Śledzimy losy par, które przechodzą przez procedurę in vitro.
Problemy z zajściem w ciążę ma coraz więcej par. Szansą dla nich na posiadanie własnego dziecka jest skorzystanie z procedury in vitro.
Odpowiada za 40-50 proc. niepowodzeń wśród par, które starają się o ciążę.
O tym, że korzystanie z telefonu komórkowego może mieć negatywny wpływ na męską płodność lekarze informowali już dawno. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii rzucają na tę kwestię nowe światło i pokazują, że problem jest dużo bardziej złożony.
Niepłodność to problem, z którym zmaga się bardzo wiele par na całym świecie. Choć takim osobom szanse na założenie rodziny daje zapłodnienie metodą in vitro, to wysokie koszty procedury sprawiają, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Na szczęście naukowcy z Australii znaleźli rozwiązanie tego problemu.
Piosenkarka opowiedziała o nadziei, cierpieniu i poczuciu niesprawiedliwości.
Nadwaga i otyłość mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch pokazują, że nieprawidłowa masa ciała wpływa na męską płodność.
Problem niepłodności dotyka co najmniej 1,5 miliona polskich par każdego roku. Statystyki jasno pokazują, że co piąta para nie może samodzielnie zajść w ciążę w naturalny sposób.
Jednym z powodów, dla których dana para nie może zajść w ciążę, są uwarunkowania genetyczne. Poznanie mutacji, które odpowiadają za niepłodność, pozwala wprowadzić taką metodę leczenia, która da parze szanse na posiadanie dziecka. Kiedy warto wykonać badania i jakie geny się sprawdza?
Dla wielu par jedyną szansą na posiadanie dziecka jest zapłodnienie metodą in vitro. Zanim jednak cała procedura będzie mogła się rozpocząć, zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą przejść szereg badań. Jednym – szczególnie istotnym dla powodzenia całej procedury oraz prawidłowego przebiegu ciąży – jest badanie ENDObiome. Na czym ono polega? Jakie są wskazania do jego wykonania?
Marzenie o własnych dzieciach prędzej czy później pojawia się u większości par. Zastanawiałaś się jednak, jak wiele z nich nie może go spełnić? Problem niepłodności, wbrew pozorom, nie dotyczy jednostkowych przypadków. Szacuje się, że dotyka nawet kilkunastu procent par w wieku rozrodczym, a problem z roku na rok się pogłębia. Z czego wynikają te zatrważające statystyki?
Dorota Wellman w najnowszym wywiadzie opowiedziała o macierzyństwie oraz odniosła się do problemu, z którym mierzy się wiele Polek, czyli bezpłodności. Prezenterka Dzień Dobry TVN dodała otuchy kobietom.
"Tego typy wypowiedzi są cynicznymi kłamstwami".
Niepłodność to choroba, która w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Choć bardzo często jest związana z jakimś schorzeniem, to styl życia oraz nawyki żywieniowe nie są bez znaczenia. Jakie są przyczyny problemów z płodnością? Jak można ją leczyć? Czy zmiana stylu życia wystarczy, aby zajść w ciąże? Zapytaliśmy o to prof. Roberta Jacha ginekologa, Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Badania pokazują, że co piąta para w Polsce zmaga się z niepłodnością. Choć szansą dla nich na posiadanie dziecka może być zapłodnienie metodą in vitro, to niestety zabieg nie jest refundowany i nie każdy może sobie na niego pozwolić.
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie nie boją się mówić głośno o swoich gorszych momentach. Robią to, by pomóc innym parom, borykającym się z problemem niepłodności. Na co dzień tworzą szczęśliwą rodzinę: oni i ich syn, Staszek, który przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Teraz Sołtysikowie starają się o kolejne dziecko. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" nazwali to, z czym się zmagają, walką.
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie od kilku lat są szczęśliwymi rodzicami. Wcześniej jednak musieli pokonać wyboistą drogę.
"To odbiera ci pewną część ciebie".
"Problem narasta ze względy na sposób naszego życia".
"W trzy miesiące przytyłam prawie 17 kg"
Patrycja Sołtysik podzieliła się na swoim Instagramie bardzo osobistą refleksją na temat niepłodności. Żona prowadzącego Dzień Dobry TVN Andrzeja Sołtysika nie ukrywa, że temat jest jej szczególnie bliski. Osoby borykające się z tym problemem mierzą się nie tylko z bezsilnością i skrajnymi emocjami, ale często muszą także słuchać rad i pytań ze strony otoczenia. Niektóre z nich są wyjątkowo bolesne.
Niektóre kobiety zamierzające powiększyć rodzinę zastanawiają się, czy szczepionka przeciw COVID-19 nie zagraża ciąży. Inne obawiają się, że preparat może powodować bezpłodność. Nowe ustalenia badaczy, na które powołuje się BBC, rozwiewają wszelkie wątpliwości.
Dorota Wellman bardzo chciała zostać mamą, niestety z powodu problemów ze zdrowiem długo nie udawało jej się zajść w ciążę. Jaką drogę musiała przejść, aby w końcu spełnić swoje marzenie o macierzyństwie? Czy jest nadopiekuńczą matką i jaką radę ma dla par, które zmagają się z niepłodnością? Posłuchajcie szczerej rozmowy z prowadzącą Dzień Dobry TVN.
Problem niepłodności urósł w ostatnim roku do takiej skali, że coraz częściej nazywa się ją "chorobą społeczną". W Polsce dotyczy ponad 1,5 mln par. Marzena i Marcel starali się o dziecko przez kilka dobrych lat. W studiu Dzień Dobry TVN o problemie niepłodności mężczyzn rozmawialiśmy Jackiem Judyckim, urologiem i andrologiem oraz Przemysławem Saletą, który jest twarzą kampanii "Tata - najpiękniejsze słowo dla mężczyzny".
Leczenie niepłodności zostało usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia na najbliższe 5 lat. Szacuje się, że z tym problemem w Polsce może borykać się około 1,2 miliona par. Czy w związku z tym zostały one pozbawione ostatniej deski ratunku?
Rządowy program walki z niepłodnością, który miał być alternatywą dla zapłodnienia metodą in vitro - nie wypalił. Resort zdrowia zdecydował o jego zamknięciu. Tym samym pary, które starają się o dziecko nie będą mogły już liczyć na wsparcie ze strony państwa.
O problemach z płodnością wciąż mówi się za rzadko w przestrzeni publicznej. Dlatego cieszymy się, że są gwiazdy, które szerzą świadomość na temat problemów z zajściem w ciążę. Kto z polskich i zagranicznych celebrytów nie boi się mówić na głos o kłopotach z płodnością?
Aż 48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro określa okres niepłodności jako najgorsze doświadczenie w swoim życiu. Czy piętno niepłodności i stres, jaki towarzyszy długotrwałym staraniom się o upragnione dziecko, odbija się na późniejszym macierzyństwie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Politkowską-Herman, psychiatrą z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Anną Mazur-Gajo, która sama zmagała się z niepłodnością, założycielką Akademii Płodności. A my mocno trzymamy kciuki za wszystkich starających się o dziecko!
Ich największym marzeniem są dwie kreski na teście ciążowej. Próbom poczęcia dziecka podporządkowują całe swoje życie. Dlaczego tak bardzo chcą mieć własne dziecko? Dlaczego nie mogą go począć? Poznajcie matki, które nie mają dzieci...
Do polskich miast dofinansowujących zabieg in vitro dołączyła właśnie Warszawa. Kto otrzyma pieniądze? W Łodzi podobny program już funkcjonuje. Jak wygląda to w praktyce? O in vitro i warunkach, które trzeba spełnić, by otrzymać przynajmniej częściową refundację zabiegu mówił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Michał Radwan. Lekarz ze Szpitala Leczenia Niepłodności w Łodzi powiedział również o tym, kto ma największe szanse na spłodzenie dziecka tą metodą oraz o wiążącym się z zabiegiem ryzykiem.