9 lat temu lekarze przeszczepili mu rękę. "Mogłem normalnie przytulić swoich rodziców"

9 lat temu lekarze przeszczepili mu rękę
9 lat od pionierskiego przeszczepu ręki
Źródło: Dzień Dobry TVN

Polscy lekarze przeszczepili dłoń mężczyźnie, który urodził się bez kończyny. To był pierwszy tego typu przeszczep ręki na świecie. Od tej operacji minęło już 9 lat. Jak teraz wygląda życie pacjenta?

9 lat od pionierskiej operacji

Piotr Tchórz urodził się bez ręki. Gdy miał 32 lata lekarze wykonali u niego przeszczep dłoni. - Mainstream chirurgii ręki, czy chirurgii transplantacyjnej nie uwzględniał wad wrodzonych - powiedział dr Adam Domanasiewicz, chirurg Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

W operacji uczestniczyły dwa zespoły lekarzy. Jedna grupa przygotowywała część dawcy, druga - biorcy. - Od strony dawcy mieliśmy komplet, od strony biorcy mogliśmy użyć tylko jednego ścięgna, tak żeby zindywidualizować ruch kciuka - jedno ścięgno, jedno ścięgno na wszystkie palce, jedno ścięgno na zginanie nadgarstka. Udało nam się wyodrębnić tyle jednostek ruchowych po stronie zginaczy i prostowników, aby zapewnić pacjentowi podstawowe funkcje ręki - tłumaczył dr Adam Domanasiewicz.

Piotr Tchórz ma przeczepioną rękę. Jak operacja zmieniła jego życie?

- Muszę uważać, żeby nie chwytać gorących szklanek, bo bardzo łatwo poparzyć rękę. Nie ma jeszcze takiego pełnego czucia - przyznał pan Paweł.

Mężczyzna cały czas jest pod opieką lekarzy i przyjmuje leki immunosupresyjne. Stosuje się je po przeszczepie, aby nie doszło do jego odrzucenia. - Leki zmniejszając, odpowiedź immunologiczną, odrzucanie tkanki obcej, oczywiście niezbyt pozytywnie, a czasami nawet toksycznie, wpływają na część narządów. Dlatego poziom tych leków musi być stale monitorowany - wyjaśnił dr Adam Domanasiewicz.

- Pan doktor Domanasiewicz jest człowiekiem, który umożliwił mi powrót do normalnego funkcjonowania. Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Nie mam tej niepełnosprawności widocznej, to się bardzo dużo w mojej głowie zmieniło. Pomimo tego, że nie mam jakiegoś super chwytu, ale wierzę, że może to się jeszcze poprawi, apetyt w miarę jedzenia rośnie - stwierdził pan Piotr.

Mężczyzna wyznał, że najpiękniejszych momentem po operacji było to, że mógł poruszać palcami. - Mogłem normalnie przytulić swoich rodziców. Jestem dumny z tego, że się odważyłem poddać tej operacji. To był pionierski przeszczep, dużo zaryzykowałem, ale udało się - podsumował Pan Piotr.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości