Pierwsza na świecie proteza rogówki. Dzięki niej możliwe będzie przywrócenie wzroku

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Spider's Web
Soczewka i krople do oczu

Szwedzcy naukowcy z Linkoping University opracowali implant rogówki, który pomógłby osobom niewidomym odzyskać wzrok. Tego typu sztuczne organy są przyszłością transplantologii. Syntetyczna rogówka wytwarzana jest z cząsteczek kolagenu i może być przełomem. Co już wiadomo o tym sztucznym organie?

Pierwsza sztuczna rogówka - z czego jest zrobiona?

Na świecie żyje około 1 miliarda osób z umiarkowanymi bądź poważnymi defektami wzroku. 12,7 milionów ludzi jest niewidoma z powodu uszkodzenia lub choroby rogówki. W takiej sytuacji sztuczny organ mógłby pomóc odzyskać im wzrok. Do tej pory jedyną szansą na pełny powrót do zdrowia był przeszczep od ludzkiego dawcy. Tylko jeden na 70 pacjentów ma na to szansę,

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nadzieją dla osób niewidomych jest sztuczna rogówka, którą wykonano z biomateriału. Powstała z cząsteczek kolagenu pochodzących ze świńskiej skóry. Co więcej, materiał wykorzystywany do stworzenia organu, jest produktem ubocznym przemysłu spożywczego. Dzięki temu jest on nie tylko łatwo dostępny, ale również korzystny ekonomicznie, a to mogłoby przyczynić się do rozpowszechnienia tej metody leczenia nawet w krajach rozwijających się.

Badania nad protezą rogówki

Badaczom udało się skonstruować implant z ustabilizowanymi cząsteczkami kolagenu. W ten sposób powstał wytrzymały i przeźroczysty materiał, który może wytrzymać przenoszenie i implantacje w oku. Tego typu organ, w przeciwieństwie do pochodzącej od ludzkiego dawcy rogówki, może wytrzymać do dwóch lat przed wszczepieniem. Pobrany materiał od człowieka musi zostać wykorzystany w ciągu dwóch tygodni.

Pierwsze badania na ludziach przeprowadzono w Iranie i Indiach, gdzie wiele osób cierpi na choroby rogówki. W pilotażowym badaniu wzięło udział 20 niewidomych osób bądź na granicy ślepoty. Operacje przebiegły bez komplikacji. Wynik testów zaskoczył nawet samych badaczy, wszyscy pacjenci odzyskali wzrok, który poprawiał się tak samo dobrze, jak po przeszczepie od ludzkiego dawcy.

Zalety sztucznej rogówki

Sztuczna rogówka wytwarzana z cząsteczek kolagenu pochodzących od świń jest nie tylko niedroga w wykonaniu, ale również wydajna, ponieważ może zostać użyta do dwóch od wyprodukowania. Co więcej, leki immunosupresyjne po przeszczepie muszą być przyjmowane tylko przez okres 8 tygodni. Jest to niezwykle krótki czas. W przypadku organu pochodzącego od ludzkiego dawcy, tego typu preparaty trzeba brać do końcażycia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Spider's Web

Źródło zdjęcia głównego: megaflopp/Getty Images

Pozostałe wiadomości