Czy kobieta po przeszczepie serca może zostać matką?
Kasandra Chabros-Chałupka i Karina Paszek zostały matkami po tym, jak otrzymały nowe serca. Jednak, aby mogły zajść w ciążę, musiały się do tego przygotować. - Rok po transplantacji serca zapytałam, czy w ogóle mogę zostać mamą, bo było to dla mnie bardzo ważne [...], ja chciałam spełnić to marzenie i wtedy usłyszałam, że musimy jeszcze troszkę poczekać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karina Paszek, po przeszczepie serca urodziła dziecko. Kiedy po trzech miesiącach zapytała lekarza ponownie, dostała zielone światło.
Należy podkreślić, że kobieta po przeszczepie, która planuje ciążę, wymaga szczególnej opieki. Lekarze nie zawsze chcą prowadzić takie pacjentki. - Około roku, może półtora zajęło mi w ogóle znalezienie takiego lekarza - dodała Kasandra Chabros-Chałupka, po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci.
- Ciąże u pacjentek po przeszczepieniu narządu wymagają rzeczywiście troszkę większej wiedzy niż w przypadku kobiet, które są zdrowe. Nasze pacjentki, mimo że mają doskonale [...] funkcjonujący przeszczepiony narząd, to wciąż są to pacjentki chore, pacjentki, które zmuszone są przyjmować przez całe życie leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu przeszczepu. Ciąża u każdej kobiety jest znacznym obciążeniem. Jest to dodatkowe kilkanaście zwykle kilogramów masy ciała i z tym musi sobie każde serce poradzić - tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak ginekolog, położnik, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Specjalistka dodała, że kobiety po przeszczepie, które zachodzą w ciążę, częściej mają nadciśnienie, cukrzycę, częściej rodzą dzieci przed wyznaczonym terminem.
Jak wygląda przygotowanie do ciąży u kobiety po przeszczepie?
- Ideałem jest zaplanowanie takiej ciąży, ale mniej więcej ciążę planuje taki sam odsetek kobiet po transplantacji narządu, jak i kobiet w populacji, czyli co druga pacjentka ma ciążę zaplanowaną. Jeżeli tak jest, a tak być powinno, mniej więcej 6 tygodni przed poczęciem powinna mieć pacjentka zamienione leki immunosupresyjne na takie, które są dozwolone w ciąży, takie, które nie wpływają negatywnie na rozwój dziecka, a zapobiegają odrzucaniu przeszczepu i to jest ideał. Jeżeli tak się nie stanie, po rozpoznaniu ciąży powinniśmy jak najszybciej zamienić u pacjentki leki na takie, które są bezpieczne - podkreśliła.
Czy każda kobieta po przeszczepie ma szanse zostać matką? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Złośliwy guz w jej brzuchu ważył więcej od dziecka. Lekarze wysłali ciężarną do fizjoterapeuty
- 91-latka dowiedziała się, że od ponad 60 lat jest w ciąży. Nosi pod sercem "kamienne dziecko"
- Mama, niania czy żłobek - co jest dobre dla dziecka? "Wtedy buduje się więź"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News