Z podwójną macicą zaszła w ciążę
Amerykanka Kelsey Hatcher w wieku 17-lat usłyszała niespodziewaną diagnozę. Lekarze powiedzieli kobiecie, że ma podwójną macicę, co UAB określa jako rzadką, wrodzoną wadę występującą u 0,3% kobiet. Co więcej, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w obu macicach – w przypadku ciąży dwujamowej – było jeszcze mniejsze i wynosiło "jeden na milion".
Mimo to z upływem lat Kelsey udało się zajść w trzy zdrowe ciąże. 32-latka nie miała wątpliwości, że po wcześniejszych sukcesach czwarta ciąża również przebiegnie bezproblemowo. Rutynowe badanie USG wykazało jednak, że w obu macicach rozwijają się dzieci.
- Zatkało mnie… Po prostu nie mogłam w to uwierzyć - powiedziała.
Kelsey swoją niezwykłą drogę do kolejnego macierzyństwa udokumentowała na Instagramie.
Ma dwie macice, urodziła bliźniaczki
Poród Kelsey został wywołany w 39. tygodniu i wymagał podwójnego monitorowania i sporządzania dokumentacji w szpitalu, a także dwukrotnie większej liczby personelu.
Profesor Richard Davis, który współprowadził poród, zauważył, że każde dziecko miało "dodatkową przestrzeń do wzrostu i rozwoju".
- Wydarzyło się tak dlatego, że każde dziecko miało własną macicę, w przeciwieństwie do typowej ciąży bliźniaczej - tłumaczył specjalista.
Dr Shweta Patel stwierdziła, że ciąża pani Hatcher była najbardziej nietypowym przypadkiem w jej karierze. - Pracownicy UAB nie mieli pod ręką "wielu dowodów i danych", więc musieli wykorzystać swoją wiedzę na temat typowych ciąż - podkreśliła.
Pierwsze dziecko, Roxie, urodziło się naturalnie 19 grudnia około godziny 19:45. Natomiast jej siostra Rebel przyszła na świat drogą cesarskiego cięcia 10 godzin później.
Profesor Davis zaznaczył, że dziewczynki można nazwać bliźniakami dwujajowymi. - Ostatecznie, dzieci były w jednym brzuchu, w tym samym czasie, tylko miały "inne mieszkania" - podsumował.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 45 lat temu przyszła pierwsza osoba poczęta in vitro. Jak teraz wygląda Louise Brown?
- Białystok wyszedł naprzeciw przyszłym rodzicom. Będzie refundacja in vitro
- Bovska szczerze o in vitro: "Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jest ostatecznością"
Autor: Anna Gondecka
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-Free/GettyImages