O tym, że korzystanie z telefonu komórkowego może mieć negatywny wpływ na męską płodność lekarze informowali już dawno. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwajcarii rzucają na tę kwestię nowe światło i pokazują, że problem jest dużo bardziej złożony.
Jak korzystanie z telefonu komórkowego wpływa na płodność?
Do tej pory sądzono, że jedynie noszenie telefonu komórkowego w kieszeni, blisko genitaliów niekorzystnie odbija się męskiej płodności. Analiza przeprowadzona przez naukowców Uniwersytetu Genewskiego i Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Tropikalnego i Publicznego (TPH) pokazała, że już samo korzystanie z telefonu może pogarszać jakość nasienia i zmniejszyć liczbę plemników aż o 1/5.
Specjaliści postawili taką tezę po trwających 13 lat badaniach, w których wzięło udział 2886 żołnierzy. Zadaniem uczestników było monitorowanie tego, jak często korzystają z telefonu komórkowego. Dodatkowo badani byli proszeni o regularne oddawanie próbek spermy do analizy. Badanie pokazało, że sięganie po telefon minimum 20 razy dziennie zmniejsza liczbę plemników aż 21 proc. w porównaniu z mężczyznami, którzy korzystali z aparatu sporadycznie, np. raz w tygodniu. Co ciekawe, szczególnie szkodliwe okazały się telefony starszej generacji.
- Poprzednie badania oceniające związek między korzystaniem z telefonów komórkowych a jakością nasienia były przeprowadzane na stosunkowo niewielkiej liczbie osób, rzadko uwzględniały informacje o stylu życia i podlegały stronniczości selekcji, ponieważ były rekrutowane w klinikach płodności. Doprowadziło to do niejednoznacznych wyników. Czy mikrofale emitowane przez telefony komórkowe mają bezpośredni lub pośredni wpływ na płodność? Czy powodują znaczny wzrost temperatury w jądrach? Czy wpływają na hormonalną regulację produkcji spermy? Te zagadnienia wymagają dalszych analiz - powiedziała autorka badań, Rita Rahban z Uniwersytetu Genewskiego.
Co wpływa na męską płodność?
Trzeba podkreślić, że na jakość męskiego nasienia wpływa wiele czynników. Znaczenie mają czynniki środowiskowe, zaburzenia hormonalne, stosowanie pestycydów w produkcji żywności, czy kontakt z promieniowaniem elektromagnetycznym. Nie bez znaczenia są również stres, nawyki żywieniowe oraz używki, przede wszystkim alkohol i palenie papierosów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak opracował czekoladę dla osób z osteoporozą. "Połączyłem przyjemne z pożytecznym"
- Znana dziennikarka i aktorka wygrała walkę z rakiem trzustki. Jakie objawy dała u nich choroba?
- GIF przyjrzy się sprzedaży leków przez internet. W jaki sposób?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images