- Po prostu nie mogliśmy w to uwierzyć - przyznają lekarze.
W Szwecji na świat przyszło pierwsze w historii dziecko z macicy, którą wszczepił matce robot. To niewiarygodne osiągnięcie medycyny oraz technologii, a także szansa na poczęcie dla wielu kobiet, które nie mają tego organu. - Dzięki technice wspomaganej robotem można wykonać zabiegi, które wcześniej uważano za niemożliwe - mówił jeden z lekarzy.
Wiele kobiet marzy o tym, aby mieć dzieci. Jedną z nich jest Kirsty. Niestety kobieta z powodów zdrowotnych musiała przejść zabieg usunięcia macicy. I choć mogłoby się wydawać, że zabieg przekreślił jej szanse na macierzyństwo, to Kirsty jest właśnie w drugiej ciąży. Jak to możliwe?
Szyjka po zapłodnieniu zmienia swój wygląd i położenie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Badaczki z Uniwersytetu Queensland przeprowadziły ważną analizę genetyczną.
Przyjęło się uważać, że młoda dziewczyna, która posiada "błonę dziewiczą" jeszcze nigdy nie uprawiła seksu i nie ma doświadczeń seksualnych. Tymczasem prawda jest bardziej skomplikowana, bo "błona dziewicza" wcale nie jest błoną, a do jej "przebicia" może dojść nie tylko w czasie stosunku. Zatem, czym właściwie jest?
Jak wykonać je samemu w domu?
Leanne Bell
"Plastik chroni je przed wychłodzeniem zaraz po urodzeniu".
Amy Schumer od lat cierpi na endometriozę. Z tego powodu miała trudności z zajściem w ciążę i odczuwała duże bóle. Teraz jej choroba na tyle się rozwinęła, że gwiazda trafiła do szpitala. W mediach społecznościowych aktorka podzieliła się informacją, że właśnie usunięto jej macicę i wyrostek robaczkowy.
Histerektomia to zabieg usunięcia macicy, przeprowadzany w leczeniu chorób nowotworowych, mięśniaków lub innych poważnych dolegliwości kobiecych narządów rodnych. W Polsce każdego roku decydują się na niego kobiety w różnym wieku. Blizna, którą pozostawia na ciele operacja, to wspomnienie bolesnych doświadczeń, ale też obraz imponującej siły i woli życia, czego najlepszym przykładem jest historia 39-letniej Irminy.
Ta historia pokazuje prawdziwą solidarność kobiecą i walkę o marzenia. Cheryl Urban oddała swoją macicę. Dzięki temu Chelsea Jovanovich z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera mogła zostać mamą. Panie były sobie zupełnie obce, ale po narodzinach chłopca połączyła je nierozerwalna więź.
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Dzięki badaniu cytologicznemu chorobę można wykryć na wczesnym etapie. Od niedawna lekarze dysponują nowym urządzeniem - EVA Visual Check - które ma jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć rozpoznawanie raka.
MRKH to zespół wad rozwojowych, obejmujący brak lub znacznego stopnia niedorozwój pochwy i macicy. Dotyka jedną na cztery, pięć tysięcy kobiet. O to, jak można pomóc kobietom z zespołem MRKH i jaka jest jego geneza zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ginekolog dr n. med. Karinę Kapczuk i dziennikarkę, organizatorki konferencji na temat MRKH Jolantę Drzewakowską.