Rafał Maślak zdecydował się na przeszczep włosów. "Moja samoocena, pewność siebie wzrosła"
Utrata włosów to wstydliwy problem. Część panów w ogóle o tym nie mówi, a mankamenty urody próbuje ukryć np. pod czapką. Są też mężczyźni, którzy, aby zatrzymać łysienie, decydują się na przeszczep włosów.
Monika Miller zaczęła łysieć. Pokazała zdjęcia z zabiegu przeszczepu włosów
Monika Miller mierzyła się z wyjątkowo wstydliwą dolegliwością. Kobieta w bardzo młodym wieku zaczęła łysieć. Aby uzupełnić ubytki, wnuczka byłego premiera Polski zdecydowała się na przeszczep włosów. Pokazała efekty zabiegu.
Sport uratował mu życie po przeszczepie wątroby. Mężczyzna wystartuje w Ironmanie
20 lat po przeszczepie wątroby, Grzegorz Perzyński prezes Fundacji Transplantacja LIVER Strong, po raz drugi wystartuje w pełnym Ironmanie. Rok temu nie zdołał go ukończyć, ale jak mówi, to się nie liczy. Zależy mu na tym, aby promować transplantację jako jedyną nadzieję na życie dla wielu chorych. W niedzielę 7 sierpnia mężczyzna będzie walczył o najlepszy wynik.
25 lat temu usłyszała, że jest śmiertelnie chora. "Mąż płakał, ale ja od razu nastawiłam na działanie"
W lutym minęło 25 lat od pierwszego przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy. Pacjentką była Urszula Jaworska. Jak zabieg odmienił jej życie? Co przez ten czas zmieniło się w polskiej transplantologii? Ulę i jej córkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Życie po przeszczepie twarzy. "Byłem świadomy tego, że nie będę sobą"
Historią Grzegorza Galasińskiego żył cały kraj. Mężczyzna jest pierwszym Polakiem, któremu przeszczepiono twarz. Jak wygląda jego życie po operacji? Dowiecie się tego z naszego materiału.
"Przyjmuje ok. 35 leków na dobę". Poruszająca historia małej Klaudii, dla której ratunek jest tylko jeden
Klaudia od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba wywołała ogromne spustoszenie w ciele dziewczynki. Szansą dla niej na lepsze życie jest jednoczesny przeszczep wątroby i płuc. Jakie są szanse, że operację uda się przeprowadzić?
Organy jej syna uratowały życie sześciu osób. "Usłyszałam, że wyprodukowałam rencistów, na których musi pracować społeczeństwo"
W styczniu 2022 roku dokonano 83 przeszczepów organów. Takie są dane Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". Śmierć jednej osoby może ocalić życie innych. Niektórzy nadal jednak nie rozumieją różnicy między śmiercią mózgu a śpiączką. Przekonała się o tym Jolanta Kruczkowska, mama Bartka oraz założycielka Fundacji Organiści. Dlaczego była ofiarą hejtu?
Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo. "Po tym sukcesie myślałem, jak przekuć to w coś większego"
Aleks Walczak pływa od najmłodszych lat. Jego pasji do sportu nie przekreśliła nawet choroba. Po ratującym życie przeszczepie wrócił do pływania, a jeden ze swoich medali wystawił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
"Najpierw przez godzinę płakałam, nie wiem, czy ze strachu, czy ze szczęścia". Powiódł się pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep wątroby i trzustki
Zespół lekarzy z Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i trzustki. Operacja trwała dziesięć godzin. Cierpiąca na mukowiscydozę pacjentka czuje się dobrze i znajduje się już w domu.
Nie tylko serce przeszczepione przez Zbigniewa Religę. Największe sukcesy polskiej transplantologii
Historia polskiej transplantologii rozpoczęła się 26 stycznia 1966 roku w Warszawie pierwszym udanym przeszczepem nerki. Tamto wydarzenie upamiętnia Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który jest obchodzony 26 stycznia każdego roku. Z kolei 26 października ma miejsce Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z tych okazji warto przypomnieć największe sukcesy polskiej transplantologii.
22-letnia Aleksandra miała przeszczep szpiku. "O chorobie dowiedziałam się przez przypadek. Byłam tylko przeziębiona"
Białaczka to rodzaj nowotworu krwi. Szansą dla pacjentów na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza się m.in. na oddziale hematologii i transplantacji szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Niedawno przeprowadzono tam jubileuszowy - 5000 - przeszczep.
Pobranie szpiku kostnego – w jaki sposób się odbywa?
Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Do dziś wiele osób nie decyduje się na taką formę pomocy, ponieważ myśli, że pobranie szpiku boli. Prawda jest natomiast taka, że większość zabiegów opiera się o bezbolesne pobranie krwi obwodowej.
Spotkała kobietę, która oddała jej macicę. "Myślałam, że nigdy nie będę mamą"
Ta historia pokazuje prawdziwą solidarność kobiecą i walkę o marzenia. Cheryl Urban oddała swoją macicę. Dzięki temu Chelsea Jovanovich z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera mogła zostać mamą. Panie były sobie zupełnie obce, ale po narodzinach chłopca połączyła je nierozerwalna więź.
Jaś, Milenka i Kamil walczą z czasem, bólem i cierpieniem. "Znalezienie swoich genów w bazie przypomina loterię, ale chodzi o życie"
Każdy, kto dołączy do bazy dawców szpiku kostnego ma szansę pomóc jednej z chorych na białaczkę lub inny nowotwór krwi osób. W reportażu magazynu UWAGA! TVN przedstawiona została historia 5-letniego Jasia, 9-letniej Milenki i Kamila, który jest ojcem piątki dzieci.
Z powodu COVID-19 lekarze dokonali u nich przeszczepu płuc: "To był jedyny ratunek"
Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.
Optymistka z męskim sercem: "Pomagam innym ludziom odkryć, że w nich też jest wewnętrzna moc"
Historia tej młody kobiety, która właśnie została matką pomimo choroby i oczekiwania na przeszczep, nadaje się na film. Adriana Szklarz dostała serce mężczyzny. A z nim - jak mówi - drugie życie, które wykorzystuje najlepiej, jak może. Stara się swoim optymizmem zarażać innych. O tym zresztą jest jej książka "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet". Jak teraz wygląda jej życie?
Pierwszy polski pacjent po koronawirusie i przeszczepie płuc wkrótce wyjdzie do domu: "Dziękuję za uratowanie mi życia"
Koronawirus nieodwracalnie zniszczył mu płuca do tego stopnia, że konieczny był przeszczep. Zabieg u 45-letniego pacjenta został przeprowadzony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja się udała - mężczyzna we wtorek ma opuścić szpital o własnych siłach.
Polski naukowiec stworzył lek, dzięki któremu pacjenci po przeszczepie mogą żyć dłużej. "Przeżycie wzrosło z 50 do ponad 90%"
Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.
Trzebnica: udany przeszczep dużego palca stopy do dłoni
Pan Dariusz podczas czyszczenia maszyny stracił trzy palce, w tym kciuk, który jest bardzo ważną częścią dłoni i odpowiada za ok. 50 proc. jej sprawności. Lekarze ze szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zaproponowali mu przeszczepienie dużego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Zabieg się udał. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Macieja Paruzela, aby powiedział nam o szczegółach tej operacji. Na czym polega jej trudność? Czy pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne? Nasz reporter sprawdził, jak po operacji czuje się Pan Dariusz.
Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.
Pozytywka dla Bogumiły Król - cichej bohaterki przeszczepów
Laureatką majowej Pozytywki Dzień Dobry TVN została cicha bohaterka setek przeszczepów serca i płuc - Bogumiła Król - koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Logistyka przeszczepów pod ogromną presją czasu to jej codzienność. GRATULUJEMY!
Koordynator transplantacyjny. Ważne ogniwo w łańcuchu życia
Koordynatorzy transplantacyjni są niezbędni w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Na czym dokładnie polega ich praca? Kiedy możliwe jest pobranie narządów? Kto stwierdza śmierć mózgową? Mówiły o tym w Dzień Dobry TVN: anestezjolożki i szpitalne koordynatorki transplantacyjne: Jolanta Majer i Monika Trujnara.