Znalezienie odpowiedniego dawcy niekiedy bywa bardzo trudne i zdarza się, że chorzy latami czekają na przeszczep. Wyjściem z tego impasu może być ksenotransplantacja. Co to takiego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr hab. n. med. Marek Myślak Profesor PUM, ordynator oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
Chłopiec ma rzadką chorobę - kardiomiopatrię restrykcyjną.
Niesamowite osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. 5 stycznia w jeden dzień przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Macieja Kosieradzkiego, prof. dr hab. n. med. Michała Grąta, prof. Bartosza Kubisę oraz prof. Zbigniewa Gałązkę, którzy dokonali tych medycznych cudów.
Joanna Gnosowska z niewielkiej wsi pod Świdnicą 10 lat temu dostała nowe życie. Jako druga osoba w Polsce i jedyna - jak dotąd - kobieta przeszła przeszczep twarzy.
W mózgu 18-letniego Szymona utworzył się naczyniak. Choć lekarze nie zdołali uratować nastolatka, to jego śmierć dała nowe życie aż sześciu osobom. - Powiedzieliśmy im, żeby przeszczepili wszystko, co się da - wyjaśniła mama nastolatka w reportażu Marty Buchli. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy także z osobami, które otrzymały od dawców nowe narządy.
"Zaryzykowała własne życie".
Ostatnim życzeniem Anne Heche było oddanie narządów do przeszczepu. Jej wola została spełniona. Jak podają zagraniczne media, organy amerykańskiej aktorki trafiły do ośmiu osób.
Tego typu sztuczne organy są przyszłością transplantologii.
- Panna młoda zamiast kwiatów trzymała "bukiet" z probówek do krwi - relacjonują włoskie media.
Zespół lekarzy z Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i trzustki. Operacja trwała dziesięć godzin. Cierpiąca na mukowiscydozę pacjentka czuje się dobrze i znajduje się już w domu.
Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.
Laureatką majowej Pozytywki Dzień Dobry TVN została cicha bohaterka setek przeszczepów serca i płuc - Bogumiła Król - koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Logistyka przeszczepów pod ogromną presją czasu to jej codzienność. GRATULUJEMY!
Koordynatorzy transplantacyjni są niezbędni w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Na czym dokładnie polega ich praca? Kiedy możliwe jest pobranie narządów? Kto stwierdza śmierć mózgową? Mówiły o tym w Dzień Dobry TVN: anestezjolożki i szpitalne koordynatorki transplantacyjne: Jolanta Majer i Monika Trujnara.
Nie doszłoby do tego przeszczepu, gdyby nie policja, która pomogła odnaleźć mężczyznę czekającego na przeszczep płuca. Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Tam spotkał się z pacjentem, któremu przeszczepiono płuco - panem Maciejem Taraskiem, dr Maciejem Urlikiem, który przeprowadził operację oraz asp. szt. Krzysztofem Szulcem z Tarnowskich Gór, który pomógł odnaleźć pacjenta. Jak długo pacjent czekał na przeszczep? Dlaczego szpital nie mógł się skontaktować z pacjentem? I jak teraz czuje się pan Maciej Tarasek?
"Nawet moja sprzątaczka powiedziała mi, że to, co chcę zrobić jest szaleństwem" - powiedział z delikatnym uśmiechem na twarzy neurochirurg Sergio Canavero. Jak przyznaje, lubi trudne wyzwania: nauka chińskiego czy starożytnych języków i... transplantacja głowy. Pomysł pojawił się w jego głowie, kiedy miał zaledwie kilkanaście lat. Czy ma doświadczenie w przeprowadzaniu transplantacji? Jak świat nauki zareagował na jego pomysł? Kto znajduje się w zespole, który będzie wykonywał operację i jak wyglądają przygotowania do niej? Czy zabieg transplantacji głowy to sposób na pokonanie starości, a co za tym idzie - śmierci? Zobaczcie jedyny ponad półgodzinny wywiad z Sergio Canavero, tylko na stronie Dzień Dobry TVN. Z włoskim chirurgiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Choroba Recklinghausena znana również jako nerwiakowłókniakowatość typu 1. to łagodny rodzaj nowotworu, który odpowiada za pojawianie się na ciele chorej osoby guzów. Niestety jest nieuleczalny. Joanna Gnosowska miała zaledwie 4 lata kiedy jej przypadek został zdiagnozowany. Nowotwór odebrał jej wzrok, a guzy pojawiły się na całym ciele, w tym w jamie ustnej. Wtedy przyszedł przełom - w 2013 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Dla Asi taka operacja była szansą na nowe życie. Jako 2. osoba w Polsce dostała nową twarz. Czego obawiała się przed przeszczepem? Czy po przeszczepie jest podobna do siebie sprzed choroby? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy osobę posiadającą niezwykłą siłę ducha i ogromnie zdeterminowaną - Joannę Gnosowską. Towarzyszyli jej rodzice: mama Aleksandra i tata Zbigniew.
Czy przeszczepieńcy, czyli osoby z przeszczepionymi organami mają jakieś ograniczenia? W Dzień Dobry TVN Krzysztof Machajek i Katarzyna Borsiak, którzy od 17 lat żyją z przeszczepionymi sercami opowiedzieli o swoim spotkaniu na szpitalnej sali. Co czuje człowiek, którzy ma dostać nowe serce? A co jeśli jednak go nie dostanie? Podawanie danych dawców jest zakazane. Czy chcieliby poznać rodziny ludzi, których serca biją w ich klatkach piersiowych?
Pierwszy na świecie przeszczep ręki u człowieka, który urodził się bez kończyny górnej wykonał zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którym kierował dr Adam Domanasiewicz. W operacji brali również udział chirurdzy: dr Jacek Martynkiewicz i prof. Jerzy Gosk. Lekarzy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o szczegółach przeszczepu. Jak się czuje pacjent? Czy będzie miał czucie w przeszczepionej ręce? Gratulujemy lekarzom sukcesu!
Transplantacja to walka z czasem. Lekarze mają bardzo mało czasu na przeprowadzenie skomplikowanej operacji. Jak wygląda logistyczna organizacja przeszczepów? Ile osób jest zaangażowanych w jedno przedsięwzięcie? Na jakim poziomie stoi polska transplantologia? Czy operacje zawsze się udają? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga Adama Parulskiego i chirurga Rafała Kieszka.
Karetka pogotowia przywozi do szpitala Filipa Danielika. Chłopak doznał bardzo poważnych obrażeń podczas wypadku na motorze. Filipa nie da się już uratować, ale jego organy mogą uratować innych ludzi. Czy rodzice Filipa zgodzą się na pobranie organów syna?
Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.
W Polsce przeszczepy nerek od żywych dawców są, niestety, niezwykle rzadkie podczas gdy np. w USA stanowią 45% a w Japonii wykonuje się już tylko takie przeszczepy nerek. Dlaczego taki przeszczep jest lepszy i w jaki sposób, na rzecz promocji tej metody, zaangażował się zespół serialu "Lekarze"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wybitnego transplantologa prof. dr. hab. n. med. Artura Kwiatkowskiego i aktora, Wojciecha Mecwaldowskiego.
Przemysław Saleta wspiera bieg o nowe życie. W 2007 roku oddał nerkę swojej córce Nicoli. Potencjalni dawcy obawiają się, że po oddaniu nerki ich jakość życia się pogorszy. Czy Przemysław Saleta ani przez chwilę się mnie zawahał, czy nie odczuwa żadnej różnicy w stanie swojego zdrowia po przeszczepie? Jak daleko można się posunąć, by pomóc drugiemu człowiekowi? Jak teraz czuje się Nicola? O tym Jolanta Pieńkowska rozmawiała w Dzień Dobry TVN z Przemysławem Saletą.
To był przełom w polskiej transplantologii. W kwietniu 2006 roku w Szpitalu Św. Jadwigi w Trzebnicy przeprowadzono pierwszy w kraju przeszczep ręki. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy lek. med. Adama Chełmońskiego - chirurga z trzebnickiego szpitala i pana Leszka Opokę - pierwszego w Polsce pacjenta, któremu przeszczepiono rękę!
W Polsce na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy warto oddawać swoje organy i czy przeszczepy mają sens. Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedziała się prof. Paweł Łuków, etyk i prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu. Ile osób w Polsce czeka na przeszczep? Czy organy pobierane są od tych, którzy nie mają szans na przeżycie, czy może także od tych, których dałoby się jeszcze wybudzić ze śpiączki?
Jak reagują rodziny zmarłych na chęć pobrania od zmarłego narządów? Co jest w tej pracy najtrudniejsze? Dlaczego "oświadczenie woli" nie ma w Polsce mocy prawnej? Czym jest tzw. centralny rejestr sprzeciwów. O swojej pracy opowiedziała Magdalena Bagniuk, pielęgniarka i koordynator transplantacyjny ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
Naszymi gośćmi w Dzień Dobry TVN byli: aktorka Magdalena Różczka i prof. Maciej Kielar, dyrektor Kiliniki Chirurgii Szpitala Medicover. Zaprosiliśmy ich po to, by porozmawiać o akcji "Lekarze ratują życie". Dlaczego Polacy rzadko decydują się na podpisanie oświadczenia woli?