Dominika przeszła podwójny przeszczep. "Pacjentka żyje w tej chwili z trzema nerkami"

Pani Dominika przeszła podwójny przeszczep
Źródło: Dzień Dobry TVN
Żyje z trzema nerkami i drugim sercem
Żyje z trzema nerkami i drugim sercem
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Problemy ze zdrowiem u Dominiki Kruk zaczęły się, gdy była nastolatką. Zmiany w jej organizmie były na tyle poważne, że potrzebowała przeszczepu serca oraz nerki. Lekarze zdecydowali się przeszczepić oba narządy podczas jednej operacji. Jak ona wyglądała? Jak obecnie czuje się pacjentka?

Pani Dominika potrzebowała podwójnego przeszczepu 

23-letnia Dominika Kruk jest jedną z kilku osób w Polsce, która żyje z przeszczepionym jednocześnie sercem i nerką. Walka o zdrowie zabrała jej radość z bycia nastolatką i pierwsze lata młodości. Problemy zaczęły się, gdy miała 15 lat.

- Trafiłam do szpitala na oddział dziecięcy, na oddział ogólny. Wysypało mnie od pasa w dół, w takich czerwonych plamkach. Okazało się, że to plamica Schönleina-Henocha. Trafiłam na oddział nefrologiczny, dziecięcy i okazało się, że ta plamica przeniosła się na wnętrzności i od tamtej pory tak się zaczęła przygoda z nerkami i w przeciągu dwóch lat walczenia o te nerki, niestety nic nie pomogło - powiedziała Dominika.

Niezbędne były dializy. Nasza gościni dodała, że była po nich bardzo zmęczona. Wszystko, nawet najprostsze czynności, sprawiały jej trudność. Niestety dwa lata temu okazało się, że kobieta ma również problemy z sercem. Zdiagnozowano u niej kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli niewydolność serca. Konieczny był przeszczep.

Podwójny przeszczep - jak wyglądała operacja?

Transplantolodzy z dwóch szpitali Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Mielęckiego w Katowicach, gdzie przeszczepia się wątrobę i nerki postanowili połączyć siły i podczas jednej operacji przeszczepić Dominice serce i nerkę.

- To są rzadko wykonywane operacje. Oczywiście są to dwie operacje, więc to ryzyko jest trochę większe, ale ono generalnie jest niewiele większe, ponieważ operacja przeszczepienia samej nerki u osoby młodej jest operacją stosunkowo bezpieczną. Ryzyko ciężkich powikłań chirurgicznych jest na poziomie poniżej 1 proc. - tłumaczył prof. dr hab. n. med. Robert Król Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, SPSKM w Katowicach.

Pani Dominika trafiła na listę oczekujących na przeszczep. Największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego dawcy. - Pani Dominika musiała mieć dawcę serca w tej samej grupie krwi, podobnych parametrach wagowo-wzrostowych, tak aby proponowany narząd zmieścił się w je klatce piersiowej - wyjaśniła Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji, SCCS w Zabrzu. W przypadku nerki - konieczna była zgodność tkankowa.

Na początku operacji do pracy przystąpili kardiochirurdzy z Zabrza. Niewydolne serce pacjentki zastąpili narządem pobranym wcześniej od dawcy. Gdy nowe serce podjęło pracę, zespół transplantologów z Katowic rozpoczął przeszczep nerki. Lekarze pozostawili nerki kobiety i nowy narząd umieścili w prawym podbrzuszu pacjentki nad pachwiną, podłączyli nową nerkę do pęcherza moczowego.

- Najpierw wykonuje się przeszczep serca, a dopiero potem u stabilnego pacjenta przeszczep nerki. Serce musi być przeszczepione w ciągu kilku godzin, najlepiej do 4. godzin od pobrania. Natomiast nerka może poczekać, to może być kilka-kilkanaście godzin nawet - tłumaczył dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz, Oddział Kardiochirurgii, Transplantologii Serca i Płuc SCCS w Zabrzu. - Pacjentka żyje w tej chwili z trzema nerkami, nie było konieczności usuwania jej własnych nerek, bo te nerki w niczym nie przeszkadzają - dodała dr n. med. Joanna Badura, Oddział Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej, SPSKM w Katowicach.

Jak Dominika czuje się po operacji? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości