Znalezienie odpowiedniego dawcy niekiedy bywa bardzo trudne i zdarza się, że chorzy latami czekają na przeszczep. Wyjściem z tego impasu może być ksenotransplantacja. Co to takiego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr hab. n. med. Marek Myślak Profesor PUM, ordynator oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
Problemy ze zdrowiem u Dominiki Kruk zaczęły się, gdy była nastolatką. Zmiany w jej organizmie były na tyle poważne, że potrzebowała przeszczepu serca oraz nerki. Lekarze zdecydowali się przeszczepić oba narządy podczas jednej operacji. Jak ona wyglądała? Jak obecnie czuje się pacjentka?
Jaką metodę zastosował lekarz?
Richard Slayman dwa miesiące temu przeszedł operację. Jak podała agencja AP, mężczyzna był pierwszym biorcą przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni. Co poszło nie tak? Medycy wykluczają niepowodzenie skomplikowanego zabiegu.
Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Przeszczep jest też nierzadko ratunkiem również dla osób chorych na hemofilię. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Wiele osób boi się jednak bólu z tym związanego. Czy pobranie szpiku boli? Wyjaśniamy, z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię.
Kasandra Chabros-Chałupka i Karina Paszek po przeszczepie serca zostały matkami. W Dzień Dobry TVN opowiedziały swoje historie, natomiast ginekolog, położnik prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak wyjaśniła, jak prowadzi się takie ciąże.
15 lat temu odszedł prof. Zbigniew Religa.
Saturn wiele razy zawiódł się na człowieku. Gdy kundelek z podwarszawskiego schroniska w końcu znalazł dom, został brutalnie wykorzystany. Bezbronnemu zwierzakowi wycięto nerkę i przeszczepiono rasowemu psu. W ramach "podziękowań" ponownie wrócił do przytułku. Sprawa trafiła do sądu.
Martyna Wzorek jest jedną z uczestniczek programu "Masterchef Nastolatki". 16-latka choruje na mukowiscydozę i czeka na przeszczep wątroby.
Niesamowite osiągnięcie transplantologów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. 5 stycznia w jeden dzień przeszczepiono 6 wątrób, 7 nerek, serce, płuca i trzustkę. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Macieja Kosieradzkiego, prof. dr hab. n. med. Michała Grąta, prof. Bartosza Kubisę oraz prof. Zbigniewa Gałązkę, którzy dokonali tych medycznych cudów.
Transplantologia to niewątpliwie jedna z najbardziej niezwykłych dziedzin medycyny. Dzięki niej już za życia możemy zdecydować o tym, czy chcemy podarować "drugie życie" potrzebującej osobie.
Damian Kordas to utalentowany kucharz i youtuber, który szerszej publiczności dał się poznać za sprawą udziału w programie "MasterChef". W ostatnim czasie jego aktywność była mocno ograniczana z powodów zdrowotnych. Jak się okazuje, zwycięzca 4. edycji TVN-owskiego show przeszedł przeszczep nerki. Jak się teraz czuje?
Jak się czuje po zabiegu?
"5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" to informacyjny cykl Dzień Dobry TVN. Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24 przedstawiła widzom najważniejsze newsy. W transplantologii dokonano pionierskiego kroku. Czy Iga Świątek odrobi stratę liderki rankingu WTA? Ile student musi zapłacić za wynajęcie pokoju?
Lekarze od lat wykorzystują fragmenty zwierzęcych tkanek, aby ratować życie i zdrowie pacjentów. Niedawno specjaliści postanowili sprawdzić, czy przeszczepienie człowiekowi narządu pochodzącego od zwierzęcia jest możliwe. Jak był efekt tego eksperymentu?
Gdy była dzieckiem, narząd oddał jej ukochany ojciec, jednak operację po latach trzeba powtórzyć. W najnowszym wywiadzie sportowiec zdradził, jak wygląda codzienność jego dziecka.
Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć dzieci. Jedną z nich jest Kirsty. Niestety kobieta z powodów zdrowotnych musiała przejść zabieg usunięcia macicy. I choć mogłoby się wydawać, że zabieg przekreślił jej szanse na macierzyństwo, to Kirsty jest właśnie w drugiej ciąży. Jak to możliwe?
Sprawdź najważniejsze newsy, które pojawiły się w podsumowaniu dnia Dzień Dobry TVN.
Mama nastolatki zadzwoniła pod numer alarmowy.
Czym jest zespół Mounier–Kuhna?
2-latek uratuje 7-miesięczną siostrę.
14-miesięczny Antoś i 14-letni Szymon nie znają się, ale obu chłopców łączy to, że uratowano im wzrok dzięki przeszczepom rogówek. Na czym polega ten zabieg? Kiedy powinniśmy po raz pierwszy odwiedzić okulistę?
Była pierwszą pacjentką w Polsce, która otrzymała szpik od dawcy niespokrewnionego.
Utrata włosów to wstydliwy problem. Część panów w ogóle o tym nie mówi, a mankamenty urody próbuje ukryć np. pod czapką. Są też mężczyźni, którzy, aby zatrzymać łysienie, decydują się na przeszczep włosów.
- Kiedy wyszłam z tą inicjatywą, lekarz był zaskoczony - wyznaje w Dzień Dobry TVN pani Marta.
Dzięki temu mogła "dać nowe życie" pacjentowi z listy oczekujących.
Tego typu sztuczne organy są przyszłością transplantologii.
Monika Miller mierzyła się z wyjątkowo wstydliwą dolegliwością. Kobieta w bardzo młodym wieku zaczęła łysieć. Aby uzupełnić ubytki, wnuczka byłego premiera Polski zdecydowała się na przeszczep włosów. Pokazała efekty zabiegu.