Pierwsze narodziny z metody in vitro
Louise Joy Brown przyszła na świat w szpitalu w brytyjskim Oldham 25 lipca 1978 o godzinie 23.47 przez cesarskie cięcie. Blondwłosa i niebieskooka dziewczynka ważąca ponad dwa i pół kilograma zmieniła świat medycyny, przecierając drogę innym rodzicom, starającym się o dziecko.
O Louise pisał cały świat. A wkrótce także o jej siostrze. W 1982 roku dzięki metodzie in vitro przyszła na świat Natalie. Jak podaje tvn24.pl, była ona już czterdziestym dzieckiem, które urodziło się dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu.
Louise Brown - pierwsze dziecko z in vitro
Rodzice małych Louise i Natalie zgłosili się do Roberta Edwardsa i Patricka Steptoe w 1976 roku, po 9 latach bezskutecznych starań o ciążę. 10 listopada 1977 roku od Lesley Brown została pobrana komórka jajowa. W laboratorium połączono ją z nasieniem męża. Jak czytamy na tvn24.pl, klika dni później zarodek został przetransferowany do macicy i kobieta zaszła w ciążę.
Rodzice "cudownej" dziewczynki i jej siostry Natalie, nie ukrywali przed nimi metody, dzięki którym pojawiły się na świecie.
- Kiedy miałam cztery lata, zanim poszłam do szkoły, mama i tata usiedli ze mną i wyjaśnili, że mama potrzebowała Patricka Steptoe'a i Boba Edwardsa, aby pomogli jej mnie urodzić". (...) Po moim urodzeniu, kiedy mama poszła do miejscowego piekarza, zapytał: Czy to dziecko z probówki? Mogę spojrzeć? A potem: Och, wygląda normalnie! A mama na to: Czego się spodziewałeś? Kogoś z dwiema głowami? - wspominała w autobiograficznej książce Louise.
In vitro - przełom w leczeniu bezpłodności
Powodem bezpłodności Lesley Brown były niedrożne jajowody. W latach 70. usłyszała, że dla jej i niej męża jest jeszcze nadzieja na potomstwo. Dowiedziała się wówczas o eksperymentalnej metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Jej twórcami było dwóch lekarzy, Robert Edwards i Patrick Steptoe. Do momentu przyjścia na świat Louise przeprowadzili ponad 80 prób in vitro, wszystkie były jednak nieudane. Początkowo naukowcy nie byli brani na poważnie i długo musieli finansować swoje badania z prywatnych darowizn. To właśnie zabieg u państwa Brown okazał się przełomem. Co ciekawe, Brytyjka zaszła w ciążę za pierwszym podejściem.
Louise Joy Brown prowadzi swój profil na Instagramie, gdzie dzieli się wydarzeniami ze swojego życia. Nierzadko przypomina o tym, że właśnie ona jest pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat dzięki metodzie in vitro.
Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytasz na tvn24.pl.
Zobacz także:
- In vitro krok po kroku. Jakie są wskazania i jak przebiega procedura?
- Czy kobiety po in vitro mogą zajść w ciążę bez zabiegu? Zaskakujące wyniki badań
- Urodzeni dzięki in vitro krytykują podręcznik HiT. "Tego typy wypowiedzi są cynicznymi kłamstwami"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Antonio Marquez lanza/Getty Images