In vitro - nauka czy cud

Partner sekcji:
In vitro
Materiał promocyjny

In vitro krok po kroku. Jakie są wskazania i jak przebiega procedura?

In vitro. Nauka czy cud, prod. ConceptLab na zlecenie Discovery life, 2022.
Problem niepłodności dotyka co najmniej 1,5 miliona polskich par każdego roku. Statystyki jasno pokazują, że co piąta para nie może samodzielnie zajść w ciążę w naturalny sposób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza niepłodność do poważnych chorób cywilizacyjnych. Szansą na spełnienie marzeń o posiadaniu własnego potomstwa jest m.in. metoda in vitro. Kiedy decydujemy się na in vitro i jak przebiega cała procedura?

Kiedy zapada decyzja o rozpoczęciu procedury in vitro?

W życiu wielu par nadchodzi taki moment, kiedy chcą zostać szczęśliwymi rodzicami. Bardzo często rezygnują więc z antykoncepcji i rozpoczynają starania o dziecko. Niestety, kiedy wielomiesięczne próby nie przynoszą zamierzonego, upragnionego efektu, a testy ciążowe bez cienia wątpliwości wskazują "jedną kreskę", wówczas rodzi się wśród par pytanie: "Co jest nie tak?”. Generalnie przyjmuje się za normę rok regularnych starań o ciążę, jednak gdy okres ten przekracza 12 miesięcy, to jasny znak, że należy udać się do specjalisty i wykonać badania diagnostyczne. Jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat, powinna zareagować szybciej. Panie z grupy wiekowej 35+ powinny wykonać badania płodności już po 6 miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę. Ustalenie przyczyny niepłodności stanowi podstawę do rozpoczęcia leczenia, a diagnostyka zawsze powinna dotyczyć obojga partnerów.

Szacuje się, około 20% par starających się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę. Te statystyki rosną, ponieważ Polacy, i nie tylko, opóźniają realizację planów prokreacyjnych, a wiek jest tutaj bardzo ważnym czynnikiem, który niestety obniża szanse na zajście w ciążę. Coraz gorzej się odżywiamy, rośnie odsetek osób otyłych. Środowisko, w którym żyjemy, też ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, w tym na jakość komórek rozrodczych. Im głębsza diagnostyka, tym więcej przyczyn niepłodności możemy rozpoznać i pomóc
- mówi dr n. biol. Wojciech Sierka, Starszy Embriolog Kliniczny ESHRE z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Wbrew wielu mitom i stereotypom problem niepłodności w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Najczęstsze przyczyny wskazywane przez ekspertów to:

 • endometrioza,
  • zaburzenia owulacji lub hormonalne,
   • niska rezerwa jajnikowa,
    • niedrożność jajowodów,
     • wady anatomiczne,
      • żylaki powrózków nasiennych oraz nieprawidłowe parametry nasienia.

       By rozpocząć leczenie, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepłodności. Pary powinny uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie zawsze jest to proces szybki i prosty. Diagnostyka wymaga konsultacji z lekarzami z różnych dziedzin, a także wykonania badań, które lekarz prowadzący zleca na podstawie historii medycznej pary oraz szczegółowego wywiadu. W dzisiejszych czasach wiedza na temat niepłodności oraz postęp medycyny umożliwiają diagnostykę i leczenie tego problemu na zaawansowanym poziomie, dzięki czemu pary, które pragną zostać rodzicami, mają duże szanse, by spełnić to marzenie.

       W około 20 proc. przypadków nie udaje się ustalić i jednoznacznie określić przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Wówczas mówimy o tzw. niepłodności idiopatycznej, która nie jest wywołana ani konkretną chorobą, ani zaburzeniem. Co więcej, wyniki badań nie wskazują na nieprawidłowości, które mogłyby uniemożliwiać zapłodnienie. Gdy niepłodność idiopatyczna trwa dłużej niż 2-3 lata, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje zastosowanie technik wspomaganego rozrodu – inseminacji lub in vitro.

       In vitro to najbardziej zaawansowana procedura w leczeniu niepłodności i nie jest to metoda konieczna we wszystkich przypadkach. W zależności od problemu, z jakim mamy do czynienia u danej pary, możliwe postępowanie obejmuje leczenie stanów zapalnych, uzupełniające leczenie hormonalne i ewentualną indukcję jajeczkowania, inseminacje domaciczne nasieniem partnera lub anonimowego dawcy
       - wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog położnik i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

       Przed podjęciem decyzji o zapłodnieniu pozaustrojowym lekarze starają się sięgać po inne możliwe rozwiązania. In vitro jest rozwiązaniem, które stosuje się, gdy inne metody leczenia nie przyniosły rezultatu lub gdy istnieją bezwzględne wskazania.

        Wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego może wiele. Bezwzględnym wskazaniem jest obustronna niedrożność jajowodów. In vitro jako metodę z wyboru stosuje się także w przypadku pacjentek z zaburzeniami czynności jajowodów. Kolejnym wskazaniem jest zaawansowana endometrioza oraz niska rezerwa jajnikowa. In vitro proponowane jest również parom, u których brak ciąży wywołany jest czynnikiem męskim. Partner ma niskie parametry nasienia czy małą ilość lub brak plemników w ejakulacie 
       – tłumaczy dr Mercik.

       Ważnym aspektem w procesie leczenia niepłodności jest wybór odpowiedniej kliniki, w której para starająca się o dziecko będzie się czuła bezpiecznie i pozostanie pod opieką doświadczonych ekspertów, których obdarzy zaufaniem. W Polsce działa kilkadziesiąt placówek zajmujących się leczeniem niepłodności w różnym zakresie. Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w wyspecjalizowanym ośrodku. Ważne, by na miejscu dostępni byli specjaliści i lekarze zajmujący się medycyną rozrodu - ginekolodzy, endokrynolodzy, urolodzy, embriolodzy, androlodzy, immunolodzy, genetycy, a także psycholog.

       Jednym z takich ośrodków jest klinika Gyncentrum, która od wielu lat specjalizuje się w kompleksowym leczeniu niepłodności i współpracuje ze sztabem najlepszych specjalistów. Klinika Gyncentrum zapewnia pacjentom szeroki wachlarz usług - od pełnej diagnostyki niepłodności, w tym zaawansowanej diagnostyki genetycznej, poprzez podstawowe metody leczenia, aż po programy in vitro i inne procedury zwiększające skuteczność zapłodnienia.

        W diagnostyce i leczeniu niepłodności istotne jest, aby para mogła przeprowadzić pełną diagnostykę oraz leczenie w ramach jednego ośrodka. Daje to poczucie bezpieczeństwo oraz komfort pacjentom. W Gyncentrum wszystkie niezbędne badania, w tym również te najbardziej zaawansowane badania genetyczne, cytogenetyczne i immunologiczne przeprowadzamy w naszych laboratoriach. Dysponujemy własnym laboratorium genetycznym, które specjalizuje się w zakresie diagnostyki genetycznego podłoża niepłodności i poronień, nosicielstwa chorób genetycznych czy oceny zarodka pod kątem zaburzeń genetycznych PGT 
       - mówi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog położnik i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

       In vitro krok po kroku

       Wiele par zastanawia się, na czym polega metoda in vitro i jaki jest jej przebieg. Procedura składa się zasadniczo z trzech etapów - stymulacji hormonalnej, pobrania komórek jajowych i ich zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych oraz transferu zarodka do jamy macicy.

       Po zakwalifikowaniu do procedury in vitro najpierw kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej. Otrzymuje specjalne zastrzyki, które mają spowodować wzrost odpowiedniej liczby dojrzałych pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. W trakcie stymulacji pacjentka jest pod opieką lekarza. Kiedy pęcherzyk będzie dość duży (>16mm), komórki jajowe są pobierane poprzez nakłucie jajnika cienką igłą wprowadzoną przez pochwę. Zabieg, nazywany punkcją jajników jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w krótkim znieczuleniu ogólnym. Pobranie komórek jajowych do in vitro trwa około kwadrans.

       Nasienie partnera do zapłodnienia in vitro oddawane jest w dniu punkcji jajników partnerki. W kolejnym korku dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem.

       Proces zapłodnienia pozaustrojowego można przeprowadzić wieloma metodami, ale obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik, która jednocześnie daje najlepsze efekty, jest metoda IMSI, czyli wstrzyknięcie plemników wyselekcjonowanych pod względem morfologicznym 
       – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka.

       - Gdy plemnik zostanie już odpowiednio wyselekcjonowany przez specjalistów laboratorium embriologicznego, umieszcza się go we wnętrzu komórki jajowej przy pomocy tzw. mikromanipulatora. Tym sposobem dwie gamety - męski plemnik i żeńska komórka jajowa - łączą się ze sobą tworząc zygotę, a później embrion - dodaje.

       Następnie zarodek umieszczany jest w specjalnym inkubatorze, który odtwarza warunki zbliżone do tych w jamie macicy pod względem temperatury, wilgotności i atmosfery. Tam dojrzewa przez kolejne 5-6 dni. Cały proces odbywa się pod nadzorem embriologa, który obserwuje, czy zarodek wzrasta prawidłowo.

       Jeśli embriolog oceni, że wszystko jest w porządku, embrion jest transferowany do jamy macicy. Zabieg ten powinien się odbyć nie później niż w szóstej dobie od dnia punkcji; jeśli stan pacjentki wymaga odroczenia transferu zarodka Klinika oferuje ich kriokonserwację. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga już znieczulenia. Zwykle zaleca się, by po transferze kobieta zachowała wstrzemięźliwość seksualną przez około 7 dni i przyjmowała progesteron, który zapewnia prawidłową implantację zarodka. 

       In Vitro nauka czy cud
       In Vitro nauka czy cud

       Zobacz także:

       Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

       Materiał promocyjny
       podziel się:

       Pozostałe wiadomości

       Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

       Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

       Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

       Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

       Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

       Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

       Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

       Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

       Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
       Materiał promocyjny

       Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

       Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

       Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

       Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

       Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

       Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
       Materiał promocyjny

       Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

       "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

       "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

       Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
       Materiał promocyjny

       Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

       Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

       Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

       Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

       Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

       Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

       Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

       Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

       Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

       "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

       "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

       Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
       Materiał promocyjny

       Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

       Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

       Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

       Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
       Materiał promocyjny

       Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

       Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
       Materiał promocyjny

       Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

       Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
       Materiał promocyjny

       Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

       Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
       Materiał promocyjny

       Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

       "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
       Materiał promocyjny

       "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

       Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
       Materiał promocyjny

       Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

       Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
       Materiał promocyjny

       Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

       Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

       Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

       Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

       Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

       Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

       Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

       Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

       Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

       Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

       Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

       "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

       "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

       Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

       Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

       "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

       "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

       14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

       14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

       "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

       "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

       Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

       Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

       Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

       Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

       Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

       Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

       Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

       Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

       Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

       Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

       Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

       Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

       Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

       Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

       Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

       Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

       Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

       Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

       "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

       "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

       Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

       Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

       "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

       "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

       Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

       Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

       Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

       Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

       Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

       Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

       #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

       #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas