Oddała macicę swojej córce. "Zrobiłabym wszystko, aby pomóc jej w jej podróży"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
edziecko.pl
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć dzieci. Jedną z nich jest Kirsty. Niestety kobieta z powodów zdrowotnych musiała przejść zabieg usunięcia macicy. I choć mogłoby się wydawać, że zabieg przekreślił jej szanse na macierzyństwo, to Kirsty jest właśnie w drugiej ciąży. Jak to możliwe?

Usunięcie macicy. Kiedy wykonuje się zabieg?

Histerektomia to zabieg polegający na usunięciu macicy (zdarza się, że usuwa się jajowody i jajniki). Wykonuje się go m.in. u kobiet, które walczą z nowotworem, mają mięśniaki macicy lub zmagają się z endometriozą. Taką operację musiała przejść Kirsty Bryant z Coff's Harbor na północnym wybrzeżu Walii.

Mogłoby się wydawać, że zabieg przekreśla marzenia Kirsty o powiększeniu rodziny i zajściu w kolejną ciążę. Tymczasem kobieta spodziewa się kolejnego dziecka. Stało się to możliwe dzięki przeszczepowi macicy. Kirsty otrzymała narząd od swojej 54-letniej matki Michelle Hayton. Operację przeprowadzono w Królewskim Szpitalu dla Kobiet w Sydney.

Kirsty w wywiadzie dla stacji ABC wyznała, że jest właśnie w ciąży z drugim dzieckiem. - Wydaje się, że tak miało być, ale wciąż dociera do mnie, że pod koniec roku będę miała kolejne dziecko – powiedziała i dodała: - To cudowne, że moje ciało to potrafi i że moja mama dała mi ten prezent.

Rebecca Deans, ginekolożka, która opiekuje się Kirsty powiedziała, że choć jej ciąża zaliczana jest do tych wysokiego ryzyka i wymaga stałego monitorowania, to na szczęście wszystko przebiega prawidłowo. - Nie ma absolutnie żadnych oznak [odrzucenia] ciąży – przekazała lekarka i dodała, że Kirsty urodzi dziecko poprzez cesarskie cięcie w 37. tygodniu ciąży.

Mama Kirsty w rozmowie z dziennikarzami wyznała, że nawet przez moment nie wahała się czy oddać córce macicę. - Ona nie jest tylko moją córką, jest moją najlepszą przyjaciółką i zrobiłabym wszystko, aby pomóc jej w jej podróży – powiedziała.

Przeszczep macicy - jak przebiegał operacja?

Zabieg usunięcia macicy pani Hayton trwał 11-godzinn. Natomiast samo przeszczepienie narządu zajęło lekarzom cztery godziny. Warto dodać, że pierwszy tego rodzaju zabieg wykonano w 2012 roku. Dzięki niemu operowana kobieta urodziła dwoje zdrowych dzieci.

Do tej pory na całym świecie wykonano 90 takich operacji. Dało to życie 50 dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości