Jest pierwszą kobietą w Polsce, która po przeszczepie płuc urodziła dziecko. "Zaryzykowała własne życie"

Ciąża po przeszczepie płuc - czy jest możliwa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwszy taki poród w Polsce
Pierwszy taki poród w Polsce
Mama dała córce nowe życie
Mama dała córce nowe życie
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!
Zagrożenie zdrowotne było bardzo duże, jednak pragnienie posiadania potomstwa jeszcze większe. Patrycja Pastuszka dowiodła, że ciąża po przeszczepie płuc ma szansę zakończyć się szczęśliwym porodem. - Wszyscy mówili, że raczej nie jest to możliwe - komentuje pacjentka.

Udany poród po przeszczepie płuc - pierwszy przypadek w Polsce

Patrycja Pastuszka nie rozstaje się z inhalatorem. 22-latka niemal przez całe życie zmaga się z mukowiscydozą, czyli nieuleczalną chorobą o podłożu genetycznym. - Jak skończyłam 18 lat, to zaczęły się problemy bardziej poważne. Musiałam być pod tlenem, potem już pod respiratorem w nocy - wspomina młoda kobieta.

Transplantacja była w jej przypadku koniecznością. W 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pacjentka przeszła udaną operację przeszczepienia płuc.

- Nie wyobrażaliśmy sobie nie mieć dzieci. Chcieliśmy zostawić jakiś ślad po sobie - mówi w materiale Dzień Dobry TVN Łukasz Zieliński, partner Patrycji, tłumacząc wspólnie podjętą i wiążącą się z dużym ryzykiem zdrowotnym decyzję o powiększeniu rodziny.

Powikłania u matki, wcześniactwo i niska masa urodzeniowa u dziecka - to jedne z podstawowych, wymienianych przez lekarzy, negatywnych konsekwencji planowania potomstwa po przeszczepie. Ciąża Patrycji przebiegała książkowo, jednak nie obyło się bez końcowych komplikacji.

- W trakcie znieczulania pacjentki doszło do zaburzeń akcji serca płodu. Doszło do znacznego spowolnienia. Musieliśmy natychmiast interweniować. To była bardzo szybka akcja zespołowa. Udało nam się błyskawicznie wydobyć dziecko. To jeden z tych przypadków, kiedy ratujemy życie dziecka. Mogliśmy pomóc jednej z najodważniejszych mam w Polsce. Mam, które zaryzykowały własne życie po to, żeby urodzić dziecko - wyjaśnia prof. Artur Ludwin, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM.

Patrycja Pastuszka została pierwszą w Polsce matką po transplantacji płuc.

Matka dała córce nowe życie - przeszczep rodzinny

Równie emocjonującą historią podzieliła się w studiu Dzień Dobry TVN Kamila Belczyk-Panków, która pierwsze problemy z nerkami zauważyła w wieku licealnym. Poważna choroba dała o sobie znać jednak nieco później, podczas podróży do Izraela. Kobieta musiała przejść przeszczep nerki. Dawcą została Beata Belczyk, matka pacjentki.

- Zawahania nie było nawet przez moment. (...) Jedynym moim problemem było to, czy będę mogła, czy będzie nasza zgodność tkankowa, (...) czy mój stan zdrowia pozwoli na to - wspomina przed kamerami pani Beata.

Więcej w naszym materiale wideo.

DD_20230128_Przeszczep_REP
Mama dała córce nowe życie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości