Urodziłaś dziecko w tym wieku? Możesz odczuć korzyści. Zaskakujące wnioski badaczy

Późne macierzyństwo i wpływ na długowieczność
Źródło: Dzień Dobry TVN
Smak małoletniego macierzyństwa
Smak małoletniego macierzyństwa
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dużo mówi się o zagrożeniach, jakie może nieść późne macierzyństwo. Jednak najnowsze badania wskazują, że istnieją też korzyści zdrowotne dla mam, które zdecydowały się na dziecko w dojrzałym wieku. Do jakich wniosków doszli badacze?

Późne macierzyństwo - korzyści i zagrożenia

Na Leiden University Medical Center w Holandii naukowiec Niels van den Berg sprawdził, czy istnieje powiązanie między zdrowiem kobiety, a późnym macierzyństwem. Okazało się, że takie matki żyją dłużej niż te, które urodziły wcześniej. Analiza tych badań pojawiła się w uniwersyteckim czasopiśmie medRxiv.

Wzięto w nich pod uwagę dane przedstawiające historię medyczną 11 500 kobiet. Uczestniczki miały w trakcie badań co najmniej 50 lat i minimum jedno dziecko poczęte bez wspomagania rozrodu, np. metodą in vitro. Wynik był jednoznaczny - matki, które urodziły w późniejszym wieku, żyły dłużej.

Zespół badawczy wyliczył, że każdy rok przed urodzeniem ostatniego dziecka, to dodatkowe 22 dni życia. Kobiety mające ostatnie dziecko w wieku poniżej 40 lat w porównaniu z tymi, które rodziły powyżej 45. roku, żyły średnio o 17 miesięcy dłużej. Analizując wszystkie czynniki ryzyka zgonu, różnica 1,41 roku jest znacząca.

Co wpływa na dłuższe życie?

Dotychczasowe badania wskazywały, że poród po 40. roku życia może zwiększać ryzyko powikłań, wpływać na układ krwionośny, a także układ odpornościowy. Jak to się przekłada na wyniki badań naukowców z Holandii?

Okazuje się, że jeśli kobieta może zajść w ciążę i urodzić potomka w dojrzałym wieku, to jej ogólny stan zdrowia jest dobry i sprzyja dłuższemu życiu. Utrzymanie zdrowia reprodukcyjnego ma związek z genetyką, ale też ze stylem życia. Naukowcy zapowiadają, że sprawdzą dokładnie, w jaki sposób wiek zajścia w ciążę wpływa na długowieczność kobiet.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości