przeszczep

  przeszczep

  W styczniu 2022 roku dokonano 83 przeszczepów organów. Takie są dane Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". Śmierć jednej osoby może ocalić życie innych. Niektórzy nadal jednak nie rozumieją różnicy między śmiercią mózgu a śpiączką. Przekonała się o tym Jolanta Kruczkowska, mama Bartka oraz założycielka Fundacji Organiści. Dlaczego była ofiarą hejtu?

  Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Do dziś wiele osób nie decyduje się na taką formę pomocy, ponieważ myśli, że pobranie szpiku boli. Prawda jest natomiast taka, że większość zabiegów opiera się o bezbolesne pobranie krwi obwodowej.

  Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.

  Historia tej młody kobiety, która właśnie została matką pomimo choroby i oczekiwania na przeszczep, nadaje się na film. Adriana Szklarz dostała serce mężczyzny. A z nim - jak mówi - drugie życie, które wykorzystuje najlepiej, jak może. Stara się swoim optymizmem zarażać innych. O tym zresztą jest jej książka "Optymistka. Poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet". Jak teraz wygląda jej życie?

  Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.

  Pan Dariusz podczas czyszczenia maszyny stracił trzy palce, w tym kciuk, który jest bardzo ważną częścią dłoni i odpowiada za ok. 50 proc. jej sprawności. Lekarze ze szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zaproponowali mu przeszczepienie dużego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Zabieg się udał. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Macieja Paruzela, aby powiedział nam o szczegółach tej operacji. Na czym polega jej trudność? Czy pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne? Nasz reporter sprawdził, jak po operacji czuje się Pan Dariusz.

  Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.

  Laureatką majowej Pozytywki Dzień Dobry TVN została cicha bohaterka setek przeszczepów serca i płuc - Bogumiła Król - koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Logistyka przeszczepów pod ogromną presją czasu to jej codzienność. GRATULUJEMY!

  Koordynatorzy transplantacyjni są niezbędni w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów. Na czym dokładnie polega ich praca? Kiedy możliwe jest pobranie narządów? Kto stwierdza śmierć mózgową? Mówiły o tym w Dzień Dobry TVN: anestezjolożki i szpitalne koordynatorki transplantacyjne: Jolanta Majer i Monika Trujnara.

  Już 5 lat minęło od pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z pacjentem - Grzegorzem Galasińskim, a gościem w naszym studiu był prof. Adam Maciejewski, kierownik zespołu transplantacji twarzy, Centrum Onkologii w Gliwicach, który przeprowadził tę operację.

  Nie doszłoby do tego przeszczepu, gdyby nie policja, która pomogła odnaleźć mężczyznę czekającego na przeszczep płuca. Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Tam spotkał się z pacjentem, któremu przeszczepiono płuco - panem Maciejem Taraskiem, dr Maciejem Urlikiem, który przeprowadził operację oraz asp. szt. Krzysztofem Szulcem z Tarnowskich Gór, który pomógł odnaleźć pacjenta. Jak długo pacjent czekał na przeszczep? Dlaczego szpital nie mógł się skontaktować z pacjentem? I jak teraz czuje się pan Maciej Tarasek?

  Transplantolog dr hab. n. med. Michał Wszoła szefuje konsorcjum, które prowadzi innowacyjne w skali świata badania nad stworzeniem bionicznej trzustki. W zespole powołanym przez doktora jest lekarz Andrzej Berman. Obu Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich projekt. Na jakim etapie są prace? Za ile lat możemy podziwiać jej efekty? Czy są jedynymi naukowcami na świecie, którzy pracują nad bioniczną trzustką? Jak oceniają stan transplantologii w Polsce?

  W wakacje lekarz Robert Szlęk zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego stan szybko się pogarszał. Rodzina szukała dawcy w bazach, ale ze względu na rzadki genotyp Pana Roberta znalezienie bliźniaka genetycznego mogło się nie powieść. Wtedy żona lekarza Monika i ich 7-letnia córka Matylda, razem z fundacją DKMS, nagrały wzruszający spot mający zachęcić ludzi do rejestrowania się w bazie. Na spot zareagowało bardzo wiele osób. Niedawno fundacja DMKS poinformowała, że system znalazł dawcę dla chorego. Kiedy będzie przeprowadzony przeszczep? O przeprowadzonej akcji i walce o zdrowie Pana Roberta reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z jego żoną i córką.

  Pani Sylwia Cieślak z powodu nowotworu musiała mieć przeszczepioną wątrobę. Po otrzymaniu informacji, że operacja może się odbyć, wsiadła z mężem do samochodu i z Konina jechała do Warszawy. Niestety w stolicy natrafili na korki. Każda minuta spóźnienia oznaczała ryzyko, że zabieg może się nie powieść. Dlaczego? Na szczęście dzięki pomocy policjantek Pani Sylwia trafiła do szpitala na czas. O swojej drodze do warszawskiego szpitala powiedziała Dzień Dobry TVN.

  "Nawet moja sprzątaczka powiedziała mi, że to, co chcę zrobić jest szaleństwem" - powiedział z delikatnym uśmiechem na twarzy neurochirurg Sergio Canavero. Jak przyznaje, lubi trudne wyzwania: nauka chińskiego czy starożytnych języków i... transplantacja głowy. Pomysł pojawił się w jego głowie, kiedy miał zaledwie kilkanaście lat. Czy ma doświadczenie w przeprowadzaniu transplantacji? Jak świat nauki zareagował na jego pomysł? Kto znajduje się w zespole, który będzie wykonywał operację i jak wyglądają przygotowania do niej? Czy zabieg transplantacji głowy to sposób na pokonanie starości, a co za tym idzie - śmierci? Zobaczcie jedyny ponad półgodzinny wywiad z Sergio Canavero, tylko na stronie Dzień Dobry TVN. Z włoskim chirurgiem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Choroba Recklinghausena znana również jako nerwiakowłókniakowatość typu 1. to łagodny rodzaj nowotworu, który odpowiada za pojawianie się na ciele chorej osoby guzów. Niestety jest nieuleczalny. Joanna Gnosowska miała zaledwie 4 lata kiedy jej przypadek został zdiagnozowany. Nowotwór odebrał jej wzrok, a guzy pojawiły się na całym ciele, w tym w jamie ustnej. Wtedy przyszedł przełom - w 2013 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Dla Asi taka operacja była szansą na nowe życie. Jako 2. osoba w Polsce dostała nową twarz. Czego obawiała się przed przeszczepem? Czy po przeszczepie jest podobna do siebie sprzed choroby? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy osobę posiadającą niezwykłą siłę ducha i ogromnie zdeterminowaną - Joannę Gnosowską. Towarzyszyli jej rodzice: mama Aleksandra i tata Zbigniew.