowo: tak. Gdyby nie oni, to mój własny świat by się zawalił - mówi ze łzami w oczach mama Michała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: M. Buchla, P. Stolc

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?