Alternatywa dla in vitro
Dla wielu par, które zmagają się z niepłodnością jedyną szansą na zajście w ciążę jest skorzystanie z zapłodnienia metodą in vitro. Niestety to bolesny i drogi proces. Na szczęście wcale nie musi taki być. Badacze z Australii stworzyli alternatywę dla zapłodnienia metodą in vitro nazwaną kapacytacyjnym dojrzewaniem in vitro (CAPA-IVM). W ocenie specjalistów jest on nie tylko łatwiejsza do przeprowadzenia, ale przede wszystkim tańsza.
Warto przypomnieć, że tradycyjna procedura in vitro polega na tym, że dwa tygodnie kobieta przyjmuję serię zastrzyków. Jeśli kuracja hormonalna okaże się skuteczna organizm uwolni jedną lub kilka komórek jajowych. Następnie jest ona pobierana i zapładniania poza ciałem i ponownie umieszczana w ciele kobiety. Cała procedura jest długotrwała i często bolesna.
CAPA-IVM - na czym polega nowa metoda?
W nowej metodzie zamiast izolowana komórki jajowej, pobiera się niedojrzałe grupy komórek, w które zawierają niedojrzałe jeszcze komórki jajowe i komórki pomocnicze, dzięki czemu te pierwsze mogą przetrwać i dojrzeć. Choć metoda nie jest nowa i znana jest od 30 lat, to naukowcy z Australii ją ulepszyli. - Problem polega na tym, że kiedy wyjmie się komórkę jajową z ludzkiego ciała, dojrzewa ono bardzo szybko, [...], ale metoda CAPA wyłącza rozwój komórki jajowej na 24 godziny. W związku z tym rośnie ona wolniej i dojrzewa zdrowiej – powiedział Bill Ledger, specjalista ds. płodności z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
Zdaniem badaczy tak pobrane komórki jajowe zwiększają szansę rodziców, na to, że powitają na świecie zdrowe dziecko. Zaletą metody jest również to, że nie jest ona aż tak czasochłonna, jak klasyczne in vitro, kobieta przyjmuje znacznie mniej zastrzyków, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest dużo mniejsze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 45 lat temu przyszła pierwsza osoba poczęta in vitro. Jak teraz wygląda Louise Brown?
- Rodzice wybrali nietuzinkowe imię dla dziecka. Językoznawca: "To prototyp tchórzliwego tyrana"
- Wszystkie odcienie ojcostwa. "Jak fundament jest dobry, to ściany się trzymają"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto