macica

    macica

    Amy Schumer od lat cierpi na endometriozę. Z tego powodu miała trudności z zajściem w ciążę i odczuwała duże bóle. Teraz jej choroba na tyle się rozwinęła, że gwiazda trafiła do szpitala. W mediach społecznościowych aktorka podzieliła się informacją, że właśnie usunięto jej macicę i wyrostek robaczkowy.

    Histerektomia to zabieg usunięcia macicy, przeprowadzany w leczeniu chorób nowotworowych, mięśniaków lub innych poważnych dolegliwości kobiecych narządów rodnych. W Polsce każdego roku decydują się na niego kobiety w różnym wieku. Blizna, którą pozostawia na ciele operacja, to wspomnienie bolesnych doświadczeń, ale też obraz imponującej siły i woli życia, czego najlepszym przykładem jest historia 39-letniej Irminy.

    MRKH to zespół wad rozwojowych, obejmujący brak lub znacznego stopnia niedorozwój pochwy i macicy. Dotyka jedną na cztery, pięć tysięcy kobiet. O to, jak można pomóc kobietom z zespołem MRKH i jaka jest jego geneza zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ginekolog dr n. med. Karinę Kapczuk i dziennikarkę, organizatorki konferencji na temat MRKH Jolantę Drzewakowską.